Хто їздив/ла залізничним транспортом на перегоні “Вінниця – Козятин”, то можливо помічав/ла таку станцію, як “Голендри”. На перший погляд місцина нічим не примітна і таких подібних станцій сотні по всій Україні. Але в історичному значенні ця станція має велике значення для Поділля.
Голендри – це теперішня Миколаївка
У посібнику “Ілюстрований путівник Південно-Західними казенними залізницями” 1898 року ми знаходимо таку інформацію про станцію “Голендри”.
Поселення голландців на теренах сучасної Вінниччини? Що вони тут забули так далеко від своєї Батьківщини? Нічого про це не знає й керманичі Калинівської ОТГ, у складі котрої знаходиться село Голендри.
Але трохи розібравшись ми зрозуміли, що мова йде не про сучасне село Голендри, а про сусідню Миколаївку, яка у другій половині ХІХ називалась Голендрами.
Голландці та чехи
Звідки взагалі взялися голландці на подільській землі детально розписав Олександр Степаник у своїй статті Можливо, коли у 1860-х роках прокладали залізницю з Києва до Одеси, голландці більше всього доклались до цього процесу з навколишніх сіл, тому залізничну станцію назвали саме на їхню честь.
В 1874 році голландці продають колонію переселенцям з Чехії та майже в повному складі емігрують з російської імперії. Через 17 років Голендри перейменують у Миколаївку в честь цесаревича Миколи Олександровича, майбутнього російського царя Миколи ІІ.
На Вінниччині досі є село, яке носить ім’я імператора Миколи ІІ?
І так й ні. Дослідник Олександр Степаник детально описує, як у 1891 році Голендри перейменували на Миколаївку Це був політичний крок, тому що Голендри було єдине поселення з іноземними колоністами на Поділлі, тому треба було це село якось “оцарювати” та зробити “нашим”. По тій самій логіці у радянські часи все підряд називали на честь вождя пролетаріата та інших більшовитських діячів.
Миколаївка зараз перебуває у складі Самгородської територіальної громади, тому ми їм надіслали запит, щоб дізнатись, чи знають вони в честь кого назване село Миколаївка та чи збираються його перейменувати. Відповідь: офіційно у Самгородській сільській раді вважають, що село було засновано не десь давно у середньовіччі, а 1873 році. Крім того, назва села походить від пана Миколи, який у сусідньому селі побудував цукровий завод, тому про ніяке перейменування села не може бути мови.
Історія села Миколаївки по версії Самгородської сільської ради є суперечливою:
- Залізницю провели в цій місцині у 1860-х роках і станцію назвали “Голендри” не просто так. Це значить, що тут точно проживали колоністі, а сільрада каже, що в ті роки навіть цього села не було, вже не кажучи про самих колоністів
- Якщо село назвали на честь пана Миколая, який збудував у 1899 році цукровий завод, то під час заснування Миколаївки у 1873 році село мало якусь іншу назву, а яку саме – ніде не зазначено.
- Історичних документів, які підтверджують версію сільради, ми не знайшли. Натомість Олександр Степаник посилається на серію документів де вказано, що село перейменували саме на честь цесаревича.
- На сторінці у вікіпедії рік заснування Миколаївки вказаний 1873 рік, але разом з цим по версії вікіпедії, село заснували колоністи, що суперечить один одному. Автор цієї статті посилається на радянську енциклопедію “Історія міст і сіл Української РСР” але там немає жодної інформації про рік заснування села і на честь кого воно назване.
Виходить, що Миколаївка, скоріше за все, носить ім’я саме імператора Миколи ІІ, а не пана “бізнесмена”.
1 Коментар
Між іншим, в 1869 році, юзефівський маєток разом із належними йому дворами селян, як в Юзефівці, так і в Михайлині був конфіскований в «державну казну» за борги. Чи ще в тому ж році, чи вже на початку сімдесятих років обидва села разом із маєтком викупила Любов Іванівна Безак, вдова генерал-губернатора Південно-Західного краю (на той час до нього входили Київська, Подільська і Волинська губернії) Безака Олександра Павловича (1800-1868, Санкт-Петербург). Підозрюю, що теперішня Миколаївка, а на час купівлі земель вдовою – Голендри, також була куплена разом із Михайлином і Юзефівкою. Одного із синів покійного генерал-губернатора і справді звали Миколою. Тому цілком може бути, що після купівля цих земель, на честь Миколи Безака і було перейменовано тодішні Голендри. Тим більше, що по часу таке перейменування дуже підходить зміні власників. Щодо Йосипа, на честь якого перейменовано Юзефівку, то ніде ніякої інформації поки не знайдено, крім отих типу «старі люди розказували».