Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » У Вінниці знищують авіамодельну лабораторію, яка мала готувати операторів безпілотників для АТО

У Вінниці знищують авіамодельну лабораторію, яка мала готувати операторів безпілотників для АТО

1

Пілотний проект підготовки спеціалістів для безпілотної авіації Збройних Сил України на базі авіамодельної лабораторії Вінницької міської організації Товариства сприяння обороні України планували запустити влітку 2015 року. Такою була спільна позиція авіамоделістів Вінниччини та командування Повітряних сил ЗСУ. Авіамоделісти збирались готувати для застосування в АТО операторів безпілотних авіаційних комплексів, радіокерованих пристроїв для дистанційного розмінування та надання допомоги пораненим.

Сьогодні авіамодельна лабораторія знаходиться на межі знищення, а єдиному інструктору, що в ній залишився, більше семи місяців не виплачують зарплатню. Авіамоделісти у будь-який момент можуть залишитись без приміщення та обладнання.


Ми змушені звертатись у всі інстанції тому, що у Вінниці керівником Вінницької обласної організації ТСОУ України Анатолієм Кацаєм буде остаточно знищено авіамоделізм та інші технічні і прикладні види спорту в структурі Вінницької обласної ТСОУ, – говорить віцепрезидент Вінницької обласної Федерації авіамодельного спорту, п’ятикратний чемпіон України з авіамодельного спорту Ігор Преподобний.

Він каже, що громадська організація ТСОУ – це оборонно-патріотичне та спортивно-технічне об’єднання громадян для сприяння обороні держави та підготовці молоді до захисту України, яке в першу чергу має виконувати свої основні статутні завдання.

– А саме: розвиток технічних і прикладних видів спорту (авіаційного, авто-, мото-, радіо-, водних видів спорту, моделізму,стрілецького, багатоборства, а також службового собаківництва з усіма видами кінологічної діяльності, створення і розвиток матеріально-технічної і спортивної бази, авіаційних організацій і шкіл, тирів, аеродромів, радіо полігонів, водних баз та станцій, автодромів, мотодромів, кордодромів). Але за час керування Вінницькою обласною організацією ТСОУ Анатолія Кацая нічого з вищеперерахованого зроблено не було, а те, що існувало, знищується, – наголошує спортсмен.

Керівництво ТСОУ всі звинувачення відкидає. Голова ТСОУ В. Тімченко посилається на результати перевірки – “повноважна комісія на чолі з головою Центральної ревізійної Комісії ТСО України Люлькою В.В. i начальником управління авіації та авіаційних видів спорту Центрального комітету Михайлевич Т.М. Комiсiя дійшла висновку, що звинувачення щодо неправомірних дій голови Вінницької обласної організації ТСО України Кацай А. О. підтвердження не знайшли.”

ІНІЦІАТИВА БЕЗ КРИЛ

Влітку минулого року на ім’я керівника ТСОУ Віктора Тімченка в центральний офіс у Києві надійшов лист від командування Повітряних Сил Збройних Сил України за підписом генерал-майора Артеменко. В ньому йшлося про те, що досвід застосування безпілотних літальних апаратів у ході АТО показав, що однією з актуальних проблем є відсутність підготовлених спеціалістів серед молоді допризовного та призовного віку, здатних керувати “безпілотниками”.

Враховуючи те, що метою відповідно до Статуту ТСОУ є сприяння обороні і підготовка членів Товариства до праці й захисту Батьківщини, основним завданням підготовка призовників з військово-технічних спеціальностей, розвиток серед членів Товариства технічних і прикладних видів спорту в тому числі авіаційного, пропоную (прошу) розглянути можливість підготовки в підпорядкованих Вам структурних підрозділах (авіаційно-спортивних клубах, авіамодельних лабораторіях і гуртках) спеціалістів для безпілотної авіації…, – йдеться в листі.

В якості пілотного проекту генерал-майор пропонував використати авіамодельну лабораторію Вінницької міської організації ТСОУ. Саме у Вінниці планувалось провести розробку і опробування методики відбору і підготовки кандидатів для їх використання у якості операторів (пілотів) безпілотних авіаційних комплексів та систем.

Ймовірно, що на перший лист Міністерство оборони України відповіді не отримало. 8 вересня на ім’я Тімченка надіслали повторний лист з нагадуванням того, що чекають у найкоротший термін відповіді щодо можливостей та ролі ТСОУ у системі підготовки операторів для безпілотних авіаційних комплексів.

Відповідь на нього надійшла від в.о. голови ТСОУ України Кошина. З відповіді на інформаційний запит стало відомо, що з 16 по 25 вересня він виконував обов’язки голови ТСОУ замість Тімченка, який був у відпустці. У відповіді на лист із ЗСУ йдеться про те, що у Києві в серпні 2014 року була організована школа БПЛА, у якій за час роботи були підготовлені оператори для ряду підрозділів Нацгвардії та добровольчих батальйонів, які ефективно застосовували свої навички в зоні проведення АТО. У листі немає жодної конкретики чи хоча б кількості підготовлених спеціалістів, але ним Міноборони запевнили, що ТСОУ України готове відкрити подібні школи і в інших регіонах України у тому числі й Вінницькій області.

Для чого необхідно за вашого сприяння доукомплектувати існуючі клуби необхідним обладнанням та забезпечити спеціалістами підготовленими на нашій базі, – йдеться в листі.

Авіамоделісти Вінниці розробили пропозиції щодо реалізації пілотного проекту по створенню на базі авіамодельної лабораторії системи початкової підготовки операторів безпілотних авіаційних комплексів для Збройних Сил України та подали їх через міську організацію ТСОУ на керівництво Товариства.

– На жаль, керівництво ТСОУ ці пропозиції підтримало лише на словах, очікуючи, що Міністерство дасть гроші. Я писав лист на центральний комітет ТСОУ, щоб дізнатись на якій стаді знаходиться цей проект, але отримав відповідь, що пропозиції розроблялись для Міністерства оборони і проект буде реалізовано при надходженні відповідних коштів від держави. Цього не сталося. Сьогодні Вінницьку авіамодельну лабораторію продовжують знищувати, – каже Ігор Преподобний.

ІСТОРІЯ АВІАМОДЕЛЬНОЇ ЛАБОРАТОРІЇ

Ігор Преподобний

Ігор Преподобний

Вінницька обласна авіамодельна лабораторія існує з 1973 року. Вона була розташована у будівлі колишнього ДТСААФ у центрі Вінниці за адресою вулиця Визволення, 2.

За ініціативою колишнього керівництва Вінницької ОО ТСОУ, яка оголосила себе правонаступником ДТСААФ, у 1998 році виділили напівпідвальне приміщення для авіамодельної лабораторії.

За словами Ігоря Преподобного, авіамоделісти скинулись грошима, близько 45 тисяч грн, і своїми силами зробили ремонт. Захаращене приміщення перетворилось на одну з найкращих в Україні авіамодельних лабораторій.

У 2014 році голова Вінницької ОО ТСОУ Анатолій Кацай своїм наказом №30 – від 10 квітня вивів авіамодельну лабораторію із складу Вінницького авіаційно-спортивного клубу ТСОУ та ввів її до складу Вінницької міської організації ТСОУ. Зробив він це під приводом того, що приміщення у якому знаходиться лабораторія, необхідне для спортзалу нової структури Вінницького обласного навчально-охоронного клубу ТСОУ “Січ”.

Кацай створив матеріально-технічну базу клубу та отримав відповідну ліцензію: (АЕ № 292090) на провадження охоронної діяльності та діяльності з виробництва, ремонту, торгівлі зброєю невійськового призначення, боєприпасами до неї, пневматичною зброєю, з виробництва і продажу спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони. Фактично – це діяльність, яка має дуже далеке відношення до боєздатності країни і жодного відношення до статутної діяльності ТСОУ.

Лабораторію авіамоделювання переселили на далеку від центру вулицю Чехова, 11 в приміщення Вінницької автошколи ТСОУ.

– Нас фактично запхнули в непристосоване приміщення та насильно ввели в склад міської організації, яка існує лише номінально. Фактично у неї немає майна, фондів та коштів, – каже Ігор Преподобний.

Анатолій Кацай. Фото tsou.org.ua

Анатолій Кацай. Фото tsou.org.ua

Своїм наказом Анатолій Кацай зобов’язав керівника міської організації ТСОУ Валентина Бублика виділити нам приміщення та прийняти в штат працівників лабораторії. У той час Валентин Бублик був директором автошколи, а тому мав можливість це зробити. За це йому пообіцяли скасувати відрахування міської організації до первинної організації апарату Вінницької ОО ТСОУ у зв’язку з додатковим навантаженням.

17 вересня Анатолій Кацай підписав відповідну постанову, а 11 червня 2015 року підписав постанову, якою скасував попередню. Останньою постановою скасували можливість виплати заробітної плати (970 грн) єдиному штатному працівнику лабораторії Олександру Петрову.

Розпорядженням від 14 вересня, Анатолій Кацай поклав фінансування авіамодельної лабораторії на голову міської організації Валентина Бублика, попередньо звільнивши його, відповідним наказом від 11 вересня, з посади директора автошколи.

ЧИНОВНИКИ ВИСЛОВИЛИ “ЗАНЕПОКОЄННЯ”

Авіамоделісти спочатку намагалися вирішити свої проблеми у структурі ТСОУ, а тому звернулися з листом до керівника Віктора Тімченка у Київ.

– Звідти отримали відповідь, що це ми чогось не розуміємо, а Анатолій Кацай дуже правильний керівник, все чудово робить. А те що ви гинете – ваші проблеми. Це приблизна суть відписок,- каже Ігор Преподобний. – Потім я особисто був на прийомі у губернатора Валерія Коровія, ми писали лист міському голові Сергію Моргунову. За розпорядженням Коровія цим питанням займалась поліція. Я отримав відповідь за підписом начальника Вінницького відділу поліції Присяжнюка, що в діях керівника Вінницького ОО ТСОУ не виявлено жодних фактів, які б вказували на адміністративне чи кримінальне правопорушення. За дорученням губернатора наші звернення також надіслали до керівника ТСОУ.

У грудні 2015 керівник ТСОУ Віктор Тімченко відповів губернатору наступне:

“Питання власності Товариства сприяння оборонi України дійсно не входить до компетенції Вінницької обласної державної адміністрації, тим більше пана Преподобного О.I., тому обговоренню не підлягає.”

Щодо питань, пов’язаних із роботою авіамодельної лабораторії, Віктор Тимченко зазначив наступне:

“Труднощі, які склалися в лабораторії, пов’язані з нездатністю Преподобного І.О. реально оцінювати не тільки себе, а й інших людей, які захищають його мирне життя”.

ТУТ ЛІТАЮТЬ “КОЗАКИ” ТА “КОЗАЧКИ”

Авіамодельна лабораторія сьогодні знаходиться у невеликому приміщенні на першому поверсі автошколи. Тут стоять три станки, багато столів, на яких розкладені деталі та частково готові моделі. Під стелею висять моделі літаків та ракет. Багато з них брали участь у змаганнях та стали чемпіонами. На стінах – фото усміхнених чемпіонів та учасників різних змагань. Кажуть, що сьогодні залишилось у Вінниці близько 30 дорослих авіамоделістів, багато серед них військових офіцерів запасу. У лабораторії безкоштовно займається близько 30 дітей.

– Ви дивитесь на моделі у вигляді «козака» та «козачки»? Вони у нас також літали. Взагалі, сюди багато чого не помістилося при переїзді з старого приміщення. Деякі станки та моделі досі стоять у підвалі. Важко було знову набрати дітей, які приходять на заняття. Тим дітям, що займались раніше важко сюди добиратись, вони переважно проживали в центрі. Але маємо те що маємо, хоча б це не чіпали і дали нам спокійно працювати, – каже інструктор Анатолій Петров.

Цей чоловік має 30 років досвіду роботи інструктора і саме він єдиний, хто залишився штатним працівником в лабораторії. Не зважаючи на те, що чоловікові понад півроку ніхто не виплачує зарплатню, він щодня їздить у Вінницю з райцентру Калинівка.

– Вони ще просто не набралися хоробрості їх звідси викинути, хоча ще з минулого року ведуть розмови, щоб платили орендну плату. Як це воно буде, коли на дверях стане кілька полковників. Самі ж розумієте, якщо в дверях буде стояти герой України не дуже й викинеш. Це ще десь трохи стримує. Раніше кожен другий пацан займався в гуртках, а зараз до чого дійшли. Не у всіх батьків є можливість платити у комерційних закладах. Тут потрібно лише якусь мінімальну зарплатню людині платити і він буде займатись з дітьми, – каже голова Міської організації ТСОУ Валентин Бублик.

Саме на Валентина Бублика Анатолій Кацай покладає відповідальність за виплату зарплатні інструктору, для цього він і передав лабораторію міській організації.

– Доки я був директором автошколи, я виділив приміщення. Усім чим міг допомагав. Мене звільнили за те, що я начебто не вчасно подав заяву про продовження роботи на посаді директора. Всі розуміють, що це маячня. Мене просто хотіли прибрати, як незручного керівника, який не дозволяв робити з фондами школи те, що вони захочуть. Крім моєї номінальної посади у міській організації нічого немає, – каже він.

Авіамоделісти кажуть, що лабораторію просто так нікому не дадуть знищити та використають для захисту усі можливі засоби.

– Але якщо спробують нас виселити, ми привеземо усе устаткування лабораторії та спалимо перед міською радою, може хоч тоді нас почують, – каже підполковник у відставці, член авіамодельної лабораторії Василь Борщевський.

Автор зверталася за коментарем до Анатолія Кацая декілька разів: на початку проведення розслідування і перед публікацією статті. Під час першої розмови, у лютому місяці, Анатолій Кацай відкинув всі звинувачення. Натомість він звинуватив самого Ігоря Преподобного у розповсюдженні неправдивої інформації і говорив про позов до суду через це. Нові спроби встановити контакт з Анатолієм Кацаєм для оновлення стану справ у цьому конфлікті успіху не мали. Вся комунікація закінчувалася на етапі розмов з секретаркою Кацая. Від Ігоря Преподобного вдалося дізнатися, що на момент публікації до судових спорів з Кацаєм він не притягувався.

АЛЕ Є ОДНЕ “АЛЕ”

В жовтні 2014 року за вказівкою Генеральної прокуратури України в прокуратурі Києва було відкрито кримінальне провадження за фактами злочинної діяльності керівників громадської організації “Товариство сприяння обороні України”.

Звинувачування були в тому, що разом з чиновниками Мінмолодьспорту, громадські діячі з ТСОУ розкрадали кошти державного бюджету. Зокрема, фінансування Мінмолодьспортом через Тімченка “авіації ДНР і ЛНР” у 2014 році. На рахунки, які контролював Тімченко на окупованій території, Мінмолодьспорт переказав 200 тисяч гривень для розвитку малої авіації.

За цими фактами були відкриті кримінальні провадження.

У відповіді на інформаційний запит Генпрокуратура України повідомила, що слідчим управлінням Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадження від 29.10.2014 року за фактом можливого зловживання службовим становищем особами Міністерства молоді та спорту України спільно з керівниками Товариства сприяння обороні України при здійсненні підтримки територіальних підрозділів авіаційно-спортивних ареоклубів Товариства сприяння обороні України.

У відповіді також йдеться про вжиття необхідних заходів для перевірки інформації та про таємницю досудового розслідування.

 

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *