Про вінницьку журналістику та соціально відповідальний бізнес Агенція спілкувалась з підприємцем Олександром Морозом, який вважає своєю місією зробити навколишнє середовище чистішим. Саме тому він займається ліквідацією вінницького терикону с фосфогіпсу. Він планує вивезти 600 тисяч тон фосфошламу, які сьогодні розміщені на 11 гектарах. У вінницькій журналістиці Олександру не вистачає інформації про екологію, економіку, розподіл комунального майна та бюджетних коштів.
Чи вірите и у незалежну журналістику у Вінниці?
– Більше так, ніж ні. Вірю, але є приклади, через які в мене виникають сумніви.
Чи відчуваєте ви тиск на свій бізнес з боку влади?
– Ні, а навіть навпаки. Всі питання, які були пов’язані з утилізацією небезпечних відходів (фосфогіпс), влада вирішила терміново та позитивно.
Чи писали на вас чи на ваш бізнес замовні матеріали?
– Так. Це стосувалось фосфогіпсової гори.
Звідки ви дізнаєтесь про події в місті?
– Найшвидше і найкраще – це Фейсбук, де я підписаний на місцеві джерела. Улюблених видань немає, матеріали редакції «20 хвилин» іноді читаю. Дивлюсь відео ситуаційного центру, яке викладають з камер спостережень у місті. Ще Vlasno.info читаю.
Чому довіряєте цим джерелам інформації?
– Я оцінюю інформацію зі свого погляду, посилаюсь на свої цінності. Я перевіряю інформацію завжди, на сто відсотків не довіряю нікому. Були випадки, коли розповсюдив неправдиву інформацію і потім виправдовувався.
Якій тематиці віддаєте перевагу?
– Політика, зміни в країні та зміни на місцевому рівні. Економіка цікавить, де яке нове підприємство відкрилось. Екологія ще мене цікавить.
Якої інформації про місто вам не вистачає?
– Я багато інформації знаю з офіційних та неофіційних джерел. Взагалі не вистачає інформації від органів місцевого самоврядування, немає прозорості та відкритості їх дій.
Чи можуть журналісти вплинути на важливі для життя міста питання? Яким чином?
– Так, можуть. Об’єктивне висвітлення резонансних справ, розкриття прихованих фактів. Це повинна бути об’єктивна критика зі своїми пропозиціями. Журналісти – це теж громадяни України, які мають свою думку і повинні її висловлювати. Просто критикувати немає сенсу, треба вносити свої пропозиції.
Чи потрібно проводити журналістські розслідування у Вінниці?
– Обов’язково.
На які теми?
– Дії місцевої влади по розподілу державного та комунального майна. Розподіл бюджетних коштів.
Чи готові ви підтримувати (фінансово, експертно, у якості партнера чи якимось іншим чином) діяльність незалежних журналістів?
– Так, фінансово та у якості експерта. Ми за правду, і я готовий допомагати правдоборцям.
Чи вважаєте роботу незалежних журналістів суспільно важливою?
– Так, дуже важливою. Чим відрізняється робота журналістів у США та в Україні? Там неважливо яку посаду ти займаєш і ким ти є. У США журналістів бояться та поважають. Вони там сила. Своїм авторитетом вони можуть підняти чи зламати кар’єру людині. А у нас ті, хто мають гроші та владу, відносяться до журналістів із зневагою.
Інтерв’ю проводилось у рамках проекту «Впливаймо на владу разом» за фінансової підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX),Програми Партнерства в галузі мас-медіа в Україні (UMPP)