Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » YouControl: В Україні понад 8,3 тис. компанії пов’язані із національними публічними діячами

YouControl: В Україні понад 8,3 тис. компанії пов’язані із національними публічними діячами

Як виявити причетність національних публічних діячів до бізнесу та чому це важливо, відповіли учасники прес-конференції “Зв’язок національних публічних діячів із бізнесом”.

В Україні працює понад 8,3 тис. компанії, пов’язаних із національними публічними діячами. До цього переліку потрапили державні та приватні підприємства, згадані у деклараціях та додатково виявлені за допомогою нового інструменту системи YouControl “Пов’язані особи”. Про це, а також про користь  розробки для різних сфер йшла мова сьогодні на прес-конференції “Зв’язок національних публічних діячів із бізнесом”.

Перелік національних публічних діячів міститься у законі “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”. Відповідно до закону, до них належать фізичні особи, які виконують або виконували протягом останніх трьох років визначені публічні функції в Україні. Наприклад, це посади Президента чи Прем’єр-міністра України, членів Кабміну та їх заступників, генпрокурора, голови та заступників СБУ, народних депутатів України, керівного складу НБУ тощо. Також до переліку національних публічних діячів  входять голови та судді Конституційного та Верховного Судів України, вищих спеціалізованих судів тощо. Крім таких високих посад, вони можуть бути керівниками центральних органів виконавчої влади чи підприємств з державною часткою понад 50%. З повним переліком посад, до якого входить кілька десятків пунктів, можна ознайомитися в Законі.

У той же час, за словами аналітика та комплаєнс-офіцера YouControl Юрія Томіна, цей закон має прогалини. Зокрема, реальний і формальний керівник підприємства можуть відрізнятися. Окрім того, національним публічними діячами не вважаються виконуючі обов’язки керівника, головні бухгалтери та керівники юридичних департаментів, які мають вагомі повноваження. І ледь не головна проблема полягає в тому, що в Україні відсутній єдиний державний реєстр імен з посадами національних публічних осіб, який ще би оновлювався відповідно до змін.

 – Банки, з 2014 року, згідно із законодавством та нормативним документами НБУ,  повинні виявляти публічних діячів та пов’язаних з ними осіб і подавати інформацію про співпрацю з ними. НБУ та Державна служба фінансового моніторингу суворо слідкує за цим питанням при перевірці банків, завжди звертає увагу, яка в них система перевірки та виявлення таких осіб”, ‒ пояснила Ірина Вахницька, координатор Комітету з питань нормативної політики та компіляції Незалежної асоціації банків України.

Фото: Ірина Вахницька

За її словами, наразі у банків є потреба в інформації про національних публічних діячів. НАБУ за зверненням представників банківського сектору вивчали ринок і виявили, що інформації багато і вона розпорошена, неактуальна. Тож інструмент, який дозволяє зібрати та проаналізувати відомості про зв’язок бізнесу з національними публічним діячами може стати вирішенням проблеми більшості банків.

Аналітики YouControl якраз розробили такий аналітичний модуль. Він дозволяє бачити інформацію щодо зв’язків компаній із національними публічними діячами, зібрану з таких джерел, як:

  • Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
  • Єдиний державний реєстр декларацій НАЗК;
  • База даних Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України (SMIDA).

Дані нового модулю оновлюватимуться щоденно та автоматично. Окрім зв’язків із національними публічними діячами та їх родичами, він також покаже зв’язок із іншими суб’єктами декларування, які причетні до компанії. В YouControl також запущено алгоритм, який дозволяє встановлювати цей зв’язок навіть з тим бізнесом, про який “забули” чиновники в декларації. Всі ці дані доступні як в системі YouControl, так і через АРІ.

На думку засновника  та CEO YouControl Сергія Мільмана, зв’язок національних публічних діячів з бізнесом може призводити до серйозної суспільної та економічної шкоди.

 – Проблема має декілька аспектів. Перший корупція в тендерах, коли пов’язані з постачальником посадовці лобіюють інтереси певної компанії. В результаті ми маємо погану якість послуг через відсутність реальної конкуренції або ж ці послуги взагалі можуть не надатися. Другий приклад коли високосадовцем лобіюються інтереси певного гравця на ринку. Як результат – використання потужних адмінресурсів чи навіть залучення правоохоронців для надання “конкурентних переваг”. І третє коли зв’язок із національними публічними діячами призводить до зниження стійкості банківської системи. Так відбувається через те, що компанії, які беруть кредит і мають зв’язок із високопосадовцями, через повноваження і вплив останніх не завжди готові віддавати борги”, ‒ пояснив Сергій Мільман.

Фото: Сергій Мільман

YouControl — аналітична система, що з понад 50 джерел формує повне досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами. Унікальна технологія YouControl дозволяє за хвилину отримати актуальну (на час запиту) інформацію про компанію або ФОП.

 

Джерело: Youcontrol

Фото: Youcontrol

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *