З царської епохи до часів Незалежності вечірня школа на Привокзальній, 30 вивчила багато поколінь вінничан та вінничанок. Але “все тече все змінюється” і у 2018 році школу закрили, а вже у 2022 році її знесли та почали будувати житловий будинок за бюджетні кошти…
Історія
Щоб дізнатись історію цієї будівлі, ми звернулись з відповідним питанням до однієї історичної групи про Вінницю у соцмережі. Виявилось, багато вінничан та вінничанок тут навчались у свій час і назавжди зап’ятали цю школи разом з людьми, які там працювали. Наприклад, одна з цікавих історій:
Орієнтовно, ця школа дореволюційної епохи.
На мапі початку 1910-х років ми на цьому місці не знайшли мітки, що там вже була школа.
Але на мапі 1952 року ця школа вже є.
На карті добре видно розташування старовинного кладовища, яке є й досі.
Коли будували житловий будинок між цвинтарем та вже неіснуючою школою, то знаходили рештки кісток захоронених людей. Цю історію добре пам’ятають вінничани та вінничанки.
У 2018 році в рамках реорганізації школу ліквідували. Пустою будівля стояла до листопада 2022 року, коли її було зруйновано, десяток дерев вирубано. Все це задля будівництва чергового житлового комплексу.
Кругова порука
З паспорта об’єкта ми дізнаємось, що замовником будівництва виступає міська влада в обличчі МКП “Вінницький фонд муніципальних інвестицій”.
Офіційно дане комунальне підприємство має доволі великий спектр функціоналу, але оснавна діяльність – перспективні будівнивництва. До речі, нещодавно комунальне підприємство засвітилось у корупційній схемі, які пов’язані з чиновниками місцевої влади.
Через закритий держреєстр нерухомості ми не маємо змоги дізнатись яке нерухоме майно належить комунальному підприємству. Але є доступ до земельних ділянок, які МКП “Вінницький фонд муніципальних інвестицій” орендує чи має у приватній власності. Комунальному підприємству, відповідно до держреєстру, належить лише одна ділянка, де раніше були гаражі, а зараз триває будівництво житлової багатоповерхівки.
МКП “Вінницький фонд муніципальних інвестицій” орендує землю біля лікарні на Старому місті, де будується муніципальне житло. Подібна ситуація зі скандальним будівництвом у мікрорайоні “Поділля”. Колишній кінотеатр Коцюбинського зараз перебуває на балансі МКП “Вінницький фонд муніципальних інвестицій”. До 1 березня 2022 року ТОВ “Муніципальна-будівельна компанія” повинна була розробити проектно-кошторисну документацію по об’єкту «Реконструкція нежитлової будівлі з прибудовою та надбудовою за адресою: м.Вінниця, вул.Соборна, 68». Але через військові дії, цей термін перенесли до 31 грудня 2022 року. Зараз в приміщенні колишнього кінотеатру перебуває гуманітарний штаб.
ТОВ “Муніципальна-будівельна компанія” виступає проектувальником забудови території, де раніше була вечірня школа. Серед засновників цього підприємства – ТОВ “Муніципальний фонд управління та фінансування будівництва”. А ось вже цю компанію створило МКП “Вінницький фонд муніципальних інвестицій”. Виходить кругова порука. Але такий механізм є цілком законним.
Будує житловий комплекс ТОВ “ВМБУД”. Це підприємство до кінця серпня 2022 року належало забудовником з Києва, поки не було перереєстровано на вінничанина Віталія Булаєнка. А вже у вересні цього року виконком Вінницької міської ради дає дозвіл на забудову території колишньої вечірньої школи.
По плану, на даху житлового будинку буде розміщений напис “Vinnytsia”. Це непоганий маркетинговий хід, адже цей будинок буде добре видно з вікон потягів, які прибуватимуть у Вінницю з південної сторони.
P.S.
На плані зонуванні ця ділянка не передбачена для забудови житловими будинками. Виходить, що міська влада будує ЖК там, де це робити не передбачено. Ба більше, через цю землю проходять захисні межі, в яких забудова суворо заборонена.
З цим питанням ми звернулись до Вінницької міської ради, на що у відповідь ми отримали рішення Вінницької міської ради від 29 квітня 2022 року № 1018 про затвердження містобудівної документації – детального плану території, де зараз будують житловий будинок замість вечірньої школи.
Проект реалізується за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.