Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Журналісти – це п’ята гілка влади, тому що четверта – представницька, – власник «Вінницької реберні» Віталій Гуменюк

Журналісти – це п’ята гілка влади, тому що четверта – представницька, – власник «Вінницької реберні» Віталій Гуменюк

Про вінницьку журналістику та соціально відповідальний бізнес Агенція спілкувалась з власником «Вінницької реберні»  Віталієм Гуменюком. Підприємець каже, що не вірить в  незалежну журналістику, тому, що той,  хто платить, той і «замовляє музику».  Навіть великі  міжнародні донори, які надають гранти, на його думку,  теж замовляють  «писати музику» чесно.

Чи вірите ви у незалежну журналістику у Вінниці?

– Я взагалі не вірю у незалежну журналістику, а у Вінниці –  тим паче. Це теж саме що спитати чи віриш ти у незалежних дизайнерів чи архітекторів. Хто платить, той і «замовляє музику». Якщо подивитись ще далі, то ті європейські донори, які надають гранти, вони замовляють «писати музику» чесно. Це вони будуть замовляти до тих пір, поки їм це вигідно. Для чого вони це роблять – це вже інше питання. Може, щоб була усюди демократія, і всі ці корупційні схеми показувати громаді, щоб люди знали правду. Поки їм це потрібно, журналісти будуть писати правду. А потім, може, вони почнуть давати гроші, щоб розказували, що НАТО це дуже добре, чи що потрібно вкладати гроші на прибирання сміття з поверхні океану, чи ще на щось інше.

 

Чи відчуваєте ви тиск на свій бізнес з боку влади?

– Точковий – так, системний – ні. В цілому, бізнес клімат у Вінниці комфортний. Те що процедура отримання всіх цих дозволів складна, то де немає цієї бюрократії. Погані люди є усюди, у кожній державі. Якщо в темі, але не в долі, у людини виникає заздрість, яка переростає у жадність. Коли хоч раз «почув запах легких грошей», тоді людина вже не зупиниться.

 

Чи писали на вас чи на ваш бізнес замовні матеріали?

– Був один випадок. До мене приїжджав «Ревізор» у 2017 році. Він приїхав через два місяця як ми відкрились. Тоді ще толком тут нічого не було, тому оцінка мого ресторану була негативна. Після цього до мене прийшла журналістка і хотіла показати всі погані сторони мого закладу. Сказала мені, що ми каналізацію у річку скидаємо. Я їй показав септик, куди ми відходи збираємо, показав шланг, показав вигрібну яму.

 

Звідки ви дізнаєтесь про події в місті?

– «20 хвилин», «Veжа», «Vlasno.info», ще є журналісти знайомі, на яких я підписаний.

 

Якій тематиці надаєте перевагу?

– Політика, бізнес, технології. Я хоча й маленький бізнесмен, але мені потрібно знати куди «дме політичний вітер».

 

Якої інформації про місто вам не вистачає?

– Я думаю такої інформації немає. У нас пишуть про все. Може і є такі теми, про які варто писати, але я сам про них не здогадуюсь.

 

Чи можуть журналісти вплинути на важливі для життя міста питання?

– Звичайно. Я прихильник того, що журналісти –  це п’ята гілка влади, а не четверта, як всі кажуть. Окрім трьох гілок влади (законодавча, виконавча, судова), я відокремлюю ще четверту гілку влади – представницьку. У нас молода держава. Всі ці історичні згадки про Україну – це міф. Це просто були території, які у різний час належали тій чи іншій державі. Україна, як держава, з’явилась у 1991 році. Для того щоб зрозуміти де ми і куди ми рухаємось, треба розуміти точку відліку, а наша точка відліку – нуль. Великобританія – це країна з дуже великою історією. Їх історія взаємопов’язана між собою. І в них є представницька гілка влади, якою є королева. У нас частково цю функцію виконує Президент.

 

Чи звертались ви до журналістів з проханням поширити чи написати матеріали?

– Так, багато разів. Є реклама та є піар. Писати статті – це піар.

 

Чи потрібно проводити журналістські розслідування у Вінниці?

– Я вважаю, що це корисно. Якщо раніше у чиновників були двоходові схеми, то якщо вони будуть знати що це все може вилізти назовні, вони будуть хитріше чи взагалі не будуть брати участь у корупційних схемах.

 

Чи готові ви підтримувати діяльність незалежних журналістів?

– Це питання містить у собі дисонанс. Я готовий, але на взаємовигідних умовах, а як тільки наші стосунки стануть взаємовигідними, ви перестаєте бути незалежними. Тепер відповім як підприємець. Інвестуючи у вас гроші,  я при цьому буду отримувати свою вигоду, наприклад, іміджеву у якості піару. Я також можу вказувати на помилки своїх конкурентів чи неугодних чиновників, щоб ви копали під них – це  вже буде як команда «фас». Потім прийде інша людина, яка заплатить вам більше ніж я,  і ви вже почнете копати на мене. То де тут незалежність?!

Інтерв’ю проводилось у рамках проекту «Впливаймо на владу разом» за фінансової підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Програми Партнерства в галузі мас-медіа в Україні (UMPP)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *