Який бізнес Вінниччини тікає в “офшори” та які країни для цього обирає ‒ дослідили в YouControl.
Схованки від податків чи просто економічної стабільності? До кінця незрозуміло, чого шукають підприємці Вінниччини на теплих “офшорних” островах чи багатій Швейцарії. А от скільки в області компаній, зереєстрованих в “офшорах”, в яких галузях вони працюють, яким країнам надають переваги ‒ проаналізували експерти системи з перевірки контрагентів YouControl.
Варто зазначити, що наразі у світі є кілька визнаних переліків “офшорних” країн та територій. Свої списки мають МВФ, FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей), ОЕСР (Організації економічного співробітництва та розвитку). В Україні теж є одразу два переліки “офшорів”. Один ‒ відповідно до Постанови Кабміну №1045. У ньому зазначено 79 низькоподаткових юрисдикцій та країн, відповідні органи яких не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією на запити ДФС. Іншими словами ‒ це і є “офшори”. Другий ‒ згідно з Розпорядженням того ж Кабміну №1079-р. В ньому фігурує лише 41 країна чи територія, тобто розбіжність з першим кардинальна. Однак заступник директора YouControl з правових питань, адвокат Данило Глоба пояснює, що як основний “офшорний” список варто розглядати той, який міститься в Постанові №1045. Саме він стосується сфери оподаткування. Другий же перелік більше націлений на визначення ризиків фінансових операцій.
“Офшорна” частка
Близько 400 компаній в “офшорах” ‒ це багато чи мало? Саме стільки підприємств Вінницької області, згідно з дослідженням YouControl, серед засновників мають представників країн та територій, які прийнято називати “офшорами”. Трохи зрозумілішою стає картина у відсотковому співвідношенні: 2,3% бізнесу Вінничини зареєстровано в “офшорах”.
Однак якщо частка “офшорних” компаній серед усіх в регіоні досить незначна, то з їхніми грошима ситуація інша. За 2017 рік ці близько 400 компаній згенерували майже 29% доходу всіх підприємств області, тобто обсяг недоотриманих місцевим бюджетом податків може бути досить вагомим.
“Теплі офшори”
Для українського бізнесу досить тривалий час “улюбленим офшором” залишався Кіпр. Підприємці Вінниччини вирішили підтримати тренд. Тож більшість “офшорних” компаній області виявилася зареєстрованою саме там.
– Однак невдовзі ситуація може змінитися. 2018 року Кіпр змінив своє ставлення до можливостей приховувати на острові свій бізнес. Тепер він декларує суттєве посилення норм фінмоніторингу і боротьбу з фіктивними компаніями, які не ведуть діяльності на території Кіпру. Хоча це поки не допомогло йому покинути список низькоподаткових юрисдикцій, затверджений в Україні Постановою Кабміну №1045, ‒ розповів кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.
Також в ТОП-3 “улюблених офшорів” Вінниччини потрапили Молдова. Це можна пояснити територіальною близькістю та ще й спільним кордоном, який проходить по області. Замикає трійку Туреччина, якій так само, як і Кіпру, загалом віддають перевагу українські підприємці.
Однак при розгляді компаній, засновниками якої є представники “офшорів”, потрібно звернути увагу на один момент.
– Не за всіма низькоподатковими юрисдикціями стоять українські резиденти. Це дійсно можуть бути іноземні бенефіціари. Вони в свою чергу або стоять за якимось класичним острівним “офшором”, або ж можуть бути громадянами традиційних торгових партнерів України ‒ наприклад, Молдови чи Туреччини, операції з якими увійшли до розряду контрольованих в рамках трансфертного ціноутворення, ‒ запевнив кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.
Вирощують та продають
Вінниччина стабільно входить в ТОП-5 аграрних регіонів України, перебуваючи в цій п’ятірці, наприклад, за обсягами вирощування зерна на першій чи другій сходинках. Можливо, те, що регіон в цілому є аграрним і в цьому секторі працює багато бізнесу, стало причиною того, що найбільше “офшорних” компаній мають вид діяльності “Вирощування зернових, бобових культур і насіння олійних культур”.
На другому місці за кількістю “офшорних” компаній розмістився такий вид діяльності, як “Неспеціалізована оптова торгівля”. Це не дивно з огляду на те, що він іноді вказує на старання підприємств приховати, чим саме вони займаються.
YouControl — аналітична система, що з 50 джерел формує досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами. Унікальна технологія YouControl дозволяє за хвилину отримати актуальну (на час запиту) інформацію про компанію або ФОП. Функція моніторингу щоденно повідомляє про зміни відповідно до даних з офіційних джерел. Система дозволяє бізнесу перевіряти своїх партнерів. А в межах соціальної місії компанія YouControl надає доступ для журналістів та громадських активістів безкоштовно для проведення розслідувань, аналізу держзакупівель, моніторингу декларацій.