Суцільне занедбання, будівництво храму, реконструкція, знов занедбання, продовження реконструкції – все це про парк “Хімік”, який все ніяк не приведуть до ладу. Зараз у планах представити громаді сучасний парк в промисловому районі Вінниці рівно через рік. Чи встигнуть? Хоча, якщо порівнювати, наприклад, з тим, що після Другої світової війни на заводі “Хімпром” у Вінниці за цей час збудували цілий сірчанокислотний цех.
З чого все починалось
Історія парку “Хімік” бере свій початок ще з 1938 року, коли у газеті “Більшовицька правда” від 1 березня того року анонсували новий парк на Замості.
На даний час невідомо, чи було щось облаштовано в парку до початку Другої світової війни. Але вже наприкінці 1940-х років директор заводу “Хімпром” пан Худорєй вирішив взяти ініціативу у свої руки та силами заводу облаштувати повноцінний парк у промисловому районі. Керівництво заводу “Хімік” направили лист до міської ради, щоб їм дали відповідний дозвіл на облаштування парку на цій території. Після отримання позитивної відповіді, завод взявся за роботу. Були облаштовані доріжки, встановлені скульптури, а на центральній алеї облаштували фонтан.
У 1990-ті роки до парку не було ніякого діла: завод “Хімпром” поступово йшов до банкрутства, а владі міста було не до того. Час від часу місцева влада згадувала за парк, як, наприклад, у 2011 році, коли вирішили спроектувати дитячий та спортивний майданчик у парку “Хімік”, але на цьому все й закінчилось так і не почавшись.
У 2015 році планували збудувати тут церкву, але через обурення громади від цієї ідеї місцева влада відмовилась та пообіцяла облаштувати тут сучасний парк.
Реконструкція
Обіцяного чекали п’ять років, поки не з’явився реальний проект реконструкції парку. У липні 2020 року департамент комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради провів тендер на відповідні будівельні роботи. Найменшу суму у 20 053 024,68 запропонувало ПП “Рослана”, яке й було визначено переможцем. Оновлений сучасний парк “Хімік”, відповідно до умов тендеру, вінничани та вінничанки повинні були побачити вже наприкінці осені 2021 року.
Але одразу “пішло щось не так”. Періодично укладались додаткові угоди, де терміни виконання робіт переносились, поки 15 грудня 2021 року не був укладений договір “…в зв’язку з зміною обсягів виконання робіт, термінів виконання робіт та домовленістю сторін…” відповідно до якого ПП “Рослана” отримала за виконані роботи лише 4 799 088,73 гривні й на цьому все – реконструкція парку була заморожена.
ПП “Рослана”
По факту незаконного заволодіння бюджетними коштами на ПП “Рослана” неодноразово відкривались кримінальні провадження:
- У період з 2015 – 2017 років у рамках виконання обласних програм по будівництву житлових будинків був запровадений механізм незаконного привласнення квартир шляхом оформлення на підконтрольних підставних осіб пільгового довгострокового кредиту (на 15 років під 3%) для будівництва житлових будинків, шляхом надання недостовірних даних щодо наявності права на його отримання. У цій протиправній схемі було залучено ПП “Рослана”, якому надавали пільгові кредити для придбання квартир у житловому будинку за адресою: Вінницька область, смт. Тростянець, вул. Космонавтів, б/н, будівництвом якого з 2015 року здійснювало ПП «Рослана»
- Службові особи ПП «Рослана» незаконно заволоділи бюджетними коштами під час виконання робіт з «Капітального ремонту фасадів та покрівлі гематологічного відділення (корпус №14) Вінницької обласної клінічної лікарні ім. Пирогова в м. Вінниці по вул. Пирогова, 46» на підставі договору 4-т від 19.09.2016
- Службові особи ПП «Рослана» незаконно заволоділи бюджетними коштами під час виконання робіт з «Реконструкції системи теплозабезпечення «Ладижинського дитячого будинку – інтернату» із встановленням котлів на твердому паливі, за адресою: с. Заозерне, вул. Щорса 1-А, Тульчинський район, Вінницька область» на підставі договору 7-т від 28.11.2016 та додаткових угод, укладених між Департаментом будівництва, містобудування та архітектури Вінницької ОДА та ПП «Рослана»
- Продовж 2016 – 2017 років службові особи ПП «Рослана» за попередньою змовою між собою, з корисливих мотивів, з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами, шляхом внесення недостовірних відомостей в бухгалтерські та інші документи, систематично здійснюють розкрадання бюджетних коштів під час виконання будівельно – монтажних робіт на об’єктах державної та комунальної власності.
- Службові особи ПП «Рослана» незаконно заволоділи бюджетними коштами під час виконання робіт з «Реконструкції покрівлі та утеплення огороджувальних конструкцій будівлі дошкільного навчального закладу №31 по вул. Р. Скалецького, 23 в м.Вінниця» на підставі договору підряду №86 від 19.09.2016, №25 від 06.12.2017 та додаткових угод, укладених між Департаментом капітального будівництва Вінницької міської ради та ПП «Рослана».
І це далеко не повний перелік подібних правопорушень. Не дивлячись на це, ПП “Рослана” активний учасник тендерів
Незмінна власниця ПП “Рослана” – Людмила Сороколіта, яка у 2020 році балотувалась у Вінницьку міську раду від партії “Рух справедливості”.
ПП “Рослана” вкрала бюджетні кошти під час реконструкції парку “Хімік”?
Аж ніяк ні. У рамках досудового розслідування це можуть перевірити правоохоронні органи і з’ясувати чи були незаконні фінансові операції по розкраданню бюджетних коштів, чи ні.
Але залишається відкритим питання, чому ПП “Рослана” не виконала всі будівельні роботи відповідно до договору, отримала кошти по факту виконаних робіт й все. Ми провели опитування серед експертів та журналістів-розслідувачів у закритій групі фейсбуку й в даному випадку вони вказують, що немає тут “зради” і все це через подорожчання матеріалів. Так само нашій Агенції відповіла Вінницька міська рада
ТОВ “Підприємство “Агропродсоюз”
Міська влада вирішила все ж таки дотриматися обіцянки й завершити реконструкцію парка “Хімік”. Після коригування проектно-кошторисної документації та нормативних документів була проведена нова процедура відкритих торгів у серпні 2022 року. Переможець тендеру – ТОВ “Підприємство “Агропродсоюз”. За 32 730 345 гривень підрядник повинен завершити всі будівельні роботи до 30 жовтня 2023 року. Про ТОВ “Підприємство “Агропродсоюз” ми вже робили детальне розслідування, тому з діяльністю підприємства можете ознайомитись тут.
Станом на 13 жовтня 2022 року ТОВ “Підприємство “Агропродсоюз” виконало роботи по реконструкції парка “Хімік” на суму 2 378 050,66 гривень.
На даний момент ТОВ “Підприємство “Агропродсоюз” активно виконує будівельні роботи по реконструкції парку. Працюють без вихідних. Якщо збавляти темп не будуть, то цілком можливо, що через рік у Вінниці з’явиться оновлений сучасний парк.
Фото: редакції, https://www.facebook.com/groups/altfotovinnica, https://www.facebook.com/groups/539964003506806
Проект реалізується за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.