Журналісти Агенції поговорили з перехожими на вулицях міста про те, що таке громадські слухання, як працює цей інструмент локальної (місцевої) демократії, для чого він, та найголовніше, чи використовували його вінничани у повсякденному житті. Опитування проводилось у рамках проекту «Впливаймо на владу разом» за фінансової підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Програми Партнерства в галузі мас-медіа в Україні (UMPP)
Громадські слухання – що це?
Основною метою громадських слухань є отримання зворотнього зв’язку від громади. Це свого роду механізм узгодження інтересів різноманітних груп, що проявляють зацікавленість у розв’язанні тієї чи іншої проблеми, яка становить суспільний інтерес. Громадські слухання це зустрічі з депутатами Вінницької міської ради, Вінницьким міським головою та іншими посадовими особами місцевого самоврядування , під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення. Часто на практиці громадські слухання проводяться перед прийняттям певного рішення ради з винесенням на них питання, яке покликане врегулювати це рішення, аби дізнатися думку громадськості та отримати її схвалення чи несхвалення . Цей інструмент регулюється Законодавством України та Положенням про громадські слухання в місті Вінниці. Ініціатором проведення громадських слухань від громади може бути ініціативна група членів територіальної громади в кількості від 3 до 9 осіб, обрана на зборах членів громади. Для проведення загальноміських слухань ініціаторам у підтримку необхідно зібрати 800 підписів протягом 14 календарних днів . Для мікрорайону – 400, кварталу –300, вулиці – 150 підписів.
Проекти та програми, що виконуються чи плануються в територіальній громаді, зокрема розробка детальних планів територій, Генерального плану, статуту, звіти депутатів та посадових осіб місцевого самоврядування; звіти посадових осіб підприємств, установ і організацій комунальної форми власності; організація територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають охороні; охорона об’єктів культурної спадщини; та інші питання місцевого значення.
Пропозиції і рекомендації, що вносяться на громадських слуханнях підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування.