Після Революції Гідності Україна вступила в активну фазу євроінтеграції. Донори з Західної Європи почали допомагати громадам у всіх її проявах: соціальних, економічних, культурних тощо. Ми розглянули проекти, які були реалізовані у Тульчині та Хмільнику, які мають достатній позитивний ефект для життя у цих громадах
Тульчинська ОТГ
Наприкінці липня 2020 року був реалізований проект «Механізм підтримки послуг з підвищення енергоефективності в громадських будівлях» у Тульчині за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ. Це невеликий проект загальний бюджет котрого склав всього 20 000 гривень, з яких 14 000 гривень надав GIZ та 6 000 гривень – бюджет громади. За ці кошти розробили систему енергомоніторингу, які дозволять слідкувати за енергоспоживанням 15 комунальних будівель Тульчинської міської ОТГ
Це лише перші кроки реалізації енергоефективності у нашій громаді. Щоб почати зменшувати енерготрати у комунальних закладах, нам спочатку треба з’ясувати а скільки є цих енерготрат, що треба змінити та скільки коштів на це потрібно буде витратити. Коли це все дізнаємось, будемо шукати донора, який допоможе зробити комунальні заклади у Тульчині енергоефективними, – каже заступниця міського голови Алла Поваляєва
Через відсутність енергоефективних заходів у місті, бюджет громади щорічно переплачує за енергоресурси сотні тисяч гривень. Даний проект дав старт програмі, яка зрештою досить позитивно вплине на життя Тульчинської ОТГ в цілому.
Також у Тульчинській ОТГ діє бюджет участі – коли громада напряму розпоряджається бюджетними коштами та вирішує як і нащо їх витрачати.
Ми брали за приклад польську систему партиципаторного бюджету. У них доволі удачна модель взаємодії громади з владою, які підходить під українські реалії. Тим паче ця модель громадського бюджету функціонує в інших громадах області, – каже заступниця міського голови Алла Поваляєва
Бюджет громадських ініціатив у Тульчинській міській ОТГ впроваджено у 2019 році. За результатами проведення конкурсу переможцями стали три проекти, які реалізовані у 2020 році:
- У категорії «великі проекти» здобув перемогу «Благоустрій зони відпочинку та інклюзивний ігровий дитячий майданчик на території центру «Промінь надії» із підтримкою 620 голосів (368 – онлайн, 252 – офлайн). Загальна сума проекту 371 400 гривень, крім них ГО «Промінь надії» дофінансувала проект на суму 103 500 гривень. У рамках проекту створено зону відпочинку та ігровий простір для дітей загального розвитку та осіб з інвалідністю, у тому числі, які використовують інвалідні візки.
- У категорії «малі проекти» мешканці підтримали проект «Зроби людям добро» – Соціальна перукарня із 332 голосами. Мета проекту – створення соціальної перукарні на базі КУ «Тульчинський територіальний центр» для надання соціальних послуг одиноким пристарілим громадянам, малозабезпеченим верствам населення, особам з особливими потребами. Вартість проекту – 99 999 гривень.
- 266 голосів і друге місце у категорії «малі» отримав проект «Створення мистецького центру «ArtМісто». Цей проект передбачає забезпечення матеріально-технічною базою центру прикладного мистецтва. Його загальна вартість – 99 950 гривень
Хмільницька ОТГ
Хмільницька міська рада у співпраці з гміною Буско-Здруй реалізували проект «Підтримка органів самоврядування міста Хмільника у прагненні реалізувати водно-стічне господарство з врахуванням екологічної політики ЄС» в рамках Польської допомоги 2014 року. Розроблена разом з польським партнером схема оптимізації водопровідно-каналізаційного господарства міста Хмільника дозволила залучити кошти на суму 3 906 908 гривень. Відповідно до завдань схеми оптимізації розроблено проектно-кошторисну документацію на будівництво другої нитки напірного колектора каналізації від каналізаційної станції №3 до очисних споруд каналізації.
Дуже важливим результатом проекту було створення гідравлічної моделі, завдяки якій підприємство «Хмільникводоканал» має змогу відслідковувати зміни гідравлічних режимів в реальному часі на мережах водопостачання міста. Польський партнер надихнув здійснити модернізацію реагентного господарства водопровідної станції, яку провели у червні 2014 року. Згідно розрахунків це дозволяє заощаджувати 18 877 кВт в місяць, – каже міський голова Сергій Редчик.
Позитивні зміни у водопостачанні відчули й споживачі
Останні пару років вода з крану тече чистіше, ніж раніше. Кілька років тому бувало вода мала «нездоровий» вигляд та мала неприємний запах. Зараз таке буває дуже рідко. Ми, як й Вінниця, п’ємо воду з Південного Бугу. У нас вода краще, ніж в обласному центрі. Не знаю, може це пов’язано з тим, що у Хмільнику населення набагато менше, ніж у Вінниці, чи ще якась причина, але від вінничан я постійно чує, що вода у них поганої якості, – каже домогосподарка Валентина Савчук
На підприємстві «Хмільникводоканал» поступово переходять з хлорки на звичайну сіль, через що вода втратила неприємний запах.
У Хмільнику, як і в Тульчині, також діє бюджет участі, але не з 2019 року, а з 2016, як у Вінниці. У 2020 році здійснюється реалізація проектів-переможців бюджету участі 2019 року:
- Нове будівництво скейт-парку у центральному парку ім. Т.Г.Шевченка – 200 000 гривень
- Будь активним – 196 449 гривень
- Гумове покриття для спортивного майданчика Workout по Проспекту Свободи 13 – 195 00 гривень
- Зв екологію і майбуття, за здоровий спосіб життя – 200 000 гривень
- Workout – здорове майбуття Хмільника – 165 000 гривень