Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Знесуть чи відновлять? Лише 11 відсотків пошкодженого ракетним ударом “Ювілейного” належить громаді

Знесуть чи відновлять? Лише 11 відсотків пошкодженого ракетним ударом “Ювілейного” належить громаді

14 липня 2022 року під час обстрілу Будинку офіцерів загинуло 28 цивільних осіб та травми отримали 204 людини. Ушкодження різного ступеню важкості зазнали 49 багатоповерхових та 29 будинків приватного сектору. Матеріальні збитки – 240 мільйонів гривень не враховуючи Будинок офіцерів та будинок побуту “Ювілейний”, з яким ситуація досі незрозуміла. На наступний день після трагедії, 15 липня 2022 року, “Ювілейний” вирішили знести. Але потім передумали й на цьому питання заглохло, хоча будівля постраждала лише від вибухової хвилі і конструктивні елементи споруди не були порушені. 

Історія “Ювілейного” починається з побутових проблем країни “совєтов” 

У радянському союзі побутові проблеми населення якось мало хвилювали керівництво держави. Перший раз про це серйозно задумались у 1960-х роках, тому було вирішено збудувати центри надання побутових послуг у кожному великому місті. Закінчити будівництво подібної споруди у Вінниці повинні були у 1968 році. 

На думку місцевих істориків, “Ювілейний” збудували наприкінці 1960-х років, але це не відповідає дійсності. Будинок побуту будували довго, через що у 1971 році збиралась постійна комісія побутового обслуговування населення Вінницької обласної ради, щоб вирішити це питання. 

Загальними зусиллями “Ювілейний” все ж таки добудували і побутові послуги населенню надавались тут до 14 липня 2022 року. 

Головна проблема – багато власників

Зазвичай, подібні будівлі у 1990-х роках приватизовувались однією фізичною або юридичною особою, яка потім здавала окремі приміщення в оренду багатьом особам. Але в даному випадку “Ювілейний” як ОСББ, тобто, немає єдиного власника. 11/100 будівлі належить Вінницькій обласній раді, а все інше – приватним підприємцям. 

Про стан будівлі Вінницька обласна рада дає таку інформацію: “…За результатами засідання робочої групи встановлено, що 9-ти поверхова будівля «Будинку побуту» значною мірою пошкоджена та потребує невідкладних відновлювальних робіт. Але у зв’язку з тим, що будівля у найбільшій своїй частині перебуває у приватній власності, а лише 11% у обласній комунальній власності, виникає ряд питань з визначення замовника з виконання проектних та будівельних робіт з реконструкції…” З вищесказаного виходить, якщо будинок побуту “Ювілейний” мав би одного власника, то відновити будівлю було б набагато легше, а так – невідомо взагалі як це зробити. 

Обласна рада у відповідь на наш запит зауважила, що є два варіанта щодо реконструкції будинку побуту, які (як би це не було абсурдно звучало) не мають жодного стосунку до “Ювілейного”. Для влади першочерговим є реконструкція площі Перемоги та Будинку офіцерів, яка розпочнеться ще не скоро, вже не кажучи про сам “Ювілейний”. 

Скоріше за все, найближчі роки “Ювілейний” буде стояти занедбаним, а там можливо колись будівлю відреставрують, а можливо взагалі знесуть…

 

Проект реалізується за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.

 

Один відгук про “Знесуть чи відновлять? Лише 11 відсотків пошкодженого ракетним ударом “Ювілейного” належить громаді

  1. Юрій дзигаленко

    Яка позиція чи вимоги приватних власників?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *