Вінничанка Вікторія Педос пропонує обробляти парки та сквери Вінниці від кліщів, що несуть смертельну загрозу. Свою ініціативу мешканка міста виклала у петиції, яку зареєструвала на сайті Вінницької міської ради.
“Давайте захистимо себе та своїх діточок від небезпечної хвороби, яку переносять кліщі. Скоро їх сезон… Нажаль бореліоз дуже важко лікується і коштує лікування великих грошей. У тому році зіштовхнулися з цією проблемою», – написала авторка петиції.
Вона також зауважила, що у деяких містах України обробку насаджень від кліщів проводять кожного року, а у Вінниці парки та ліси обробляли багато років тому.
Наразі петиція Вікторії Педос зібрала 29 підписів з 350 необхідних.
Переважна більшість вінничан, які постраждали від укусів кліщів, стали жертвами так званих іксодових кліщів.
Хвороба Лайма або кліщовий іксодовий бореліоз, як її ще називають, це інфекційне природно-вогнищеве захворювання. Його збудником є мікроорганізми роду Борелія, які передаються при укусах іксодовими кліщами. Захворювання характерне враженням нервової системи, серця, опорно-рухового апарату і шкіри. Іксодові кліщі є переносниками збудників багатьох інфекційних захворювань людей і тварин. Однак одним із найбільш небезпечних та найбільш поширених на території України є саме Хвороба Лайма.
За інформацією Вінницького обласного лабораторного центру МОЗ України, хворобу Лайма в Україні почали реєструвати з 2000 року. На території Вінничини перші випадки даної хвороби були зареєстровані в 2003 році. Тоді кліщовий іксодовий бореліоз діагностували у трьох вінничан. Однак впродовж останніх 15 років кількість захворювань на дану патологію у області зросла майже у 200 разів.
Завідувач відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Вінницького обласного лабораторного центру МОЗ України Степан Томин зазначає, що протягом 2018 року на території Вінницької області зареєстровано 517 випадків хвороби Лайма. Лабораторно дослідили 360 випадків. В 97 з них діагноз підтвердили лабораторно. В пацієнтів були виявлені антитіла до збудника бореліозу.
Втім, медики вважають, що інфікованих може бути більше.
– Не всі пацієнти проходять відповідні лабораторні дослідження, – зауважує Степан Томин. – І тому ми можемо говорити про підтвердження лише від тієї кількості, які пройшли відповідні обстеження.
Для з’ясування ситуації досліджували медики не лише пацієнтів, але й кліщів. На території Вінницької області лабораторно дослідили 332 кліща. Їх збирали в лісових масивах, парках, а також “знімали” безпосередньо з людей. За результатами цих досліджень, 12 % цих паразитів були інфіковані хворобою Лайма.
Найбільше постраждалих від укусів кліщів у травні та червні. Першу допомогу таким пацієнтам доводиться надавати персоналу відділення невідкладної медичної допомоги міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги. Тут обслуговують пацієнтів віком від 18 років.
Завідувач відділення Олена Чорнобаєва розповідає, що наразі до відділення щодня звертається 1-2 пацієнти з укусами кліщів. Втім, зауважує, все ще попереду. Лише потеплішає, кліщів побільшає, а, відповідно, побільшає і кількість постраждалих від їх укусів.
– Іноді буває, що до нас звертається по 5-8 пацієнтів на день, – каже Олена Чорнобаєва. – Бувають ускладнення, коли люди своєчасно не звертаються. Доводиться виймати. Деякі пацієнти приносять паразитів в посудинах. Ми лікарня швидкої медичної допомоги. Це не наш профіль, але ми вимушені цим займатись.
Для подальшого лікування пацієнтів, що постраждали від укусів кліщів, направляють до інфекційного відділення.
Проблему із поширенням популяції кліщів впродовж останніх років має не лише Вінниччина, але й інші регіони України. Деякі міста вже розпочали боротьбу із паразитами. Так, минулого року після відповідних рішень влади на місцевому рівні обробляти отрутохімікатами, що знищують кліщів, свої парки та сквери розпочали у Києві, Чернівцях і Львові.
Чи проводяться заходи з попередження поширення популяції кліщів у Вінниці, Агенція запитала у спеціаліста з агротехнічних питань МКП “Вінницязеленбуд” Миколи Залецького.
Однак, як з’ясувалось, підприємство, що займається озелененням міста, такі заходи наразі не проводить. Більше того, жодних листів чи розпоряджень з приводу проведення таких робіт до підприємства не надходило.
– Для того, щоб обробляти у парках та скверах, потрібен дозвіл санепідстанції, – зазначає Микола Залецький. – Для труєння кліщів використовують важкі яди. Втім, дозволяються лише побутові отрутохімікати, а вони малоефективні. Нам ніхто не дозволить це робити на території парків і скверів. Потрібні отрутохімікати потужної дії, а їх застосовувати у населених пунктах і зонах відпочинку категорично забороняється.
Щодо практики застосування акарицидної обробки, яку вже використовували проти кліщів у Львові та Чернівцях, Микола Залецький зазначив, що ці отруйні речовини комплексної дії. Кліщ гине як від потрапляння акорициду на нього, так і від поїдання листя, обробленого цим ядом. Однак, знову ж таки, користуватись ним у населених пунктах та зонах відпочинку заборонено. Тож, питання неоднозначне.
Микола Залецький також зауважив, що на такі заходи потрібні ще й чималі кошти. У планах на цей рік кошти на обробку скверів та парків від кліщів у бюджеті не передбачили.
Наразі підприємство займається лікуванням та профілактикою грибкових захворювань зелених насаджень, захистом листя липи від попелиці та захистом листя барбарису від гусіні листовертки.
Ознайомитись із петицією та долучитись до ініціативи можна за посиланням.
Фото poltava.depo.ua, tvoemisto.tv