Кримінальні провадження, які стосуються протиправних дій направлених на представників ЛГБТ, можна порушити лише по 161 статті Кримінального кодексу України «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками». Висловлювання «…іншими ознаками…» відноситься також до представників ЛГБТ-спільноти.
З питанням : «Надати перелік судових справ, де розглядались кримінальні впровадження, які були порушені по 161 статті Кримінального кодексу України» журналісти відправили інформаційні запити до таких судів:
Вінниця
- Вінницький міський суд Вінницької області
Київ
- Печерський районний суд міста Києва
- Подільський районний суд міста Києва
- Голосіївський районний суд міста Києва
- Солом’янський районний суд міста Києва
- Шевченківський районний суд міста Києва
- Оболонський районний суд міста Києва
Харків
- Київський районний суд міста Харкова
- Червонозаводський районний суд міста Харкова
- Фрунзенський районний суд міста Харкова
- Орджонікідзевський районний суд міста Харкова
Дніпро
- Бабушкінський районний суд міста Дніпропетровська
- Ленінський районний суд міста Дніпропетровська
- Жовтневий районний суд міста Дніпропетровська
Запоріжжя
- Комунарський районний суд міста міста Запоріжжя
- Хортицький районний суд міста Запоріжжя
- Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя
Львів
- Франківський районний суд міста Львова
- Галицький районний суд міста Львова
- Залізничний районний суд міста Львова
Одеса
- Малиновський районний суд міста Одеси
- Приморський районний суд міста Одеси
- Суворовський районний суд міста Одеси
- Київський районний суд міста Одеси
Від усіх установ надійшли відповіді, що кримінальні впровадження за статтею 161 Кримінального кодексу України до суду не надходили. Тобто, всі ті кримінальні провадження, що відкривали правоохоронці, до суду так і не дійшли.
– Стаття 161 Кримінального кодексу України передбачає санкцію за дискримінацію, а не злочини на ґрунті нетерпимості. Чи є дискримінація у фізичних атаках чи злочинах проти життя та здоров’я – питання риторичне. Тобто самі правозахисники здебільшого не вірно кваліфікують такі правопорушення щодо ЛГБТ, а тому на стадії досудового розслідування злочини проти ЛГБТ-спільноти перекваліфіковуються зі 161 статті на ту, яка відповідає/чи не відповідає кримінальному кодексу. Логічним було б доводити мотив упередження / ненависті до ЛГБТ у поєднанні з відповідною статтею. Наприклад, вчинення легких тілесних ушкоджень з мотивів ненависті до представників ЛГБТ – тоді би це був злочин ненависті згідно методології ОБСЄ. А так, дійсно по 161 статті у контексті ЛГБТ нічого немає, – директор ГО «Правозахисне бюро «Ми – є» Володимир Косенко
Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (ODIHR) називає злочинами на ґрунті ненависті ті злочини, причиною яких стала нетерпимість щодо певних груп у суспільстві. Злочини на ґрунті ненависті мають два складові елементи: відповідна дія є злочином згідно з Кримінальним кодексом; злочин був умотивований певним упередженням.
За більшість передбачених Кримінальним кодексом злочинів можливо притягати до відповідальності як за злочини, вчинені на ґрунті ненависті. «Мотивація упередженням» означає, що злочинець вибрав мішень злочину через її захищені ознаки. Такою мішенню може бути людина, група людей або майно, що асоціюються з групою осіб, котрі мають якусь спільну захищену ознаку. Захищеною ознакою вважається якась базова або основна ознака, спільна для групи осіб, – наприклад, «раса», релігія, етнічна приналежність, мова, сексуальна орієнтація чи ґендерна ідентичність
Публікація створена у рамках Програми партнерства з організацією GenderZ
Фото: ukrinform.com