Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Проекти » Менше половини вінницьких міських депутатів прозвітували перед виборцями про свою діяльність

Менше половини вінницьких міських депутатів прозвітували перед виборцями про свою діяльність

Жодна з політичних партій, які мають своїх представників у Вінницькій міській раді,  не відреагувала на письмовий  заклик громадських активістів посприяти тому, щоб депутати публічно прозвітували про свою роботу. Про це повідомили на прес-конференції представники громадської організації «Центр громадської активності «Результат», які проводили моніторинг звітування депутатів місцевої ради у рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».

За їхньою інформацією лише 20 міських обранців з 51 оприлюднили звіти про свою діяльність за минулий рік на офіційному сайті Вінницької міської ради. Взагалі склад ради – 54 депутати, але під моніторинг троє з них не потрапило через те,  що завершили свою каденцію раніше строку.

– Як свідчить моніторинг, за 2019 рік свої звіти на сайті ВМР оприлюднили лише 20. Також, згідно з інформацією з відкритих джерел, до початку карантину публічно про свою діяльність прозвітували п’ятеро депутатів. Минулого року станом на кінець серпня-початок вересня ситуація була такою: 11 публічних звітів та 32 звіти на сайті ВМР. Підрозділ «Звітність» на сайті ВМР існує давно, але у 17 депутатів його взагалі немає. І це означає, що навіть якщо вони звітували за 2016, 2017, 2018 та 2019 роки, виборці не мали змоги з цими звітами, – говорить виконавча директорка ГО «Центр громадської активності «Результат» Тетяна Красновецька.

За Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», депутати ВМР зобов’язані не рідше одного разу на рік звітувати перед виборцями свого округу про свою діяльність. Правда, дана норма чітко не визначає строки та форми звітування депутатів. Практика, свідчить про те, що депутати місцевої ради дійсно звітують по різному. Одні оприлюднюють звіти у засобах масової інформації, інші – на відкритій зустрічі з громадянами, але більшість обранців взагалі ніколи і ні перед ким не звітують.

Закон вимагає, щоб звіт депутата місцевої ради містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу. Але активісти зазначили, що навіть ті депутати, що оприлюднили свої звіти не зовсім дотримуються цих вимог.

– Промоніторивши звіти депутатів ВМР, ми побачили, що вони не всі відповідають нормам закону. Тобто найчастіше депутати пропускають саме нормотворчу діяльність: надсилання конкретних пропозицій, надсилання проєктів рішень, – говорить координаторка проєктів ГО «Центр громадської активності «Результат» Олена Гуменна.

Але за її словами,  у депутатських звітах є дуже багато інформації щодо участі у різних заходах, таких як концерти, відкриття дитячих майданчиків, інформація про кількість відвіданих  сесій та засідань комісій, кількість отриманих звернень громадян та кількість громадян, яким було надано матеріальну допомогу.

Олена Гуменна наголошує, що звітування депутатів перед виборцями  – це в першу чергу політична відповідальність.

– Якщо депутат не виконує свої повноваження вже зараз, то виборці повинні зробити висновки з такої роботи. І було б доволі дивно знову побачити депутатів, які зараз не дотримуються вимог закону, але планують балотуватися, у складі ради, – каже Олена Гуменна.

Нагадаємо, що представники ЦГК «ДІЙ!-Вінниця» в 2016 році намагались промоніторити ситуацію з звітуванням депутатів ВМР. На офіційному сайті Вінницької міської ради у рубриці «Депутати вінницької міської ради 7-го скликання»  на той час ми знайшли лише один документ з назвою «Звіт  депутата про свою діяльність» у депутатки  Алли Власюк.  Якщо натиснути на звіт, то можна було  побачити сюжет телеканалу ВІТА «Що виконали депутати по мікрорайону Олійножирового комбінату за півроку». Тому моніторинг довелося  проводити з допомогою пошукової системи Гугл. Ми проаналізували  перші десять сторінок  посилань за результатами пошуку  за прізвищем, ім’ям,  по-батькові кожного з вінницьких обранців. Першим посиланням в усіх депутатів виявилися біографії на офіційному сайті міської ради. У результаті було опубліковано аналітичний матеріал  «Що знає Гугл про діяльність вінницьких депутатів у 2016 році».

Також представники ЦГК «ДІЙ!-Вінниця» долучились до кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» у 2019 році у якості експертів.

 

Цей матеріал підготовлено у рамках проекту «ДІЙ!-Вінниця», що реалізується за фінансової підтримки  міжнародної Чеської неурядової організації People in Need та Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *