Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини партнерів » ОСББ не мають права "прописувати" та "виписувати" вінничан

ОСББ не мають права “прописувати” та “виписувати” вінничан

Правозахисники та юристи провели консультації із мешканцями Вінниці щодо проблем “прописки”. Результати будуть використані під час підготовки законопроекту зі зміни чинної системи реєстрації місця проживання.

            Консультації організували експерти Центру прав людини ZMINA та Мережі правового розвитку. Як наголошує Людмила Янкіна, керівниця проектів Центру прав людини ZMINA, раніше організація вже провела соціологічне дослідження та з’ясувала, на які сфери життя впливає “прописка”. Зокрема, відомо, що близько 7 мільйонів людей в Україні живуть не за місцем реєстрації.

Зараз група експертів завершує аналіз законодавства та готується до написання законопроекту. Він повинен спростити систему реєстрації, змінивши її з дозвільної на повідомну – тобто таку, за якої людині не потрібно буде доводити право на проживання у житлі. При цьому для власника ніяких ризиків не буде. За словами експертів, відгук мешканців громад дуже важливий — він дає можливість з’ясувати реальні проблеми та потреби, розібрати реальні ситуації.

«Реєстрація місця проживання, за логікою, має використовуватися лише для спілкування особи із державою. Натомість в різних сферах суспільного життя, в діяльності органів влади реєстрація використовується зовсім по-іншому. Вона зараз підтверджує приналежність до територіальної громади, право користування майном дитиною, місце реалізації права на медичну допомогу, право на приватизацію майна, а іноді навіть для підтвердження факту сімейних стосунків. Норма закону, за якою реєстрація місця проживання чи її відсутність не можуть впливати на реалізацію прав людини, фактично не працює.» зазначає Альона Луньова, менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA.

Як говорить Михайло Бардин, член правління Мережі правового розвитку, Вінницький офіс організації, що надає правову допомогу мешканцям, часто має справу з проблемами, пов’язаними із некоректним функціонуванням інституту «прописки».

“Зокрема, проблеми виникають при оформленні житлових субсидій, реалізації пільг на оплату комунальних послуг, отримання виплат на дітей за відсутності реєстрації місця проживання, звернення до суду за захистом своїх порушених прав, реалізації виборчого права. Аналіз звернень до юристів Вінницького офісу Мережі правового розвитку свідчить про необхідність удосконалення правового регулювання інституту реєстрації місця проживання і пов’язаних з ним нормативних актів.” — підкреслює Бардин.

На думку правової аналітикині Центру прав людини ZMINA Віти Мусатенко, тема реєстрації місця проживання традиційно пов’язана з багатьма страхами і стереотипами, більшість із яких нічим не підкріплена. Консультації із громадянами дозволяють також роз’яснити, як можна вирішити їхні проблеми.

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) також регулярно стикаються із різними нюансами функціонування «прописки». Проте їхня роль в реалізації прав, пов’язаних з реєстрацією, невизначена, говорить Ельвіра Мрясова, голова правління Асоціації ОСББ Вінничини.
«ОСББ не має законного права та повноважень проводити реєстрацію чи знімати з реєстрації осіб, та не має доступу до реєстрів населених пунктів чи ОТГ. Тому дані, сформовані зі слів проживаючих, апріорі не можуть бути правильними та мати законний характер. А в окремих випадках управлінські органи ОСББ ризикують зіштовхнутись навіть із відкриттям кримінального провадження через надання таких неперевірених даних.» — пояснює Мрясова.

Експерти наполягають: реформа систем реєстрації може бути корисною як мобільним громадянам, так і тим, хто постійно живуть у своїй громаді. Адже місцева влада зможе краще розраховувати бюджет на інфраструктуру та потреби мешканців, коли матиме реальні дані про населення громади.

Захід проведено за фінансової підтримки Європейського союзу та Міжнародного фонду «Відродження»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *