Звіти
Про нас
Контакти
Запропонувати новину

Гройсман, місцева влада та їх Гумштаб: піар на війні та понад півтора мільярда бюджетних гривень на ЗСУ

Гройсман, місцева влада та їх Гумштаб: піар на війні та понад півтора мільярда бюджетних гривень на ЗСУ

Вже понад 1,6 мільярдів бюджетних гривень спрямувала Вінницька міська рада на потреби військових. З них 342,2 мільйона гривень (станом на 14 жовтня) пішли на придбання автівок, дронів, прожекторів, зарядних станцій тощо. Все це – за кошти платників податків, але місцева влада вирішила заодно на цьому попіаритись. Вінницька міська рада та Вінницька обласна рада 21 березня 2022 року створили Міжрегіональний гуманітарний координаційний штаб, в якому “запропонували” посаду начальника Володимиру Гройсману, який немає жодного формального відношення до міської та обласної ради, та до бюджетних коштів.

Піар на бюджетних коштах

(фото з телеграм каналу Вінницької міської ради)

Про Міжрегіональний гуманітарний координаційний штаб та як там опинився Володимир Гройсман ми розкажемо трохи пізніше, а зараз розглянемо основні закупівлі Вінницької міської ради для потреб ЗСУ та як на цьому піариться місцевий істеблішмент.

Автівки 

(скрін з сюжету телеканалу “Віта”)

В березні та травні 2024 року виконком оголошував два тендери на придбання 20 та ще 10 Mitsubishi L200 2,4 TD типу “пікап”. Потенційні учасники аукціонів писали про дискримінаційні вимоги до технічних характеристик автівок і що вони підлаштовані під одного продавця. Замовник в першому тендері обіцяв виправити вимоги, але цього не зробив, а в другому аукціоні  просто наголошував на тому, що такі вимоги у військових і нічого змінити не можна. Чи були ці звинувачення обгрунтованими чи ні, але дійсно на два цих тендери зайшов лише один учасник – ТОВ “Мегакарс”, яке запропонувало ціну з мінімальним зменшенням від стартової та було визнано переможцем. Придбання 30 автівок Mitsubishi L200 2,4 TD обійшлось бюджету у понад 41 мільйон гривень (або мільйон доларів)

ТАТА

(фото https://auto.ria.com/uk/)

У вересні поточного року виконком Вінницької міської ради оголосив тендер на придбання десяти автомобілів типу “пікап” для потреб ЗСУ, але вже не уточнюючи яку саме модель потрібно. Мабуть через минулі претензії учасників торгів до умов відбору. Але потенційним учасникам цього тендеру не сподобалось, що шукають автівки з двигуном потужністю у 140 к.с. Її попросили знизити до 136. Замовник тендеру відповідав, що такі потреби у ЗСУ і змінити нічого не можуть. На запитання, а як на потужність двигуна впливає чотири к.с.? – виконком відповів те саме. 

На тендер подалося шість учасників, з яких перемогло ТОВ “Авто-Регіон”, яке запропонувало найменшу пропозицію у 11 640 000 гривень. Тобто ціна за одну автівку Tata Xenon X2 складає 1 164 000 гривень, що є ринковою ціною транспортного засобу.  

Столичним ТОВ “Авто-Регіон” володіє і керує киянин Дмитро Гайдамаха. Торік «Енергоатом» тричі намагався замовити за 235 мільйонів гривень у цієї компанії турецькі електроавтобуси Temsa Avenue Electron та зарядні станції для підвезення працівників на атомні електростанції. При цьому «Енергоатом» щоразу відхиляв українського виробника. Зрештою після скандалу договір розірвали

Прожектори та Bandera Power 

(скрін з сюжету телеканала “Віта”)

У вересні 2023 року виконком Вінницької міської ради підписує договір на купівлю трьох прожекторів майже за 100 тисяч гривень у ТОВ “Промавтоматика Вінниця”. Через два місяця виконком укладає договір з цією ж компанією на придбання ще 15 прожекторів за півмільйона гривень.  

1 січня 2024 року оголошений тендер на закупівлю 40 прожекторів. Крім ТОВ “Промавтоматика Вінниця”, на закупівлю зайшло ТОВ “Науково-Виробниче підприємство “СВЛ”, яке запропонувало найменшу ціну. Але характеристики прожекторів не такі, які потрібні замовнику, тому переможцем обрали ТОВ “Промавтоматика Вінниця”.

ТОВ «Промавтоматика Вінниця» належить депутату Вінницької міської ради Михайлу Ганчуку. 

Дрони

(скрін з сюжету телеканала “Віта”)

Щодо закупівлі квадрокоптерів, то їх було чимало і деякі продавці є з “неоднозначною” репутацією. ТОВ “ТД “Терра Груп”, у якого виконком придбав 50 комплектів квадрокоптерів DJI MAVIC 3 Pro with DJI RC за 3,7 мільйона гривень, є фігурантом кримінального провадження. На думку полісменів, ця фірма брала участь у схемі спрямованої на заволодіння бюджетними коштами приблизно у 400 тисяч гривень.  

У лютому 2024 виконком укладає договір з ТОВ “Груп Інтрейд” на суму у 24,3 мільйона гривень. За ці кошти підприємство поставить 30 штук БпАК “SAG – 5.8 ELRS. Це підприємство, за інформацією YouControl, не подало фінансової звітності, при цьому у відкритих джерелах наявна інформація про надходження підприємству публічних коштів у сумі 49 мільйонів гривень. На думку слідчих Управління СБУ у Львівській області, ТОВ “Груп Інтрейд” була серед учасників схеми щодо організації викрадення авіазапчастин з літаків типу «МіГ-29». Про це підприємство робили матеріал журналісти “Слідства.Інфо” 

У ТОВ “Мінвік” придбали 6 тисяч FPV-дронів за 61 мільйон гривень. За інформацією журналістів zaxid.net  вони по завищеним цінам продали дрони Жовківській міській раді та Тисменицькій міській раді.

Тепловізійний монокуляр MT-EVO-SHOT-S-1900 

(скрін з сюжету телеканала “Віта”)

9 жовтня 2023 року виконком укладає договір з ТОВ “Меркурі Технолоджи” на поставку 20 комплектів тепловізійних монокулярів за 3 195 192 гривні. 6 лютого поточного року укладається ще один договір з цією ж компанією на поставку 200 комплектів тепловізійних монокулярів за 31 951 920 гривень. До вартості договорів на постачання монокулярів включили податок на додану вартість (ПДВ) у сумах 532 532 гривень та 5 325 320 гривень відповідно. Однак, згідно з податковим законодавством України, операції з постачання товарів військового призначення під час воєнного стану звільнені від оподаткування ПДВ. Мова йде про безпідставні сплати бюджетних коштів більш ніж 5,8 мільйонів гривень. За фактом таких дій було відкрито кримінальне провадження. Слідчий ГУНП у Вінницькій області просив суддю Вінницького міського суду надати дозвіл на доступ до необхідних документів в процесі розслідування, але в задоволенні клопотання було відказано. 

Як вінницька влада “піариться” на допомозі ЗСУ за бюджетний кошт

(фото: Вінницька міська рада)

Розглянемо на прикладі тих тендерів, про які ми писали вище. Передачу автівок Mitsubishi L200 2,4 TD військовим показали максимально пафосно: встановити пікапи у формі Державного Гербу України, зняли це з дрона, а слово дали лише Володимиру Гройсману При передачі автівок ТАТА був подібний сценарій, де в кадрі показали Володимира Гройсмана. Міський голова Сергій Моргунов був на застрічах з військовими, коли передавали зарядні станції та прожектори.    

Новини про передачу дронів та іншого інвентарю військовим виходять майже не щодня. Під кожним таким постом ставлять хештеги, що це Гумштаб і періодично згадують Володимира Гройсмана.

  (скрін з телеграм каналу Вінницької міської ради)

На передачах військовим тепловізорів, міський голова Сергій Моргунов “не забував” нагадувати, що все це робиться завдяки команди Гумштабу. 

Думка волонтерки

(фото з акаунту у фейсбуці Катерини Шрамко)

Ну думку волонтерки Катерини Шрамко, яка активно допомагає військовим з 2014 року, Вінницька міська рада закуповує допомогу ЗСУ по завищеним цінам.

Я, як військовий волонтер, звичайно, в темі цін. Неодноразово порівнювала ціни на свої закупівлі та міськради для оборонців. Здебільшого – ціни завищені. Коментувати тут важко, адже факторів багато: наприклад, постачальник, який бере участь у тендері, вільний поставити ціну, яку вважає за потрібне. А чи є у Вінницькій міській раді спеціально навчені держслужбовці, які орієнтуються в цінах і ТХ оборонних закупівель, які в разі, якщо постачальник пропонує невигідну для громади угоду, зможе її відхилити – сумніваюсь. 

Катерина Шрамко вважає, що Гумштаб та Володимир Гройсман піариться на закупівлях, які були придбані за бюджетні кошти.

Що мені хотілось би відмітити в темі закупівель міської ради для оборонців – це момент звітування. Який Гуманітарний штаб, Гройсман і тому подібні? Все придбано коштом вінницьких платників податків і на тому крапка. Зараз же звітування виглядає, як піар моно більшості адміністративним ресурсом. А чи платники податків згодні – ніхто нас не питає. 

На думку волонтерки, влада могла б більше виділяти кошти на допомогу військовим

Безперечно, на мою особисту думку, бюджет міг би оперувати більшим відсотком коштів під військову субвенцію. Без багатьох некритичних витрат місто, в країні якого війна, могло б обійтись. Єдиним і ефективним інструментом контролю бюджету громадою на зараз є моніторинг проєкту бюджету і участь в громадських слуханнях. Між іншим, скоро на нас очікують громадські слухання бюджету на 2025 рік, тож вінничанам треба бути більш активними.

За чий рахунок Штаб передавав допомогу ЗСУ

(фото з телеграм каналу Вінницької міської ради)

Слід розуміти, що Гумштаб передає військовим не тільки допомогу придбану за бюджетні кошти. Зараз, переважно, це так і є. Але у 2022-2023 роках передавали автівки, придбані за власні кошти депутатів або підприємців. Ті ж мобільні лазні роблять підприємці за власний кошт або за кошти громад Вінниччини. Всі передачі Гумштаба військовим до червня 2024 року ми відслідкували по сюжетам телеканалу “Віта”. Переглянути перелік можете тут. 

Наскільки законним є допомога ЗСУ з коштів місцевих бюджетів?

(фото з телеграм каналу Вінницької міської ради)

На  думку юриста ГО “Платформа прав людини” Євгена Воробйова – подібні зони є правомірними.

(фото зі сторінки у ФБ Євгена Воробйова)

Згідно ч.5 ст.9 ЗУ “Про правовий режим воєнного стану передбачає”, що у період дії воєнного стану місцева рада може прийняти рішення про передачу коштів на потребу ЗСУ. Крім того, це також передбачає ст.14 ЗУ “Про основи національного спротиву”. Тому прийняття рішення про перерахування коштів на ЗСУ є правомірним.

Звідки взявся Гумштаб та до чого тут Гройсман

(фото з акаунту Володимира Гройсмана у фейсбуці)

У травні 2019 року Володимир Гройсман йде  у відставку з посади Прем’єр-Міністр України. Маючи політичні амбіції, він пробує потрапити до Верховної Ради на позачергових виборах у липні цього ж року зі своєю партією “Українська стратегія Гройсмана”. Але набравши лише 2,41 % (352 934 голоси виборців), ні він, ні хтось з його команди у парламент не проходить. 

(фото https://zakarpattya.net.ua/

У 2021 році Володимир Гройсман активно виступав на опозиційних телеканалах з критикою влади, наприклад, на “Україна 24”, який належав Рінату Ахметову. У лютому 2022 року, видимо вже розуміючи реальну небезпеку повномасштабної війни, екс-мер Вінниці публічно став казати, що владі треба гуртуватися з опозицією, щоб не було внутрішнього розбрату, і що він не претендує на жодну посаду. 

У перший місяць повномасштабного вторгнення, екс-Прем’єр-Міністр України викладав відео, як робити коктейль “молотова”  та як зварювати шипи.

(скрін з відео Володимира Гройсмана з його акаунту у ФБ  )

Міжрегіональний гуманітарний координаційний штаб 

(фото Гумштабу зі сторінки у фейсбуці)

Володимир Гройсман, очевидно розумів, що подібні відео – це якось “несерйозно” і особливо на цьому не попіаришся. Тому поєднав корисне з приємним – Вінницька міська рада та Вінницька обласна рада 21 березня 2022 року створюють Міжрегіональний гуманітарний координаційний штаб, в якому посаду начальника  “запропонували” Володимиру Гройсману. 

Цього Штабу юридично не існує і те, що він був створений з головною ціллю – піару екс-мера міста та заодно нинішньої влади Вінниці – підтверджують новини, де в контексті завжди згадується Гумштаб та періодично Володимир Гройсман, який зараз немає жодного відношення до бюджетних коштів. Всю цю допомогу ЗСУ можна надавати просто від імені міської та обласної ради, а не від Штабу “імені В. Гройсмана”.

Піарники Володимира Гройсмана постійно витрачають чимало коштів на рекламу, щоб показати як екс-Прем’єр-Міністр України допомагає ЗСУ. На особистому каналі пана Володимира вже не соромляться писати, що це дрони саме штабу ГРОЙСМАНА (а не платників податків) знищують ворожу техніку. Всі ці роліки не змогли б набрати більше сотні тисяч переглядів без розкрутки за гроші.

(скрін з ютуб каналу Володимира Гройсмана)

Це підтверджується тим, що відеоролики без реклами на цьому каналі набирають від кілька сот переглядів до, максимум, кілька тисяч.

(скрін з ютуб каналу Володимира Гройсмана)

Останній сюжет на каналі Володимира Гройсмана про передачу пікапів набрав 162 тисячі переглядів. При цьому ролик отримав лише 345 вподобайок та 7 коментарів, що вказує на платну розкрутку. 

(скрін з ютуб каналу Володимира Гройсмана)

Ми рандомно обрали dj-сет Krisms на ютубі, який набрав 132 тисячі переглядів. Це відео набрало 4,9 тисячі вподобайок та 489 коментарів, що зайвий раз вказує на розкрутку останніх сюжетів на каналі Володимира Гройсмана.

Діяльність штабу ГРОЙСМАНА активно рекламується в телеграм каналі Труха Вінниця – за поточний рік під 30 постів. Журналісти Агенції написали в цей телеграм канал, щоб дізнатись скільки зараз коштує там реклама – за 51 700 переглядів просять 4 200 гривень. 

(скрін з телеграм каналу Труха)

Ми написали на офіційний акаунт Володимира Гройсмана у фейсбуці та інстаграм, щоб він прокоментував чому створили Гумштаб і чого він його очолив, але ніякої відповіді не отримали. Також ми надіслали запит до міської та обласної ради, щоб нам пояснили, навіщо взагалі створили той Гумштаб на папері (тому юридично його не існує) та чому пану Гройсману запропонували його очолити? Відповідь була відпискою та однаковою:

(скрін відповіді Вінницької обласної ради)

(скрін відповіді Вінницької міської ради)

Як допомагають вінницькі комунальні підприємства ЗСУ 

(фото https://www.pexels.com/)

Не лише “Штаб Гройсмана” допомогає ЗСУ. Роблять це й комунальні підприємства міста і роблять це іноді за власний кошт, і ніяк на цьому не піаряться:

  • Управляюча компанія “Київська” безоплатно передала комунальне майно: дві генераторні установки в державну власність на баланс двох військових частин 
  • “Медичний стоматологічний центр” із серпня 2023 року надає послуги безкоштовної виїзної медичної стоматологічної допомоги військовослужбовцям. Відшкодування вартості наданих послуг проводиться за рахунок бюджету. За 2023 рік сума відшкодувань склала 800 765 гривень, за 9 місяців 2024 року – 2 254 620 гривень.
  • За власні кошти працівників “Муніципальна варта” придбано три автомобіля та відремонтовано чотири автівки. 

На що саме пішло 1,6 мільярдів гривень 

(фото https://mil.in.ua/)

У відповідь на наш запит, Вінницька міська рада надала інформацію про витрачені кошти в період з 24 лютого 2022 року по 14 жовтня 2024 року: 

  • 342,2 мільйона гривень пішли на товари, які були придбані через тендери, про які ми згадували вище 
  • 437,5 мільйона гривень у вигляді субвенції з місцевого бюджету до державного бюджету – різним військовим формуванням, які входять до складу сектору безпеки і оборони.
  • 846,5 мільйона гривень на придбання державних цінних паперів – військові облігації

Всього: 1,626 мільярда гривень. 


(скрін відповіді Вінницької міської ради на наш запит)

 

Поділитися:

Влад Боднар

Writer & Blogger

Considered an invitation do introduced sufficient understood instrument it. Of decisively friendship in as collecting at. No affixed be husband ye females brother garrets proceed. Least child who seven happy yet balls young. Discovery sweetness principle discourse shameless bed one excellent. Sentiments of surrounded friendship dispatched connection is he. Me or produce besides hastily up as pleased. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини

  • All Post
  • Інтерв'ю
  • Аналітика
  • Анонси
  • Без рубрики
  • Журналістам
  • Журналістські розслідування
  • Звіти
  • Корупція в історії
  • Новини
  • Новини партнерів
  • Проекти
  • Регіональні
  • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
  • Суспільство
  • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)

Lillian Morgan

Endeavor bachelor but add eat pleasure doubtful sociable. Age forming covered you entered the examine. Blessing scarcely confined her contempt wondered shy.

Ми в Instagram

Погода
Edit Template

Останні новини

  • All Post
  • Інтерв'ю
  • Аналітика
  • Анонси
  • Без рубрики
  • Журналістам
  • Журналістські розслідування
  • Звіти
  • Корупція в історії
  • Новини
  • Новини партнерів
  • Проекти
  • Регіональні
  • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
  • Суспільство
  • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)
© 2024 Вінницька агенція журналістських розслідувань. Всі права захищено.

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds