Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » На чотирьох сторінках Вінницький педуніверситет пояснив, чому приховує доходи своїх керівників

На чотирьох сторінках Вінницький педуніверситет пояснив, чому приховує доходи своїх керівників

Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського на запит на публічну інформацію написав відмову  на чотирьох сторінках. Саме стільки місця знадобилось представникам закладу, щоб пояснити, чому вони не нададуть копії декларацій керівництва вишу.

Центр громадського контролю «ДІЙ! Вінниця» перевірив на знання Закону України “Про доступ до публічної інформації” вищі навчальні заклади Вінниці. Лише два університети із шести не пройшли перевірку.

Усім державним вищим навчальним закладам Вінниці  були надіслані запити на доступ до публічної інформації з проханням надати копії декларацій про майно доходи витрати і зобов’язання фінансового характеру ректорів, їхніх заступників та співробітників закладу.

Найшвидшим виявився Донецький національний університет імені Василя Стуса – вичерпна відповідь надійшла на наступний день після отримання запиту. Також надав усі декларації запитуваних працівників Вінницький національний медичний університет. Вінницький національний аграрний університет надав не всі копії декларацій. Деякі з об’єктивних причин: співробітник почав працювати нещодавно, а отже не надавав декларацію за минулий рік. Але було й формулювання, що університет не може надати декларацію співробітника у зв’язку з «її втратою».

Вінницький  торгівельно-економічний інститут попросив законних 20 днів, щоб надати копії декларацій семи співробітників закладу.  Вінницький технічний національний університет відмовився надати повну інформацію та просив надати докази права на подання такого запиту. На що отримав повторний запит з вказанням того, що ці вимоги не міститься в Законі України «Про доступ до публічної інформації». Наразі очікуємо відповідь на повторний запит.

Найбільше відзначився Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського.  Відповідь надійшла на чотирьох сторінках, на яких містилось обґрунтування того, чому виш  не надасть копії декларацій. Серед аргументів –  «не вбачається, що вимога надати копії декларацій ґрунтується на нормах законодавства». Відмітив заклад і те, що в його представників викликає сумнів чи запитувана інформація має суспільний інтерес.

В цій відповіді ВНЗ зібрав майже всі формальні, надумані, підстави для відмови в наданні відкритої за режимом доступу інформації, які зустрічаються в практиці. – говорить медіа-юрист ГО “Платформа прав людини” Олександр Бурмагін.- Насправді, ці питання вже давно апробовано судовою практикою, яка свідчить, що така відмова – протиправна. По-перше, тому що саме інформація з декларації (крім паспортних даних, місця проживання та ідентифікаційного коду з місцем розташування об’єктів нерухомості) не охоплюється дією норм щодо захисту приватного життя. Про це, прямо зазначено у ч.3 ст.5 Закону України “Про захист персональних даних”: “Персональні дані, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформленій за формою і в порядку, встановленими Законом України “Про засади запобігання і протидії корупції”, не належать до інформації з обмеженим доступом, крім відомостей, визначених Законом України “Про засади запобігання і протидії корупції”.” І, це юридичною мовою, спеціальна норма по відношенню до норм, які містяться у рішеннях КСУ та інших нормативно-правових актах. У випадку суперечності (колізій) саме вона, спеціальна норма, підлягає застосуванню. По-друге, Закон України “Про доступ до публічної інформації” завжди містив норму щодо відкритості інформації з декларацій (стаття 6). Те, що така інформація є суспільно-значимою і ВНЗ в такому випадку є розпорядниками запитуваної інформації на підставі п.4 ч.2 ст.13 Закону України “Про доступ до публічної інформації” – підтверджено судовою практикою. Ну, і насамкінець, вимога пояснити навіщо інформація запитується прямо суперечить ч.2 ст.19 Закону про доступ – “запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.”.

Нагадаємо, що у 2015 році за позовом журналістів Чернівецький окружний адміністративний суд своїм рішенням зобов’язав Чернівецький національний університет надати копії декларацій керівництва вузу.  Готуємо позов до Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *