Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » За «схемою невід’ємних поліпшень» громада може втратити 13 об’єктів комунальної власності

За «схемою невід’ємних поліпшень» громада може втратити 13 об’єктів комунальної власності

Рішенням виконкому затверджено проект рішення сесії Вінницької міської ради «Про затвердження переліків об’єктів комунальної власності, що підлягають приватизації».  Лише коли за цей перелік проголосують міські обранці на сесії, чиновники зможуть почати продавати  комунальне майно.

В перелік приватизації способом аукціону (приміщення будуть виставляти на торги) потрапило 26 об’єктів, які поки що перебувають у комунальній власності. Ще 13 об’єктів, які належать до комунальної власності  буде віддано на приватизацію без аукціону шляхом викупу.

 

Ми написали запит на доступ до публічної інформації, для того, щоб по кожному об’єкту нам надали підстави, на яких  їх продаватимуть без аукціону.

З відповіді бачимо, що всі ці об’єкти будуть продані за «схемою невід’ємних поліпшень». Через цю схему громада може втратити своє майно з сумнівною вигодою. Коротко схема така: спочатку приміщення береться в оренду, потім орендар поліпшує стан приміщення на щонайменше 25 відсотків від його оціночної вартості на момент здачі в оренду, а потім має право на викуп цього приміщення без аукціону. Зазвичай, ціна, за якою такі приміщення викупляють не велика, крім того в рахунок приватизації орендареві враховується і вартість поліпшення. Виходить, що орендар робить капітальний  ремонт для себе за рахунок вартості майна громади.

Юристка ЦГК «ДІЙ!-Вінниця», адвокатка Тетяна Мишковська каже, що ця схема є цілком законною і  передбачена вона ЗУ «Про приватизацію державного і комунального майна».

– Орендар одержує право на викуп орендованого майна за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки, якщо виконується кожна з таких умов:

 

орендарем за письмовою згодою орендодавця здійснено невід’ємні поліпшення орендованого майна, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості майна, визначеної експертом. Такі поліпшення виконані в межах трирічного строку з дати визначення ринкової вартості майна; здійснення і склад невід’ємних поліпшень, у тому числі невід’ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а їх вартість, визначена суб’єктом оціночної діяльності; При цьому важливим є також чи належно орендар виконує умови договору оренди та відсутність боргу з орендної плати. Саме при дотриманні таких умов,  Орендар, має право на приватизацію об’єкта шляхом викупу, тобто без конкурсу, – каже Тетяна Мишковська.

Це єдиний шлях для приватизації таких об’єктів? Чи можна все ж виставити їх на аукціон?

– Орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про приватизацію такого майна на аукціоні, за таких умов орендатору, який здійснив невід’ємні поліпшення відшкодовується їх з вартість новим покупцем, тобто переможцем аукціону. Ціна продажу об’єкта приватизації зменшується на суму компенсації невід’ємних поліпшень.При цьому, учасником аукціону може стати і той орендар, який здійснив невід’ємні поліпшення  і у такому випадку, їх вартість зараховується йому під час остаточного розрахунку за об’єкт приватизації.

З 1 лютого 2020 року вступив в дію новий Закон Про оренду державного та комунального майнаДеякі ЗМІ написали про те, що те, що тепер, приватизація через схему невід’ємних поліпшень буде неможливою –  невід’ємні поліпшення будуть зараховуватись тільки в рахунок оренди, приватизація можлива тільки через продаж через аукціон. Але даний закон починає працювати тільки для нових договорів оренди, які укладені після 1 лютого. Для вже діючих договорів закон вступає в дію з червня 2020 року, або ж раніше, якщо термін дії їх закінчується. Це так?

– Ні. Приватизація відбувається у відповідності до ЗУ «Про приватизацію державного і комунального майна». Все прописано у Статті “Приватизація об’єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду”. Якщо орендар виконав усі умови прописані частиною другою цієї статті, він одержує право на викуп орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки.

 

Головне фото: konkurent.ua

Читайте також: У Вінниці збираються продати «своїм» людям 13 об’єктів комунального майна, ще 26 – підуть «з молотка»

 

Цей матеріал підготовлено у рамках проекту «ДІЙ!-Вінниця», що реалізується за фінансової підтримки  міжнародної Чеської неурядової організації People in Need та Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *