Незалежні журналісти мають бути професіоналами у своїй справі, писати чесно, достовірно і докопуватися до правди. У цьому переконаний директор підрозділу мережі магазинів побутової техніки ВМ-Техніка, вінницький депутат, активіст і політик Дмитро Уманець. Про незалежну журналістику та соціально відповідальний бізнес Агенція спілкувалась в рамках проекту “Впливаймо на владу разом”.
Чи вірите Ви в незалежну журналістику у Вінниці?
Вірити можна у все, що завгодно, але дуже важко. Я розумію, що у будь-якій сфері є порядні, адекватні люди. Журналістика теж не виключення. Я вірю, що є адекватні, порядні, чесні журналісти, які прийшли в журналістику не для того, щоб грошей заробити чи за якимись іншими корисливими мотивами, а для того, щоб нести правду, тому що це їх покликання.
Чи відчуваєте Ви тиск на свій бізнес з боку влади чи політичних партій?
Звісно, я відчуваю тиск. І не тільки на бізнес, але і на своє життя. Мені спалили машину через мою активну діяльність у Вінницькій міській раді. Чиниться тиск на мене і опосередковано. У мого соратника по партії Володимира Базелюка відібрали дозволи на будівництво. До магазину ВМ-Техніка, де я працюю, постійно приходять представники муніципальної поліції і вимагають якісь абсурдні речі. У статті негативного змісту згадували навіть мою бабусю. А вона потім телефонує мені, розповідає, хвилюється. Навіщо це робити? Це повне дно.
Чи писали на Вас чи Ваш бізнес замовні матеріали?
Так. Досить часто в інтернеті з’являються коментарі, статті, що дискредитують мережу, в якій я працюю. На мою думку, за тим, що відбувається, стоїть влада, яка таким чином намагається вплинути на мене.
Звідки дізнаєтесь про події в місті?
З фейсбуку.
Чи улюблений журналіст-сайт-телеканал-друковане видання-You Tube-канал, блог, сторінки в соцмережах?
Немає. Читаю все. Намагаюсь аналізувати всю інформацію. Дуже важко знайти якесь одне правдиве джерело. Я розцінюю фейсбук як джерело інформації з того часу, коли почав активно слідкувати за політикою і, взагалі, суспільним життям.
Чому надаєте перевагу саме цьому джерелу інформації?
Фейсбук є для мене єдиним основним джерелом інформації, тому що новини в ньому з’являються набагато швидше, ніж на телебаченні чи ще десь. У цій соціальній мережі є новини від новинних сайтів, представництв організацій, окремих блогерів, окремих журналістів, як вінницьких, так і українських політиків, звичайних вінничан, а також мешканців інших міст. Коли я отримую інформацію з цих джерел, я намагаюсь її аналізувати, і лише тоді роблю висновки. У фб є сторінка будь-якого видання чи агенції. Фактично, це зручний концентрат.
Якій тематиці надаєте перевагу?
Я читаю все. І політичні новини, і про туризм, і романтичні якісь речі.
Якої інформації про місто Вам не вистачає?
Якщо взяти фейсбук, то там, здається, є все.
Чи можуть журналісти вплинути на вирішення важливих для життя міста питань? Яким чином?
Звісно, можуть. Якщо будуть робити те, за чим прийшли в журналістику. Якщо ми будемо говорити про той невеликий відсоток адекватних журналістів, які в професії за покликанням серця, а не для заробітку на замовних статтях чи якогось піару, вони мають бути професіоналами у своїй справі і писати чесно, достовірно, докопуватися до правди. Але за це можна постраждати. Людям палять машини, б’ють, вбивають. Приклад тому мер Конотопа Артем Семеніхін, якого жорстоко побили, смерть Катерини Гандзюк. За те, що ти чесний, принциповий, йдеш проти влади, можна постраждати.
Чи звертались ви до журналістів з проханням поширити чи написати матеріали?
Постійно. Позначаю людей в дописах у фейсбуці, щоб вони побачили, що є така проблематика. Отримавши сповіщення, людина вирішує, чи їй цікава дана тема чи ні. Іноді телефоную журналістам. Напередодні сесії виставляю у себе на сторінці у фб питання до сесії. Дуже важко знайти щось в цих питаннях, якщо ти не спеціаліст у цій сфері. Всі бачать ці питання, але майже ніхто чомусь не звертається, що іноді там якась маячня.
На вашу думку, чи потрібно проводити журналістські розслідування у Вінниці. Якщо так, то на які теми?
Звісно. По всім питанням. Я знаю, що є дерибан. Ми висвітлювали ці теми. Але нас мало. Можливо, через якусь суб’єктивну позицію до політичної партії “Свобода” наші дописи можуть ігноруватись. Саме тому журналісти мають проводити розслідування і показувати реальний стан речей. Тоді легше буде і нам. Разом буде легше розібратись.
Чи готові ви підтримувати (фінансово, експертно, у якості партнера чи якимось іншим чином) діяльність незалежних журналістів?
Підтримувати готовий всіма доступними способами, які є. Якщо будуть можливості, то і фінансово. Готовий допомагати і як депутат, і як експерт у своїй сфері.
Чи вважаєте Ви роботу незалежних журналістів суспільно важливою?
Це дуже важливо і дуже небезпечно.
Інтерв’ю проводилось у рамках проекту «Впливаймо на владу разом» за фінансової підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Програми Партнерства в галузі мас-медіа в Україні (UMPP).