Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » У Вінниці стартує «Бюджет громадських ініціатив 2020»: нові умови участі та сім мільйонів гривень

У Вінниці стартує «Бюджет громадських ініціатив 2020»: нові умови участі та сім мільйонів гривень

Сім мільйонів гривень передбачено в міському бюджеті Вінницької об’єднаної територіальної громади на наступний рік, для реалізації проектів, які стануть переможцями конкурсу «Бюджет громадських ініціатив». 

Прийом проектів для участі в конкурсі розпочнеться з 1 квітня і триватиме до 15 травня, йдеться на сайті  Вінницької міської ради.

Конкурс «Бюджет громадських ініціатив», який вперше у Вінниці стартував у 2016 році є інструментом прямої демократії, за допомогою якого мешканці міста через свої власні проекти беруть участь у розподілі бюджетних коштів для розвитку та розбудови міста.

З  2017 року голосування за проекти в електронному вигляді здійснюється на всеукраїнській платформі «Громадський бюджет», яка розроблена фахівцями МБО «Фонд Східна Європа» в рамках реалізації проекту «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» у Вінницькій області. В даній системі ідентифікація мешканців відбувається за допомогою BankID (голосували клієнти Приватбанку, А-Банку, Ощадбанку) або Електронно-цифрового підпису. В паперовому вигляді – мешканці голосували в пунктах для голосування – це в 4-х Прозорих офісах та 14-ти міських бібліотеках.

Формат конкурсу унікальний тим, що громада сама формує проекти і підтримує їх під час загальноміського голосування. Цю світову практику Вінниця започаткувала однією з перших міст України, впровадивши щорічний конкурс проектів «Бюджет громадських ініціатив».

У 2020 році на реалізацію проектів заплановано витратити  7 млн грн у співвідношенні 85 на 15 відсотків між великими та малими проектами. У разі потреби, Координаційною радою, дане співвідношення може бути змінено.

 – Автор проекту може бути фізична особа, віком від 16 років, яка є громадянином України. Від одного автора протягом одного року може надходити не більше одного великого та одного малого проекту. Проект має отримати підтримку не менше  10 осіб (крім автора)  – громадян України, членів Вінницької об’єднаної територіальної громади. В рамках Бюджету громадських ініціатив мають реалізовуватись креативні, інноваційні ідеї, які мають слугувати на користь усіх вінничан, це є основною ідеєю даного конкурсу», – каже начальник інформаційно-аналітичного відділу департаменту правової політики та якості Наталія Малецька.

Проекти за обсягом фінансування розподілятимуться на:

-великі – обсяг фінансування від 200 тис. грн. до 1000 тис. грн.;

-малі – обсяг фінансування до 200 тис. грн.

Рішенням міської ради від 22 лютого 2019 року №1566 затвердили  зміни  до «Положення про Бюджет громадських ініціатив»:

 • Відповідно до рішення міської ради від 06.10.2018р. №1385 «Про добровільне приєднання територіальної громади селища Десна Вінницького району Вінницької області до територіальної громади міста Вінниці» назва конкурсу «Бюджет громадських ініціатив          м. Вінниці» змінюється на «Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської об’єднаної територіальної громади».
 • Зміни до проекту можуть вноситися тільки за погодженням з автором або з уповноваженою ним особою під час аналізу та оцінювання проекту.
 • Автору проекту надається право оскаржити негативну оцінку проекту в 5-денний строк після засідання Експертної групи
 • Переможці конкурсу визначаються по рейтинговому принципу:

  Р = К/Б  х  1000 , де: Р – рейтинг проекту; К – кількість голосів, які

  віддані за проект; Б – сума бюджетних коштів, необхідна

  для реалізації проекту.

 • З метою обмеження обсягів фінансування проектів на території одного мікрорайону та залучення нових учасників до конкурсу, проектами-переможцями будуть визначені лише один великий та однин малий, які передбачається реалізувати на території Вінницької міської ОТГ за одним поштовим індексом.
 • До Положення додано окремий розділ «Етика та конфлікт інтересів». Відповідно до даного розділу забороняється зацікавленим особам вимагати в учасників голосування інформацію в будь-якому вигляді про те, який проект вони підтримали.

Нагадаємо, минулого року, найбільший шматок вінницького «Бюджету громадських ініціатив» «з’їв» зі скандалом мікрорайон Тяжилів. Ще в процесі голосування за проекти вінницькі активісти помітили, що багато проектів подано від мешканців мікрорайону Тяжилів. Це округ міського депутата Володимира Онуфрійчука. Проекти подавали люди, що з ним пов’язані.

Пізніше більше десятка громадських організацій підписали звернення до міського голови, у якому просили звернути увагу на проекти, які спровокували суспільний резонанс, а саме проекти: № 11 – Шашково-шахматний клуб в Тяжилові, № 30 – Центр розвитку для дітей та молоді «Мрія» в м-ні Тяжилів, № 32 – Майданчик для пляжного футболу та волейболу в Тяжилові , № 57 – Клумба-корабель – нова окраса Тяжилова . Активісти вказували на те, що при голосуванні за ці проекти є факти, пов’язані з використанням адмінресурсу та  масові фальсифікації. Ці факти голосування школярів та студентів під час учбового процесу за проекти мікрорайону Тяжилова викликали суспільне обурення.

Пізніше, на обговореннях пропозицій про внесення змін до умов Конкурсу, які організувала експертна група Вінницького Пакету Реформ «Відкрита Вінниця», ЦГК «Дій-Вінниця» піднімав питання про те, чи можуть подавати проекти депутати, адже у них є депутатський фонд та важелі впливу, а Бюджет Громадських Ініціатив – це інструмент для громади.  Як результат, до положення про Конкурс внесли зміни, де обмежили обсяги фінансування проектів на території одного мікрорайону та залучення нових учасників до конкурсу

Для того, щоб подати свою ідею для реалізації за кошти бюджету Вінницької об’єднаної територіальної громади потрібно обговорити її з однодумцями, отримати не менше 10 підписів підтримки, заповнити  бланк-заяву та подати її у вигляді сканованого  оригіналу документів на електронну адресу vinrada@vmr.gov.ua з позначкою «Бюджет громадських ініціатив», або у паперовому вигляді за адресою:   м. Вінниця,  вул. Соборна, 59.

Проекти, які під час голосування, в жовтні цього року,  отримають найбільшу підтримку вінничан, будуть реалізовані  виконавчими органами міської ради за бюджетні кошти в 2020 році.

Всю необхідну інформацію щодо правил написання проектів на конкурс можна знайти на сторінці http://gromada.vmr.gov.ua.

Джерело: Вінницька міська рада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *