Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Проекти » «Фактом відкритості повинен стати Генеральний план Вінниці у вільному доступі», - викладач ПП “Форсаж ВВ”, депутат Олександр Зєрщиков

«Фактом відкритості повинен стати Генеральний план Вінниці у вільному доступі», – викладач ПП “Форсаж ВВ”, депутат Олександр Зєрщиков

Вінничани повинні мати змогу вільно контролювати доходи і витрати бюджету територіальної громади. Допомогти їм у цьому можуть незалежні журналісти. Саме вони здатні вплинути на ефективність використання бюджетних коштів, а також на контроль якості робіт за бюджетні кошти. В цьому переконаний екс-директор, нині викладач ПП “Форсаж ВВ”, вінницький депутат Олександр Зєрщиков. Про незалежну журналістику та соціально відповідальний бізнес Агенція спілкувалась в рамках проекту “Впливаймо на владу разом”.

Чи вірите Ви в незалежну журналістику у Вінниці?

Думаю, що сьогодні у Вінниці її немає. І велике питання, чи вона взагалі є в Україні. Але можливість для її існування є. Якщо ми дійсно будемо рухатись в напрямку, що суспільство розумітиме, що незалежна журналістика йому потрібна для вирішення багатьох питань.

Чи відчуваєте Ви тиск на свій бізнес з боку влади чи політичних партій?

Ні. Не відчуваю.

Чи писали на Вас чи Ваш бізнес замовні матеріали?

Писали. Але, скоріш за все, це була недобросовісна конкуренція.

Звідки дізнаєтесь про події в місті?

Взагалі не читаю жодної вінницької газети і не дивлюсь телебачення. Дізнаюсь про події в місті з фейсбуку.

Чи є улюблений журналіст-сайт-телеканал-друковане видання-You Tube-канал, блог, сторінки в соцмережах?

Відслідковую лише ті сайти, які стосуються професійної тематики, а також сайти, за якими навчаюсь.

Якій тематиці надаєте перевагу?

Мене цікавить все, що пов’язане з транспортом, безпекою дорожнього руху, освітньою тематикою, а також розвивальні тренінги.

Якої інформації про місто Вам не вистачає?

Інформації про маленьких підприємців, а також відомих людей, які одноосібно або маленькою командою зробили якісь досягнення в бізнесі, освіті, можливо, у громадському секторі. Не вистачає інформації про тих людей, які, можливо, невідомі на весь світ, але для Вінниці зробили якісь відкриття або реалізують у нашому місті якісь цікаві речі.

По-друге, як звичайному мешканцю, мені не вистачає інформації, що стосується прозорого перспективного планування проведення ремонтних робіт в тому чи іншому мікрорайоні Вінниці на рік-два-три вперед. Досить часто ми бачимо лише по факту, які роботи вже виконані і скільки це коштує. Я, як депутат, цю інформацію знайти можу, а от чи зможе це зробити звичайний вінничанин, у відкритому доступі, в мене питання. На мою думку, планування діяльності за бюджетні кошти має бути відкритим і прозорим. А звіт про витрачені бюджетні кошти, наші з вами податки, повинен бути по кожному об’єкту, простими словами та у вільному доступі. Фактом відкритості повинен стати Генеральний план Вінниці у вільному доступі. Хотілося б, щоб кожен мешканець Вінниці міг вільно побачити перелік об’єктів, які належать громаді, які на правах оренди надаються в користування і за яку суму. Моя позиція дуже проста: ми, як мешканці, повинні мати змогу вільно контролювати доходи та витрати бюджету міста Вінниці.

Чи можуть журналісти вплинути на вирішення важливих для життя міста питань? Яким чином?

Журналісти можуть вплинути на ефективність використання бюджетних коштів, а також на контроль якості робіт за бюджетні кошти. Залучаючи експертів, а також порівнюючи з аналогічними роботами в інших містах та населених пунктах, вони можуть проаналізувати, якісно чи неякісно виконано роботи. Журналісти можуть впливати на затвердження стратегічних планів та програм розвитку міста, доносячи відповідну інформацію до вінничан.

Чи звертались ви до журналістів з проханням поширити чи написати матеріали?

Ні.

На вашу думку, чи потрібно проводити журналістські розслідування у Вінниці. Якщо так, то на які теми?

Потрібно. Триває децентралізація: більше повноважень віддається на місця, на місцях залишається більше коштів. Тому журналістські розслідування будуть привертати увагу громади до контролю використання бюджетних коштів.

Хотілось би також бачити статті, що стосуються освітньої тематики. Зокрема, щодо відповідності освіти у навчальних закладах сучасним стандартам, рівня фахової підготовки викладачів, освітнього рівня випускників, а також щодо ставлення педагогів до дітей і причин, за якими діти змінюють школи. Цікаво, наскільки вінницькі школи і садочки відповідають сучасним вимогам у світі, наскільки вони якісно готують наших дітей до майбутнього життя? Своїми розслідуваннями журналісти можуть допомагати визначати пріоритетність витрат для тих чи інших навчальних закладів.

Чи готові ви підтримувати (фінансово, експертно, у якості партнера чи якимось іншим чином) діяльність незалежних журналістів?

Так.

Чи вважаєте Ви роботу незалежних журналістів суспільно важливою?

Так. Тому що це такий “місток” між громадою і посадовими особами в розумінні тих процесів, які відбуваються у суспільстві. З одного боку, незалежні журналісти можуть виконувати контролюючу функцію, а з іншого – направляти громаду до того, що саме це рішення сьогодні їй потрібне.

Інтерв’ю проводилось у рамках проекту «Впливаймо на владу разом» за фінансової підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Програми Партнерства в галузі мас-медіа в Україні (UMPP)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *