Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Вінничани вимагають зупинити будівництво та дослідити підземелля у центрі міста

Вінничани вимагають зупинити будівництво та дослідити підземелля у центрі міста

За два дні петиція вінничанина Віталія Плясовиці, який закликає владу призупинити будівельні роботи та дослідити підземелля у центрі міста, набрала більше третини з 350 необхідних підписів. Петицію під назвою “Вінницькі катакомби — можлива туристична родзинка” відомий у Вінниці архітектор зареєстрував на сайті Вінницької міської ради 10 грудня. Він запропонував міській владі створити незалежну групу з фахівців історії та археології з інших міст, яка б провела аналіз та дослідила усі підземні катакомби в історичному центрі міста та надала їм правовий статус.

Своє ставлення до історичної спадщини міста архітектор висловив і на своїй сторінці у фейсбук.

Есть такое выражение «старая Европа» – потому что там история! И туда весь мир ездит! Европа – это не только идеальный асфальт, островки на дорогах, столбики и обновленные проспекты с тротуарной плиткой. Европа – это ещё и менталитет, любовь к своему городу, уважение к своей истории. Понимание того, что нужно максимально беречь то, что оставили нам предки, ибо не мы это создавали.

Не стать нам «старой Европой» с таким подходом, да и «новой» тоже.“

Зупинити знесення будівлі за адресою Соборна, 29 та заборонити проведення будівельних робіт до проведення археологічних і історичних досліджень підземель, що розміщені під будівлею, вимагає і інша петиція, датована також 10 грудня.

Її автор U7 – Urban Studio бачить два можливих варіанти розвитку подій:

1) повернути будівлю з земельною ділянкою у комунальну власність і облаштувати туристичний об’єкт “Вінницькі Підземелля”;

2) переосмислити існуючий проект будівництва з метою збереження наявних підземних ходів і забезпечення їх доступності.

Автор петиції зазначив, що підземелля можуть стати історичним артефактом і “туристичною родзинкою” міста, що лише підкреслить його багату історію. Наостанок він також додав, що в Україні вже є прецедент дій міської влади у подібній ситуації, коли у Києві була зупинена забудова Поштової площі після виявлення у котловані історичних артефактів.

Ситуація навколо дореволюційної будівлі по вулиці Соборній, 29, де розміщувався готель “Центральний”, а згодом прокуратура Замостянського району, загострилась після виходу публікації на сайті Громада Вінниччини. В ній повідомлялось, що на сайті OLX з’явилось оголошення про продаж “царської цегли” з даного будинку. За телефоном, вказаним в оголошенні, громадським активістам підтвердили, що продають цеглу саме з цієї історичної будівлі. Вартість однієї цеглини – сім гривень. Крім того, як зазначається в публікації, продавець за вказаним у оголошенні номером хвалився, що продаватимуть цеглу і з катакомб, які проходять під будівлею.

Публікація викликала різкий резонанс серед вінничан. Тему вінницьких катакомб жваво обговорювали у соціальних мережах.

У підтвердження того, що підземелля під історичною будівлею існують, колишня архітекторка Ленінського району Людмила Денисова на своїй сторінці у фейсбук опублікувала світлини підземних ходів під будівлею колишнього готелю, зроблені у 2000-му році. Альбом доповнила схемою розташування підземних ходів у центральній частині міста.

Водночас головний архітектор міста Олександр Рекута стверджував, що підземель під Соборною, 29, юридично не існує (Джерело 20 minut.ua)

– Ми можемо тільки припускати, що там є ходи, бо не було проведено фахового дослідження, – зауважив він. – Дійсно, в інвестиційній угоді між виконкомом міськради та забудовником не було вказано вимоги проведення археологічних досліджень. Адже існування підземелля там не доведено документами, бо знову ж таки, не було фахового дослідження.

Реконструкцію будівлі, яка багато років перебувала в аварійному стані, проводить вінницьке підприємство “Поділля Приват”. Відповідно до інформації аналітичної платформи YouControl, засновники фірми Андрій Жуков, Сергій Капуста, Віталій Пшеничний та Олександр Цихомський. Основний вид діяльності підприємства – неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

У серпні 2017 року рішенням виконкому ТОВ «Поділля Приват» визнано переможцем конкурсу на право реалізації інвестиційного проекту по здійсненню реконструкції даної нежитлової будівлі. На місці зруйнованого готелю планують звести торгово-офісний центр.

Відповідно до інвестиційної угоди (Джерело Місто ) інвестор має: “Безоплатно передати в комунальну власність територіальної громади міста приміщення, розташовані не вище ІІІ поверху новозбудованого об’єкту, загальною площею не менше 310 кв.м. (орієнтовно 280 кв.м. корисної площі та 30 кв.м. площ загального користування), пристосовані для розміщення музею або експозицій. ..”

Земельна ділянка, на якій наразі проводять будівельні роботи, відповідно до інформації Держземкадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, перебуває у комунальній власності територіальної громади. У власності ТОВ «Поділля Приват» дана ділянка перебуває на правах оренди.

Також існують обмеження щодо користування даною земельною ділянкою. По-перше, це зона особливого режиму забудови, по-друге, це охоронна зона навколо об’єкта культурної спадщини.

Призупинити будівельні роботи та зініціювати фахове дослідження підземель у центрі Вінниці можна підтримавши петиції Віталія Плясовиці та U7 – Urban Studio.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *