“Четверта влада” може вплинути на важливі для життя міста питання. Однак сьогодні громада не готова підтримувати незалежних журналістів фінансово. Про незалежну журналістику та соціально відповідальний бізнес Агенція спілкувалась із заслуженим тренером України, майстром спорту України, викладачем, академіком, громадським діячем і вінницьким бізнесменом Борисом Максимчуком.
Чи вірите Ви в незалежну журналістику у Вінниці?
50 на 50. Чи вона може бути? Так, може. А чи вона є? Є хороші журналісти, які пишуть гарно і безкомпромісно, але не завжди їх теж пропускають.
Чи відчуваєте Ви тиск на свій бізнес з боку влади чи політичних партій?
Я відчуваю тиск на бізнес. Але я не можу сказати, що це прямий тиск. Він є, і не лише на бізнес. Цей вплив відчутний і на моїй роботі, в педуніверситеті. Він не є постійним. Але він є. Особливо це відчувається, якщо на щось претендуєш, чогось хочеш. Закони в нас створені так, що по закону досягнути нічого практично не можна. Виходить так, що “для своїх” вони дають “зелену дорогу”, а для інших – все по закону, “стоп”, “стояти”, “не рухатися”.
Чи писали на Вас чи Ваш бізнес замовні матеріали?
На бізнес – практично ні, а на мене – так. Особливо, під якісь політичні рухи. Я маю на увазі, вибори до Верховної Ради, до місцевої ради тощо. В цей час постійно якісь фейки з’являються. Один з самих відомих, що я вистрибнув з четвертого поверху, щоб не отримати повістку. Хоча я публічна людина. Я на роботі постійно, в клубі, і мене насправді легко знайти.
Звідки дізнаєтесь про події в місті?
Переважно з соцмереж. Якщо щось гучне і цікаве, то дізнаюсь з фейсбуку. Всі люди, які займаються політикою, новинами, завжди були у фейсбуці. Для мене це сама цікава соціальна мережа. Там всі мої друзі. Як з Вінниці, так і з інших міст України, на яких я підписаний.
Та й врешті-решт, багато років у Вінниці і новин якихось немає. Немає, що читати.
Мене більше цікавлять всеукраїнські новини. Двічі на день по 10 хвилин під час їжі можу подивитись новини. Багато років дивився канал 112. Зараз переключаю між 112, Zik і NewsOne. Хоча я розумію, що там теж не ті власники. Але, у крайньому разі, я розумію, що новини там опозиційні.
Чи є улюблений журналіст-сайт-телеканал-друковане видання-You Tube-канал, блог, сторінки в соцмережах?
Немає. Зараз з’явилось багато передач на кшталт тих, що вів Савік Шустер. Але до Шустера вони не дотягують. І тепер я розумію, що Шустер був найкращим. Він – професіонал своєї справи.
Якій тематиці надаєте перевагу?
Політико-економічній. Я ніколи не читаю про ДТП, що когось вбили. Хоча такі новини набирають найбільше переглядів. Але мені вони чомусь нецікаві. В одних людей лихо, а іншим цікаво про це читати. Я не розумію, як можна читати такі новини? Колись зі студентами я ходив в морг на розтин. Ми потрапили на розтин жінки, яка загинула в ДТП. То був поодинокий випадок, коли я вирішив прочитати подробиці того ДТП.
Якої інформації про місто Вам не вистачає?
Останнім часом я і не бачу новин про Вінницю. Якось тихо все. Під вибори трохи, мабуть, з’являться. До Верховної Ради, під місцеві вибори. А так затишшя. І це добре. Нема новин — це добре.
Чи можуть журналісти вплинути на вирішення важливих для життя міста питань? Яким чином?
Однозначно можуть. Висвітленням тих подій, які відбуваються. В правдивій формі чи хоча б подаючи інформацію з двох боків. А ще краще, на мою думку, щоб журналіст пропускав інформацію, яку висвітлює, крізь себе. Але звісно, якщо цей журналіст правдивий і справедливий.
Чи звертались ви до журналістів з проханням поширити чи написати матеріали, зокрема, прес-релізи?
Так. Час від часу анонсую заходи.
Чи знаєте Ви про діяльність Вінницької агенції журналістських розслідувань?
Знаю. Кілька років тому я давав коментарі по одному з розслідувань.
На вашу думку, чи потрібно проводити журналістські розслідування у Вінниці. Якщо так, то на які теми?
Звичайно, що потрібно. Як і всюди. Наша поліція і прокуратура належно цим не займаються. Одна надія на журналістів. З іншого боку, цих розслідувань вже стільки, що це все вже злилося і подробиці стають нецікавими.
Тем для журналістських розслідувань дуже багато. Наприклад, візьмемо тему “будівництво доріг.” Дуже турбує і тема екології. Це вирубані дерева у Вінниці, вирубані ліси у Вінницькому районі, у Вінницькій області.
Чи готові ви підтримувати (фінансово, експертно, у якості партнера чи якимось іншим чином) діяльність незалежних журналістів?
Так. Я завжди готовий підтримувати незалежну журналістику, і вважаю, що це потрібно робити. В Америці звичайні громадяни навіть політичні партії підтримують. Є інформація, що Дональд Трамп вже зараз зібрав гроші на наступні вибори. А в нас так виходить, що ті, хто пройшли, винні олігархам, а людям вони, виходить, нічого не винні.
Чи вважаєте Ви роботу незалежних журналістів суспільно важливою?
Звісно. Органи влади, прокуратура, правоохоронні органи – не виконують ту основну роль, яку вони мають виконувати, і змінювати суспільство більше допомагають журналісти, ніж ці органи.
Ваші думки, коментарі
В мене давно виникала думка, щоб створити ресурс, який міг би жити за рахунок громадян, в якому б працювали незалежні журналісти. Але в нас така біднота, що люди не готові то фінансувати. В них зараз немає ані довіри, ані достатньо фінансів.
Інтерв’ю проводилось у рамках проекту «Впливаймо на владу разом» за фінансової підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Програми Партнерства в галузі мас-медіа в Україні (UMPP)