Сьогодні, 1 лютого, в конференц-залі готелю «Поділля» відбулась прес-конференція, де представники зоозахисних громадських організацій Вінниці, зібрались, щоб поговорити про хід виконання міської Програми регулювання чисельності тварин гуманними методами на 2016-2020 роки.
Зокрема, активісти готують проект рішення про зміни до цієї Програми в частині створення Наглядової ради за міським муніципальним притулком. Вперше у Вінниці проект рішення буде поданий на сесію міської ради як громадська ініціатива.
Також присутні активісти заявили, що планують розробити Положення про Наглядову раду, де будуть вимагати, щоб у неї входило 50 відсотків незалежних, активних захисників тварин, представників громадського сектору для того, щоб був контроль за використанням з одного боку бюджетних грошей, з іншого боку – за дотриманням прав тварин.
Необхідність в такому рішенні викликана тим, що при прийняті оновленої Програми, яку розробляли після проведення громадських слухань активісти, депутати та профільні чиновники, зник пункт про громадський контроль у вигляді Наглядової ради.
– Нам вдалось розробити нову програму регулювання чисельності безпритульних тварин, яка була прийнята у червні 2016 року. Це абсолютно хороша програма , яка відповідає міжнародним стандартам окрім одного пункту – пункту про будівництво безпритульних тварин. Я хочу сказати, що саме оцей момент будівництва став основним моментом, чому від допомоги нашому місту відвернулись великі міжнародні благодійні фонди, які готові були надавати кошти і допомагати нам стерилізувати тварин – сказала Ганна Давиденко, депутатка вінницької міськради.
Також пані Ганна розповіла, що громадськістю був проведений підрахунок тварин у місті, адже не можуть бути закладені кошти в міську програму для того, щоб чітко усвідомлювати глибину проблеми. Після того, як підрахували тварин, є висновок міжнародної благодійної організації Naturewatch Foundation у якій зазначено про те, що у нас в Вінниці безпритульних собак є 1800, із них 3,76 відсотків скоріш за все, є потенційно власницькими, окрім цього, частина з них уже є стерилізованими.
– Можна собі тільки уявити, про яку кількість виділених грошей мала б іти мова. Якби діяли за тим алгоритмом, який був прописаний у новій програмі – кількість би йшла в межах двох мільйонів гривень, і ми би проблему у місті Вінниці вирішили абсолютно, гуманними методами, як того вимагає міжнародна спільнота. – каже пані Давиденко.
На прес-конференції також представили інформацію з порівняльним аналізом ефективності діяльності чиновників в частині вирішення проблеми безпритульних тварин у Львові, Вінниці та Житомирі. Олександра Лісчишина директорка ТОВ «Чотири Лапи Україна», представниця міжнародного благодійного фонду «FOUR PAWS International» а також співавторка нової Програми регулювання чисельності безпритульних тварин у Вінниці розповіла, що порівнювали міста за площею, кількістю населення, та чисельністю безпритульних тварин. У 2016-2017 роках повторні підрахунки проводила українська організація Animal-id.info, яка робить це на безкоштовній основі. Активісти запросили її у Вінницю і силами громадськості змогли підрахувати тварин.
– Деякі люди говорять про непрозорість даної методики, але я хочу зазначити, що цей підрахунок проводився з використанням міжнародного, визнаного методу, який був розроблений всесвітнім товариством захисту тварин і ухвалений міжнародною коаліцією поводження з тваринами компаньйонами. – говорить Ганна Давиденко.
– Коли я приїжджаю, як представник організації у міста, моє перше питання – чи був будь який підрахунок безпритульних тварин, я хочу побачити, з якою проблемою ми стикаємось. Дуже цікаво, що наприклад міста, у яких населення 50 тисяч мешканців кажуть, що у них десять тисяч безпритульних собак. Це просто неможливо. Тому ми повинні опиратися на статистичні дані, які нам запропонувала провести організація Animal-id.info. Проводили підрахунок без допомоги муніципалітету, хоча, до цього міг долучитись будь хто. – розповідає Олександра Лісчишина.
Пані Лісчишина розповіла про методику розрахунку: місто ділилось на сектори і з допомогою мобільного додатку активісти фотографували тварин . Далі робились математичні розрахунки за результатами яких станом на 2016 рік у Вінниці було зафіксовано 1865 тварин.
– Як громада міста, ми хочемо бачити, куди йдуть наші податки. Ми можемо взяти за приклад місто Львів де, за підрахунками у 2016 році було зафіксовано 412 тварин. – каже пані Олександра Лісчишина.
У 2007 у Львові створили міське комунальне підприємство, яке працювало як міні-притулок для тварин. З 2014 року в місті запровадили комплексну програму: системна стерилізація → вакцинація → адопція (або відпуск під нагляд опікуна). Крім того, підприємство продовжує безкоштовно чіпувати домашніх собак. Останній пункт означає, що ЛКП «Лев» надає хвостатим безпритульним не лише ветеринарні послуги, лікування і догляд, але й шанс знайти новий дім. За минулий рік ми прилаштували у нові домівки майже 550 чотирилапих безхатьків.
– Якщо подивитись на бюджет, за три роки цьому комунальному підприємству виділили до п’яти мільйонів гривень. – каже Олександра Лісчишина.