Відомий у Вінниці приватний підприємець Олександр Іщенко переконаний, що через засоби масової інформації журналіст може налаштувати як завгодно будь-яку людину. Тож, на його думку, інформацію потрібно отримувати з різних каналів і джерел. Однак обов’язково пропускати її через власний досвід і робити власні висновки. Про незалежну журналістику і соціально відповідальний бізнес із Олександром Іщенком Агенція спілкувалась в рамках проекту “Впливаймо на владу разом”.
Чи вірите Ви в незалежну журналістику у Вінниці?
Чому ж не вірю? Порядні люди скрізь є.
Чи відчуваєте Ви тиск на свій бізнес з боку влади чи політичних партій?
Ні, не відчуваю. Тиску ніякого немає.
Чи писали на Вас чи Ваш бізнес замовні матеріали?
Ні. Ніхто не писав.
Звідки дізнаєтесь про події в місті?
З різних джерел. З газет, з оголошень, з сайту міської ради.
Чи є улюблений журналіст-сайт-телеканал-друковане видання-You Tube-канал, блог, сторінки в соцмережах?
Люблю фейсбук. Коли заходиш на фейсбук, можна потрапити і на цікавих блогерів, і на різні цікаві статті, і на цікаві You Tube-канали. В мене немає такого, щоб я лише один канал дивився і все. Стараюсь дивитися різні канали. Інформацію сьогодні потрібно фільтрувати. Тому потрібно дивитися різні канали, а потім пропускати через свій досвід і робити свої висновки.
Якій тематиці надаєте перевагу?
Сьогодні не можна бути осторонь політики. Мене цікавить, що відбувається в державі, як воюють наші хлопці, які події відбуваються на Сході. Я ж сам колишній військовий, тому мене цікавить ця тематика. Також мене цікавить і політичне життя. Зараз до влади йде нова команда, нікому незнайома. Особисто я обережно ставлюсь до цього нового.
Якої інформації про місто Вам не вистачає?
Не вистачає інформації про те, що планується робити в місті у 2019-2020 та наступних роках. Можливо, можна було б взяти участь в якихось обговореннях, запропонувати ще цікаву тему, зрозуміти, чим живе місто, які програми існують у місті. Ця інформація дуже мало висвітлюється у ЗМІ, а на сайті міської ради не завжди зручно її вишукувати.
Чи можуть журналісти вплинути на вирішення важливих для життя міста питань? Яким чином?
Так. Висвітлювати ті чи інші проблеми. Ми ж бачимо, як журналісти можуть впливати на суспільну думку. Це дуже гарно видно по тому, що відбувається в Росії і відносинах з Росією. Ми бачимо, як працює телевізор, через який отримують основну інформацію мешканці будь-якого міста чи країни. Через засоби масової інформації журналіст може сформувати все, що завгодно і налаштувати як завгодно будь-яку людину. Якщо повторювати одну й ту саму інформацію, то суспільна думка буде дуже змінюватись.
Чи звертались ви до журналістів з проханням поширити чи написати матеріали?
Дуже давно. У 2006-2009 роках, коли відбулось рейдерське захоплення КСП, у створенні якого брала участь моя мати. Але результатів це не дало. До цього часу судимось. Вже багато хто з співвласників помер.
На вашу думку, чи потрібно проводити журналістські розслідування у
Вінниці? Якщо так, то на які теми?
Думаю, наше місто нічим не відрізняється від інших. В нас такі самі проблеми, як і в країні. Тому, звичайно, необхідно працювати і проводити, бо журналіст — контролюючий орган громади, який слідкує, що, де, як відбувається. Без журналістського контролю дуже важко жилось би. Ми ж демократична держава?! І хочемо бути нею. Теми журналістських розслідувань можуть бути різні. Приміром, сфера будівництва. Наразі на зупинках громадського транспорту знову почали встановлювати МАФи, які закривають фасади будинків. Або ж розслідування, що стосуються зведення багатоповерхових будинків у приватному секторі або ж забудови прибережної смуги Південного Бугу. Чому б не спланувати і не побудувати по вулиці Князів Коріатовичів гарну набережну, щоб ця територія стала прикрасою міста, його культурним центром, по якому б гуляли, де були б кафе, ресторани? Розширили б вже вулицю Князів Коріатовичів. А нині зводять будиночки на дві, вісім квартир.
Скрізь, де річки йдуть через місто, є гарні набережні. І в Києві, і в Братиславі — скрізь. Якщо ми говоримо, що наше місто туристичне, то потрібно відповідно діяти. Можна було б продовжити набережну, що йде від фонтана Roshen до Староміського мосту, до водно-веслувальної станції. Це, на мою думку. Але чомусь ніхто не займається розвитком міста або займається ним слабо.
Багато чого в нас зроблено гарного, але потрібно думати і на перспективу. Тут в центрі і піти немає куди. Один раз турист приїде до Вінниці, а вдруге вже і не приїде. Можна було б поєднати центр міста з історичним минулим міста. Для цього необхідно посидіти в архіві, почитати, що в яких будівлях розташовувалось колись в старій Вінниці. Зачепити якусь тему, якісь підвали, якісь ходи, як у Львові, приміром, роблять. А туристу що треба? Цікава історія, посидіти в тематичному кафе, смачно поїсти і щоб було, де зупинитися. Щоб готелі були гарні і ресторанчики цікаві, тематичні.
Чи знаєте ви про діяльність Вінницької агенції журналістських розслідувань?
Так.
Чи готові ви підтримувати (фінансово, експертно, у якості партнера чи якимось іншим чином) діяльність незалежних журналістів?
Готовий підтримувати досвідом і знаннями, фінансово в межах розумного.
Чи вважаєте Ви роботу незалежних журналістів суспільно важливою?
Так. Звичайно. Незалежна журналістика завжди зачіпає найголовніші теми і найболючіші проблеми.
Ваші думки, коментарі
Я родом з Житомира. В мене є з чим порівнювати. Вінниця — чудове місто. В нас відремонтовані розмічені дороги, відновлюються проспекти, але мало місць для паркування авто. Підземних паркінгів в місті немає і це проблема. І ніхто не думає, де їх будувати.
Інтерв’ю проводилось у рамках проекту «Впливаймо на владу разом» за фінансової підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Програми Партнерства в галузі мас-медіа в Україні (UMPP)