Насуплено й повільно з однієї частини сцени на іншу суне Петро Порошенко. Вочевидь нервує ведучий, який оголошує про вихід політичної зірки. Й от на інвалідному візку в супроводі кремезних чоловіків в’їжджає ВОНА – з фірмово заплетеною косою на голові, сльозами на очах та на підборах.
“Ви знаєте, що політика – це театр, але я буду гарантом того, що ви знатимете, що за кулісами. …Я хочу зробити все, щоб ви побачили інших політиків, інших посадовців, інших чиновників… – готувала Тимошенко електорат. – Зараз я повертаюся до роботи. Я жодної хвилини не пропущу для того, щоб ви себе відчули щасливими на своїй землі!”
Наразі Тимошенко – одна з фаворитів у президентських рейтингах, а партія “Батьківщина” є першою за симпатіями українців у майбутніх перегонах до парламенту.
Спецпроект “Вибори вибори” спільно з Громадським рухом ЧЕСНО дослідили, у чому секрет успіху ВО “Батьківщина” та як “батьківщинівці” працюють у нинішньому парламенті. Також ми пригадали кар’єрну історію політсили й ТОП найяскравіших випускників партії.
Лідерка партії десятиліттями постає перед виборцями як красива жінка-боєць, незручна всім владам і президентам, адже нібито бореться за щастя простого народу. Водночас, попри повсякчасні союзи, ВО “Батьківщина” заледве вдавалося надовго втриматись у провладних коаліціях.
Політолог Микола Давидюк зауважує, що партія прикривалася образом опозиції, навіть коли її лідерка двічі очолювала уряд. Адже критика влади завжди звучить яскравіше за непопулярні рішення та реформи держави.
Підґрунтям для створення партії була ГО “Союз миролюбних сил “Батьківщина”, яку 1995 року заснував ректор Дніпропетровського національного університету Володимир Прісняков, однак особливої діяльності за організацією не спостерігалося.
1997 року Тимошенко вперше обрали народною депутаткою-мажоритарницею від Кіровоградщини. Згодом вона стала заступницею голови ВО “Громада” Павла Лазаренка – скандального прем’єра, який після гучної відставки перейшов в опозицію до Президента Леоніда Кучми.
Про тандем Тимошенко-Лазаренко досі ходять легенди. Вихідці з Дніпропетровщини створили газову схему: усі постачання нафтопродуктів з Росії до України контролював монополіст – “Єдині енергетичні системи України”. Павло Лазаренко нібито відповідав за лояльність держави, а Юлія Володимирівна начебто виводила гроші, отримані за газ від українців, на приватні рахунки новоспечених енергетичних олігархів. Трансфери Лазаренку від Тимошенко становили 101 мільйон 78 тисяч 339 доларів, про що свідчать матеріали американської справи Лазаренка.
Щоб уникнути неприємностей, Юлія Володимирівна та наближені до неї колеги з ВО “Громада”, серед яких був і чинний Секретар РНБО Олександр Турчинов, шукають прихисток у новому, незаплямованому політичному бренді. І знаходять його в ГО “Союз миролюбних сил “Батьківщина”, яку 1999 року переформатували на ВО “Батьківщина” на чолі з Тимошенко.
Під час візиту до Москви Тимошенко визнає борги України перед Росією за газ і покладає провину на “Нафтогаз”. Та, схоже, амбіційна віце-прем’єрка не розрахувала своїх сил і впливу. У відповідь на такий сміливий крок Генпрокуратура порушує щодо лідерки “Батьківщини” карну справу – вона потрапляє до СІЗО за розкрадання державних коштів та ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
Між Порошенком і Тимошенко починається війна за вплив на ключові посади – колишні однодумці плетуть інтриги одне проти одного. Зрештою, це призводить до відставки обох політиків указом Ющенка та їхньої подальшої ворожнечі, кульмінація якої настає вже цієї весни.
Тоді Президент Ющенко зазначив:
Вічна опозиціонерка
Унаслідок інтриг у команді Ющенка “Партія регіонів” бере реванш – на парламентських виборах 2006 року вона посідає перше місце за кількістю мандатів у Верховній Раді.
“БЮТ” опиняється на другій сходинці, одержавши 130 місць у парламенті, а на третій – Народний союз “Наша Україна” Ющенка (86 депутатів). У складі команди Тимошенко до Ради вперше потрапляють молоді політики Наталія Королевська, Олег Ляшко, Сергій Пашинський, Андрій Портнов.
“БЮТ” значно покращує свої результати, здобувши в Раді на 47 місць більше, ніж у попередньому скликанні. Зокрема, до парламентської команди Тимошенко долучаються нинішні політтехнологи Петра Порошенка Ігор Гринів і Віктор Уколов, міністр екології Остап Семерак та депутат-кнопкодав Антон Яценко.
Тимошенко вдруге домагається посади прем’єр-міністра. Її однопартійці очолюютьМіністерства охорони навколишнього середовища, праці й соціальної політики, фінансів, економіки, а також транспорту та зв’язку. Олександр Турчинов стає першим віце-прем’єром, а Григорій Немиря – віце-прем’єром.
Утім, були й інші історії, які негативно позначилися на іміджі Юлії Володимирівни. Зокрема, під час російської інтервенції до Грузії 2008 року лідер фракції “БЮТ” Іван Кириленко заявив, що вважає за агресора грузинську сторону.
У результаті на тлі загального розчарування “помаранчевою” владою 2010 року Тимошенко програє президентські вибори Віктору Януковичу, з яким їй не вдалося налагодити партнерські відносини.
Паралельно завершується ера “БЮТ” в українській політиці. Партійним блокам забороняють балотуватися до Верховної Ради, тож політсила переформатовується знову на ВО “Батьківщина”. Найбільшим ударом для Тимошенко став її арешт.
Саме за це екс-прем’єрку ув’язнюють у Качанівській колонії міста Харкова, і відтоді вона на кілька років випадає з активної української політики.
“У найважчі часи вона мене цілувала через решітку, коли я сидів, а вона ще була на свободі, а потім навпаки”
клац |
2013 року до ВО “Батьківщина” входять партії “Фронт змін” Арсенія Яценюка та “Реформи і порядок” Сергія Соболєва. Попри ув’язнення, Тимошенко переобирають головою партії, а Арсеній Яценюк очолює політраду. До першої десятки в партійному списку потрапляють нинішні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та голова фракції “Народний фронт” Максим Бурбак.
Під час Майдану Яценюк є одним із трьох опозиційних лідерів, які стають “політичною вітриною” протестів у Києві. Проте після перемоги Революції Гідності його роль у партії відходить на другий план – з ув’язнення повертається Юлія Володимирівна, яка вбачає в новій політичній ситуації шанс уже на свій реванш.
Програш Петрові Порошенку на президентських виборах 2014 року, здавалося б, мав поставити хрест на кар’єрі Тимошенко. Тоді лідерка ВО “Батьківщина” хоч і посіла друге місце в перегонах, але набрала лише 12,81% голосів виборців на противагу 54,70% переможця й давнього опонента.
З партійного корабля Тимошенко знову почали тікати члени команди. Нова міграція “батьківщинівців” трапилася напередодні парламентських виборів восени 2014 року.
Цікаво, що після майже 15-річної спільної політичної боротьби пішов й Олександр Турчинов, котрий на той час виконував обов’язки Президента України.
Однак, тікаючи, колишні соратники не врахували того, що Юлія Володимирівна не втратила своєї дивовижної здатності відроджуватися з попелу. Тому за майже 5 років вона втерла носа всім, хто відправляв її на пенсію: цілковито оновила імідж, команду, стратегію партії та вийшла в лідери соціологічних опитувань. Водночас партія “Народний фронт”, за останніми даними, може взагалі не потрапити до парламенту 2019 року.
клац |
Наразі екс-перший номер ВО “Батьківщина” Надію Савченко підозрюють у можливому плануванні терактів в Україні та тримають під вартою.
Серед депутатів з фракції “Батьківщина” є і кнопкодави – ті, які голосують за своїх колег (неособисто). Зокрема, це Олександра Кужель та Сергій Соболєв. Нещодавно Олександра Кужель, схоже, голосувала за відсутню в сесійній залі Юлію Тимошенко під час розгляду законопроекту про перехід релігійних громад. Нагадаємо, що кнопкодавство – це порушення статті 84 Конституції України.
Шестеро з двадцяти “батьківщинівців” у парламенті є фігурантами антикорупційних журналістських розслідувань. Це Олександр Абдуллін (махінації з природними ресурсами), Руслан Богдан (підкуп виборців), Сергій Власенко (податкове зловживання – 2016 року задекларував подарунок від матері в розмірі 1,5 млн грн), Валерій Дубіль (не задекларував бізнесу 2014 року), Ігор Луценко (у 2014 році не задекларував свій бізнес) та лідерка партії Юлія Тимошенко (зафіксовано близько 10-ти податкових і владних зловживань).
“Геноцид”, “зубожіння населення”, “голодомор” – ці та інші страшилки стосовно життя в Україні впевнено оселились у лексиконі Юлії Володимирівни. Настільки, що навіть Український інститут національної пам’яті закликав не вживати цих термінів у політичних промовах.
Тому не дивно, що й у президентській програмі Юлії Тимошенко “Новий курс”, і в партійній програмі ВО “Батьківщина” можна натрапити на чимало голослівних висловлювань і розбіжностей, приправлених докорами чинній владі та, на диво, одою грузинським реформам.
З першої ж сторінки йдеться про найпекучішу для українців тему – війну. Констатується, що Україна “під прямою загрозою воєнної інтервенції Росії“, а події на Донбасі – “справжня війна та окупація українських міст російською армією“.
Такими заявами партія намагається відкинути звинувачення на адресу своєї лідерки у проросійськості та симпатії до Путіна, які часто лунають від опонентів Тимошенко. Цікаво, що про Крим як у вступі, так і в самій програмі немає жодного слова. Про півострів Юлія Володимирівна згадує лише під час публічних виступів.
клац |
На кожній сторінці політичної програми ВО “Батьківщина” протиставляє себе чинній владі. Іноді доходить до маніпуляцій. Наприклад, у документі зазначено: “На жаль, українська влада до сьогодні не започаткувала жодного судового процесу в міжнародних судах проти країни-агресора”. Але це не так, адже 2017 року Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН у Гаазі.
Хто ж ці виборці? За результатами попередніх парламентських виборів, портрет середньостатистичного прихильника ВО “Батьківщина” приблизно такий: це малозабезпечена жінка старшого віку із середньою спеціальною освітою, яка мешкає в селі в центральній Україні та найбільше переймається питаннями безпеки й миру.
клац |
на виборах-2019
Вони стануть кульмінацією багаторічного конфлікту Тимошенко з Порошенком, а отже, під час передвиборчої кампанії обоє кандидатів удаватимуться до всіх можливих способів, аби здобути перемогу.
Водночас ВО “Батьківщина” – одна із сильних сторін Тимошенко в цих виборчих перегонах.