Автор: Олег Самохвал
20 січня Верховний Суд задовольнив скаргу Вінницької обласної прокуратури у справі «Прибуткового будинку» на вул. Соборній, 44. Відтепер власник будівлі зобов’язаний строком у один місяць укласти охоронний договір. Цей документ дозволяє обмежувати використання будівлі задля її збереження. Після укладання договору комерційну діяльність у цій будівлі здійснювати буде неможливо.
Вінницький окружний адміністративний суду від 01 серпня 2023 року задовільний перший позов проти власника, де вперше підняли питання охоронного договору. «Однак надалі власник оскаржив рішення суду першої інстанції до Сьомого апеляційного адміністративного суду, який його скасував» – повідомляє Пресслужба Вінницької обласної прокуратури. Верховний Суд відреагував на скаргу проти цього рішення і відмінив попереднє рішення окружної адміністративної структури, обґрунтовуючи це тим, що попередні неправильно застосували норми матеріального права та прийняли помилкове рішення про відмову у задоволенні позову.
Розпорядженням представника Президента України у Вінницькій області від 14 липня 1994 року № 209 затверджено перелік пам`яток архітектури місцевого значення з наданням їм відповідного охоронного статусу, до яких віднесено зокрема і «Прибутковий будинок», 1910-ті роки будівництва, що знаходиться у місті Вінниці по вулиці Леніна (нова назва – Соборна), будинок 44 (сучасне використання – житловий будинок, магазин). Проєкт збудований архітектором Григорія Артинова.
Обидві сторони зазначали, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права. Це не перший випадок труднощів пов’язаних із законодавчим регулюванням у сфері охорони культурної спадщини. Суддя Великої Палати Верховного Суду Олена Губська 31 січня під час заходу визнала недосконалість змін до ч. 7 ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини». Спрощена процедура дозволяє не отримувати дозвіл органів охорони культурної спадщини на будівельні роботи в історичних місцях, що ускладнює судові процеси у цій сфері.
Цей матеріал створено за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.