Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Промоція вінницького «Бюджету громадських ініціатив» вивела його в лідери інструментів прямої демократії

Промоція вінницького «Бюджету громадських ініціатив» вивела його в лідери інструментів прямої демократії

З 1 квітня у Вінницькій міській територіальній громаді стартував цьогорічний конкурс «Бюджет громадських ініціатив»! До 15 травня 2021 року жителі громади, яким виповнилося 16 років, можуть подати свої ідеї на конкурс.

Для цього необхідно заповнити форму проекту та знайти підтримку ініціативи у вигляді десяти підписів однодумців  Для реалізації проєктів-переможців у 2022 році, в бюджеті  передбачено 10 мільйонів гривень. Вісім мільйонів – планується розподілити на території міста Вінниці, а два мільйони – на приєднані населені пункти. 

 

Бюджетні гроші розподіляють мешканці

Цей інструмент місцевої демократії називають бюджетом участі, партисипативним бюджетом, громадським бюджетом. Вінниччани знають його як Бюджет громадських ініціатив. Це інструмент прямої демократії, за допомогою якого мешканці громади залучаються до розподілу частини міського бюджету для поліпшення життя міста. 

Обсяг цього бюджету визначається щорічно згідно з рішенням міської ради про міський бюджет на поточний рік. Регламентується цей інструмент участі Законодавством України та «Положенням про Бюджет громадських ініціатив м.Вінниці»

Автором проекту Бюджету громадських ініціатив може стати фізична особа, віком від 16 років яка є громадянином України. Цьогоріч, жодних обмежень щодо кількості поданих проєктів від одного/єї автора/ки – не передбачено.

Для подачі Проект має отримати підтримку не менше десяти  осіб – мешканців територіальної громади (крім автора), що засвідчується відповідними підписами.

Подані для фінансування за рахунок коштів Бюджету громадських ініціатив Проекти мають відповідати основним пріоритетам розвитку Вінницької міської територіальної громади, визначеним Концепцією інтегрованого розвитку м. Вінниці 2030 та повинні бути спрямовані, зокрема,  на поліпшення комфорту проживання мешканців та естетичного вигляду населених пунктів, які входять до складу Вінницької міської територіальної громади (ВМТГ), сприяти соціально-економічному, культурному і просторовому розвитку, впровадженню  сучасних інноваційних проектів в усіх сферах життєдіяльності ВМТГ..

Конкурс проектів відбувається у раз на рік. За інформацією департаменту правової політики та якості міської ради для реалізації проектів-переможців у 2022 році, в бюджеті  передбачено 10 мільйонів гривень. Вісім мільйонів –  планується розподілити на території міста Вінниці, а два мільйони – на приєднані населені пункти. Проекти  за обсягом фінансування розподіляються на: великі – обсяг фінансування від 250 тис. грн. до 1100 тис. грн.; малі – обсяг фінансування до 250 тис. грн. Проекти, які отримають найбільшу підтримку громади , будуть реалізовані за кошти  бюджету громади у наступному році.

 

 

Зміни задля вдосконалення конкурсу

«Бюджет громадських ініціатив» у Вінниці реалізовується з 2016 року.  За інформацією, яку ми отримали на запит щодо доступу до публічної інформації, щороку в  Положення про Бюджет громадських ініціатив вносяться зміни задля вдосконалення механізму та приведення у відповідність до вимог Законодавства.

До прикладу у 2019 році було додано пункт про відзначення авторів кращих проектів-переможців, внесена процедура оскарження негативної оцінки проекту Експертною групою, обмежена кількість проектів, які можуть бути реалізовані на території з одним поштовим індексом, включені до складу Координаційної ради представники громадськості.

У 2020 році – додали заборону використання адміністративного ресурсу навчальними закладами  та прописали механізм скасування голосів, які були отримані на підтримку проекту з порушеннями і т.д.

У 2021 році основні зміни стосувались проведення конкурсу в умовах пандемії та встановлення 20 відсоткової квоти від загального Бюджету громадських ініціатив на території приєднаних до Вінниці населених пунктів, основною формою подачі визначено платформу e-DEM «Громадський бюджет». 

 

Конкурс популяризують за кошти бюджету 

З відповіді на інформаційний запит бачимо, що на популяризацію Бюджету громадських ініціатив щорічно виділяються кошти з бюджету. Це є одним з вагомих факторів такої популярності та впізнаваності цього інструменту участі серед вінничан.

У 2019 році на виготовлення інформаційної та рекламної продукції з бюджету було виділено понад 114 тисяч гривень, на проведення інформаційно-розяснювальної кампанії – майже 128 тисяч гривень, 24 тисячі гривень – проведення досліджень серед учасників стосовно якості конкурсу, 10 тисяч гривень на проведення фотозйомки місць реалізації проектів. У 2020 – на виготовлення рекламно-інформаційної продукції було витрачено лише 2200 гривень.

При цьому інформаційна кампанія відбувалась з допомогою мережі Інтернету, трансляцію аудіо-ролику на радіо «Місто над Бугом», трансляцію відеороликів на місцевому телебаченні, а також через радіо та телевізійні ефіри.

За інформацією департаменту правової політики та якості міської ради за цей час  для участі в “Бюджеті громадських ініціатив” подали 555 проектів, 78 проектів стали переможцями конкурсу, з них – 17  чекають на своє втілення у цьому році.

У 2019-2020 роках для участі в конкурсі подано по 67 проектів. У голосуванні за проекти у 2019 році взяли участь понад 30 тисяч осіб, у 2019 – близько 10 тисяч. У відповіді відзначено, що попри те, що у 2020 році прийом заявок відбувався лише в онлайн форматі, кількість поданих проектів не змінилась.. Відмічається також, що заповнення заявок форми проекту авторами стало більш якісним.

 

Найпоширеніші помилки в проектах

У відповіді на запит найпоширенішими помилками та причинами, з яких подані проекти були недопущені для подальшої участі в конкурсі організатори називають те, що будівлі чи земельні ділянки, вказані в проекті, не належать до комунальної власності; обсяг фінансування перевищує встановлену максимальну суму; проекти  передбачають виключно придбання обладнання, виконання робіт з реконструкції, перепланування, переобладнання, капітального та поточного ремонтів в комунальних закладах, установах та підприємствах ВМТГ;

Також, серед найпоширеніших помилок проектів автори пропонують будівництво нової будівлі; передбачають запуск виробництв або їх проекти носять комерційний характер; пропонують виконання робіт з облаштування прибудинкових територій, територій в секторі індивідуальної житлової садибної забудови, в тому числі дитячих і спортивних майданчиків, асфальтування вулиць, проведення водопровідних робіт, робіт з каналізування, які проводяться у ВМТГ першочергово на умовах співфінансування (частково з бюджету ВМТГ та частково за кошти жителів).

Також проект може бути недопущеним до конкурсу, якщо він передбачає виконання робіт або заходів, які конкретно визначені чи зазначені в програмах, що затверджені Вінницькою міською радою та будуть реалізовані протягом 2 років (поточного та наступного).

Перелік проектів, які не фінансуються у рамках Бюджету громадських ініціатив ВМТГ міститься в  Положенні  про Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської територіальної громади.

Фото: Вінницька міська рада

 

Як подати свій проект

Ваша ідея має отримати підтримку не менше 10 осіб – членів Вінницької міської територіальної громади (крім автора), що засвідчується відповідними підписами на спеціальному додатку до форми проекту, яку має заповнити автор. Проекти подаються відповідно до затвердженої Форми проєкту:

  • на е-сервіс всеукраїнської платформи e-DEM «Громадський бюджет», сторінку «Вінниця» за адресою https://budget.e-dem.ua/0510100000 (надалі – Платформа e-DEM) та на електронну адресу Вінницької міської ради [email protected], з поміткою «Бюджет громадських ініціатив»;
  • або в паперовому вигляді за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 59.

Враховуючи карантинні обмеження, з метою належної реєстрації проєкту,  авторів просять попередньо зателефонувати до уповноваженого робочого органу конкурсу  – департаменту правової політики та якості міської ради: 59-53-21; 59-51-59; 59-51-36; 59-51-55.       

 

Головне фото: misto.vn.ua

Публікація створена у рамках проекту центрів громадського контролю «Дій!» – проект, який реалізовується у 5-ти містах України (Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ, Маріуполь) за фінансової підтримки чеської організації People in Need, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках програми «Transition Promotion Program» та Посольства Королівства Нідерланди в Україні. Зміст цієї статті є авторським та не обов’язково збігається з позицією донорських організацій.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *