Сьогодні, 23 лютого, відбулось офіційне відкриття пам’ятника героям Небесної Сотні «Дерево Свободи» , встановлення якого викликало протиріччя та бурхливі суперечки у громади. Грунтувались вони на тому, що задля встановлення пам’ятника, місцева влада прибрала погруддя Тараса Шевченка, встановлене громадськими активістами у 2014 році під час Майдану. На площі, біля театру ім. Миколи Садовського були присутні керівництво міста та області, працівники департаментів та комунальних підприємств, представники поліції, національної гвардії та громадських формувань з охорони порядку. На відкриття прийшли учасники АТО та родичі загиблих героїв Небесної Сотні.
Про те не всі родичі загиблих героїв підтримали ініціативу встановлення пам’ятника. В кінці січня громадська Організація «Родини Героїв Небесної Сотні» у своєму зверненні написала наступне:
– Недопустимим для нас став спосіб у який 24 січня було перенесено погруддя Тарасові Шевченку з майдану Небесної Сотні до вінницької загальноосвітньої школи №22, щоб почати встановлення пам’ятника загиблим Героям Майдану
Окрім цієї громадської організації, перенесення пам’ятника не схвалили і конкретні сім’ї, які опублікували відповідні заяви. У заяві сім’ї Героя Небесної Сотні Сергія Дідича міститься фраза:
– Для нашої сім’ї неприпустимими є методи з допомогою яких вінницька влада добивається того, щоб ліквідувати народне погруддя Шевченка. Погруддя, яке встановив вінницький Майдан 15 лютого 2014 року і яке є символом того, що саме вінничани вирішують в якому місті вони хочуть жити далі, кого і де вшановувати. Вважаємо верхом цинізму встановлювати пам’ятник Небесній сотні шляхом знесення погруддя Кобзарю, залучаючи до цього тітушок і охороняючи будівництво собаками.
Усіх загиблих Героїв вшанували хвилиною мовчання, потім вінничани поклали квіти до пам’ятника. Білі троянди… Майже всі, як одна… Ймовірно, масово закуплені та роздані…
Нагадаємо, чотири роки тому, 23 лютого 2014 року саме із цієї площі проводжали одного з Героїв Небесної Сотні, вінничанина Максима Шимка, в останню путь. На похорон до Максима тоді прийшло близько трьох тисяч людей. Було багато сліз та квітів… Різних…
Фото: http://vinnytsia-museum.in.ua
Фото: Анастасія Демянчук