Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » «Зрада» – «зрадонька» – «перемога»: вінницькі журналісти змусили показати, як витрачаються бюджетні кошти

«Зрада» – «зрадонька» – «перемога»: вінницькі журналісти змусили показати, як витрачаються бюджетні кошти

Уповноважена Верховної Ради з прав людини зобов’язала усіх розпорядників бюджетних коштів міста Вінниці 2015-2016 років зареєструватись на єдиному державному порталі публічних фінансів E-data. Шлях до «перемоги» розпочався у листопаді минулого року, коли команда центру громадського контролю «Дій Вінниця» знайшла зраду у розмірі 21 порушника Закону України «Про відкритість використання публічних коштів».

«Зрада»

 

Двадцять один розпорядник бюджетних коштів у Вінниці не зареєструвались на єдиному веб-порталі використання публічних фінансів станом на листопад 2016 року. Такими були результати моніторингу усіх вінницьких розпорядників бюджетних коштів на предмет реєстрації на  E-data

Єдиний веб-портал використання публічних коштів є офіційним державним інформаційним ресурсом у мережі Інтернет, на якому оприлюднюється інформація про використання бюджетних коштів. Доступ до інформації, оприлюдненої на єдиному веб-порталі, є вільним та безоплатним.

За інформацією, яку надали на запит на доступ до публічної інформації, у Вінниці налічувалось 222 розпорядника бюджетних коштів за 2015-2016 роки. Серед них відділи та департаменти Вінницької міської ради, комунальні установи, громадські організації та комунальні підприємства.  Законом України «Про відкритість використання публічних коштів»  передбачено, що усі розпорядники та одержувачі коштів державного і місцевих бюджетів, суб’єкти господарювання державної і комунальної власності, фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування мають звітувати про всі надходження та витрати  на єдиному веб-порталі використання публічних фінансів E-data.

За результатами моніторингу лише 21 розпорядник Вінниці не зареєструвався на  E-data.  Це  громадські організації, які отримали кошти з бюджету міста. Громада не може від слідкувати скільки та за які послуги вона віддала цим організаціям свої кошти.

Журналісти, скориставшись можливістю пошуково-аналітичної системи «007», яка підключена до веб-порталу  E-data, сформували та надіслали звернення до керівників усіх розпорядників, що не виконали вимоги закону. Також повідомили про ці порушення Уповноважену Верховної Ради України  з прав людини.

«Зрадонька»

 

З листопада 2016 по лютий 2017 року журналісти вислуховували телефоном представників більшості організацій, на які поскаржились до Уповноваженої. Дехто просив пояснити, що з них взагалі хочуть і чому, інші – допомогти зареєструвати кабінети чи розповісти механізм отримання електронних ключів. Були й інші варіанти – звинувачення у тому, що журналісти лізуть не у  свою справу…

Проведений моніторинг у лютому 2017 року показав,  що 13 з 21 розпорядників бюджетних коштів зареєструвались на єдиному веб-порталі використання публічних фінансів E-data після відкриття проваджень Уповноваженою Верховної Ради України  з прав людини.

Відповідно до статті 2123 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоприлюднення інформації, обов’язкове оприлюднення якої передбачено законами України “Про доступ до публічної інформації”, “Про відкритість використання публічних коштів”, тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

«Перемога»

 

Про те, що усі розпорядники бюджетних коштів Вінниці станом на кінець травня зареєстрували свої електронні кабінети на єдиному веб-порталі використання публічних фінансів, повідомила представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання права на інформацію та представництва у Конституційному суді України Ірина Кушнір.

Такою була відповідь на скаргу до Уповноваженої про те, що 21 громадська організація з Вінниці, яка отримувала кошти з міського бюджету на свою діяльність, порушила вимоги Закону України «Про відкритість використання публічних коштів» та не зареєструвалась на  E-data.

Після проведеного представником Уповноваженої розслідування та реагування на скаргу, громадські організації дали пояснення та усунули вказаний недолік.

– Так за результатами моніторингу веб-порталу було встановлено, що громадськими організаціями було оприлюднено інформацію щодо використання публічних коштів за 2015-2016 роки (скрін-шоти додаються). Відтак, підстав для вжиття додаткових заходів реагування за Вашими зверненнями не вбачається», –  пише представник Уповноваженого з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України Управління з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України Ірина Кушнір.

Станом на 10 серпня 2017 року у Вінницькій області до єдиної системи використання публічних фінансів долучилося лише 47 відсотків розпорядників бюджетних коштів.  Цей показник лише на один відсоток більше, ніж був пів року тому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *