Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Вінничанам потрібні відкриті дані, щоб отримати безкоштовно землю та якісні медичні послуги

Вінничанам потрібні відкриті дані, щоб отримати безкоштовно землю та якісні медичні послуги

Вінничани просять місцеву владу створити реєстр комунального майна, вільних земельних ділянок, оприлюднити місця для розміщення малих архітектурних форм, інвестиційні договори із забудовниками, інформацію про прибудинкові території, створити медичний сервіс  та сервіс з розкладом руху транспорту.

Такими  було декілька пріоритетів, які озвучували вінницькі журналісти та активісти  18 липня на  презентації-дискусії «Відкриті дані: що потрібно вінничанам». Опитування усіх мешканців Вінниці про інформацію, яка може бути їм корисною  та оприлюдненою  Вінницькою міською радою у форматі відкритих даних триває в Інтернеті.

Цей захід було проведено в рамках проекту USAID та UK aid “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах». Він реалізується за сприяння Державного агентства з питань електронного урядування та Фонду «Євразія» (Проект міжнародної технічної допомоги «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах (TAPAS). На початку червня Вінницю обрано одним з міст-переможців для участі у пілотному проекті в сфері відкритих даних.  В кінці червня відбулося підписання Меморандуму щодо подальшої співпраці у реалізації цього проекту.  Одним з результатів співпраці має стати створення окремого порталу з відкритими даними Вінниці.

– Відкриті дані – це формат , який дозволяє обробляти інформацію електронними засобами. Враховуючи, що ми живемо в світі цифрових технологій важливо, щоб інформація була корисною, придатною для роботи не тільки людині, але й машині – комп’ютеру. Також інформація має бути доступною, вона має бути десь в одному місці, де її можна легко знайти, – каже експертка проекту TAPAS Надія Бабинська.

За її словами, окрім виконання вимог поставнови Кабміну, дуже важливим  є наскільки відкриті дані можуть бути цікавими та корисними  мешканцям міста.

Експертка каже, що на першому етапі реалізації проекту в  підрозділах міської ради проводиться аудит наборів даних, якими вони володіють та визначаються пріоритети мешканців міста та їх потреби.

Нагадаємо, що центр громадського контролю «ДІЙ!-Вінниця» провів адвокаційну кампанію по відкритим даним «Вінниця відкривай!», яка завершилась прийняттям двох рішень виконавчого комітету Вінницької міської ради щодо оприлюднення інформації у форматі відкритих даних – «Про Порядок розміщення наборів даних Вінницької міської ради та її виконавчих органів, які  підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, в мережі Інтернет» від 15.06.2017р №1428, «Про порядок оприлюднення інформації про діяльність комунальних підприємств Вінницької міської ради в мережі Інтернет», від 15.06.2017 №1423.

Для довідки:

Відкриті дані (англ. open data)  в широкому значенні – це концепція (політика) за якою певні дані повинні бути вільними для використання та розповсюдження будь-якою особою. Інакше кажучи, відкриті дані – це підвид даних доступних для всіх, без обмежень. Однак, слід відмітити, що для того, щоб вони стали доступними та відкритими, ці дані повинні бути попередньо зібрані/створені. Вони повинні існувати в будь-якій формі і лише в цьому випадку можуть бути представлені на загал у вільному доступі.

Інформація, яка є результатом життєдіяльності громади міста та на створення, обробку, зберігання якої витрачаються бюджетні кошти, повинна бути публічною та доступною.

Найголовніше у відкритиїх даних – це їхній формат: дані є відкритими, якщо вони опубліковані в машиночитному  форматі.  Це  означає, що програміст може написати код, в якому буде прописано автоматичне зчитування інформаціі з файлів певного формату, і трансформація таких даних у візуальну картинку.  Більшість існуючих е-сервісів використовують відкриті дані для створення інноваційних продуктів.

Наприклад, у Вінниці завдяки відкритим  даним,  програмісти створили онлайн-сервіс  http://bldng.info Це сервіс контролю витрат на комунальні  платежі мешканців багатоквартирних будинків з метою економії ресурсів.  На сайті можна побачити витрати за останні чотири роки – по газу, електроенергії, опаленню, гарячій та холодній воді.
Програмісти написали код, де інформація про комунальні послуги трансформується в різні  кольори на будинках, нанесених на карту.
Чому відкриті дані в цьому випадку корисні? Тому що видно, який будинок потребує утеплення, де опалюють під’їзд, а не квартири і т.д. Тому відкриті дані стимулюють приймати ефективні рішення – не утеплювати один будинок двічі, а утеплити в першу чергу той, який найбільше цього потребує.

Відповідно до вимог ст.101 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. №835 затверджено «Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних». Це Положення визначає вимоги до формату і структури наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, періодичність оновлення та порядок їх оприлюднення, а також, перелік їх оприлюднення.

Отже, відкриті дані  –  публічна інформація у вигляді наборів даних, яка оприлюднюються, розміщується та регулярно оновлюються розпорядником інформації на його офіційному веб-сайті та на  Єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *