Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Якщо місто вчасно не погасить “транспортний” кредит - Вінниця залишиться без двох ЦНАПів

Якщо місто вчасно не погасить “транспортний” кредит – Вінниця залишиться без двох ЦНАПів

Нові трамвайні маршрути, оновлення рухомого складу громадського транспорту Вінниці – все це за кредитні кошти

Щоб реалізовувати амбіційні проекти, влада міст іноді вдається до взяття кредитних коштів, тому що в місцевому бюджеті або не вистачає коштів на реалізацію  або кошти не передбачені на подібні цілі. Вінниця не є виключенням, тому періодично укладаються договори позики під заставу комунального майна. Всю інформацію ми отримали з відповідей на запити.

Транспортне кредитування 

Закільцювати трамвайний маршрут навколо мікрорайону Вишенька – було ще в планах при радянській владі. Реалізувати цей задум судилося Володимиру Гройсману. Цей проект реалізовувся з 2008 по 2014 рік, що можна відслідкувати на мапах Google.

2011 рік:

2012 рік:

2013 рік:

2014 рік:

Для реалізації проекту залучались кредитні кошти Міністерства фінансів України, які “не перевищують” 36 400 000 гривень. Відповідний договір був підписаний у 2013 році. Термін погашення – 10 років за рахунок коштів Державного бюджету України (50 відсотків) та місцевого бюджету (50 відсотків). Кошти ці давались під заставу двох нежитлових будівель, які розташовані за такими адресами:  Замостянська, 7 та Брацлавська, 85. Це колишні райкоми, а зараз – ЦНАП.

У 2015 році у того ж Міністерства фінансів України був взятий ще один кредит на реалізацію проекту “По оновленню рухомого складу автобусного і тролейбусного парків” на суму, яка “не перевищує” 113 500 000 гривень. 

Станом на 7 грудня 2022 року прострочена заборгованість по зазначених кредитах відсутня. 

Окремо під свої потреби КП “Вінницька транспортна компанія” у 2021 році в АБ “Укргазбанк” взяла кредит на суму – яка “не перевищує” 35 000 000 гривень. Під заставу був закладений рухомий склад підприємства: 6 тролейбусів, 8 автобусів та 5 трамвайних вагонів. Ці кошти пішли на виробництва 5 одиниць тролейбусів VinLine.

За інформацією, яку нам надали службові особи КП “Вінницька транспортна компанія”, 1 липня 2022 року підприємством проведено дострокове погашення кредиту в повному обсязі  в сумі 29 998 914,13 гривень. 

На початку 2022 року ми вивчали ситуацію в інших містах України, щоб дізнатись чи беруть кредити під заставу комунального майна. Оприлюднюємо це дослідження. 

Запоріжжя

Щоб збудувати новий пасажирський термінал та обслуговуючі споруди КП “Міжнародний аеропорт Запоріжжя”, у 2018 році було взято кредит в АБ “Укргазбанк” під заставу міського стадіону “Славутич Арена” 

22 лютого 2022 року росія закрила повітряний простір вздовж кордону з Україною. В ніч з 23 на 24 лютого тимчасово були закриті аеропорти у Запоріжжі, Дніпрі та Харкові, а вже зранку був нанесений ракетний удар по аеродрому у Запоріжжі.  Повторний напад був 27 лютого  Але не дивлячись на все, місцева влада у 2023 році на функціонування та ремонтні роботи в запорізькому аеропорту планує витратити майже 87,8 мільйона гривень.  

 

Краматорськ 

Комунальне підприємство “Міст” у 2012 році взяла кредитні кошти у “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” для реалізації проекту “Реконструкція систем теплопостачання з улаштуванням блочних теплових пунктів у місті Краматорськ. Під заставу заклали турбоустановку ПТ-60-90 ст 4 з генератором. 

(приблизний вигляд турбоустановки)

Повне погашення кредитної лінії було визначено на 26 листопада 2022 року. Чи погашені кредитні зобов’язання на даний час – не відомо. 

 

Кременчук 

У 2018 році КП “Кременчуцьке підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління” взяло кредит у ТОВ “ФК “ПФБ Кредит” на суму у 12 мільйонів гривень на поточний ремонт та утримання вулично-шляхової мережі міста та внутрішньоквартальних проходів та проїздів міста Кременчука. У 2019 році під заставу цього кредита було заставлено 18 нежитлових приміщень комунальної власності.У 2020 році ці 18 приміщень виведені з-під обтяження у зв’язку з виконанням фінансових зобов’язань перед  ТОВ “ФК “ПФБ Кредит”. У 2021 році КП “Кременчуцьке підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління” бере новий кредит (скоріше за все знову у ТОВ “ФК “ПФБ Кредит”) на суму 30 мільйонів гривень на поточний ремонт та утримання вулично-шляхової мережі міста та внутрішньоквартальних проходів та проїздів міста Кременчука. Під заставу пішло п’ять нежитлових будівель. 

КП “Кременчуцьке підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління” засвітилось в кримінальній справі по звинуваченню у привласнені бюджетних коштів  та в тендерних схемах  ТОВ “ФК “ПФБ Кредит”, у якого комунальне підприємство бере в кредит кошти, належить до групи компаній Володимира Матицина – екс-керівник ПАТ “Укртатнафта” (Кременчуцький НПЗ).

 

Одеса

У 2008 році комунальне підприємство “Міські дороги” уклало іпотечний договір з кіпріотською компанією “Панкрас Лімітед”. На яку суму був укладений договір та на які потреби повинні були піти ці кошти – не відомо. За інформацією КП “Міські дороги” заборгованість у підприємства відсутня по цьому іпотечному договору, але всі документи, які пов’язані з погашенням боргу – знищенні. 

 

КП “Міські дороги” доволі специфічне підприємство.  

 

В останній судовій справі КП “Міські дороги” підозрюють у фінансових схемах з метою привласнення бюджетних коштів.  “Панкрас Лімітед”, судячи з судових справ. багато кому надавала позики.  За інформаціє одного з реєстрів, ця кіпріотська компанія перестала існувати нещодавно – 18 листопада 2022 року.  Засновники “Панкрас Лімітед” фігурують в багатьох інших компаніях. 

Харків 

Частина комунального майна, котре перебуває в господарському віданні КП “Харківські теплові мережі” перебуває в заставі банківських установ. Яке саме майно та по яким іпотечним договорам – цю інформацію нам не надали. Лише зауважили, що виплати проводяться вчасно. 

КП “Харківські теплові мережі” засвітились в кількох корупційних скандалах. 

 

 

Проект реалізується за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *