Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Вінницька влада продовжує роздавати майно громади загадковим Особам

Вінницька влада продовжує роздавати майно громади загадковим Особам

4

Юрист центру громадського контролю “ДІЙ! Вінниця” Сергій Корнійчук звернувся з позовом до Вінницького міського суду, щоб зобов’язати вінницьких чиновників оприлюднювати рішення ради та виконкому у належному форматі.

Справа в тому, що на офіційному сайті Вінницької міської ради досі іноді з’являються рішення, в яких прихована публічна інформація. Посилаючись на конфіденційність інформації, чиновники прибирають з документів дані про людей, які отримали у розпорядження бюджетні кошти чи комунальне майно.

Замість конкретних імен та прізвищ вживаються наступні формулювання: “…Особа1, Особа2“. Це є “інновація” саме Вінницької міської ради, яку більше не використовують в жодному з міст України.

Така практика міськради є грубим порушенням чинного законодавства. Відповідно до частини 5 статті 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації” не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Скріншот одного з документів, опублікованих на сайті Вінницької міськради

Скріншот одного з документів, опублікованих на сайті Вінницької міськради

Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України “Про інформацію” обов’язком суб’єктів владних повноважень є інформування громадськості та засобів масової інформації про свою діяльність і прийняті рішення.

Одним із свіжих прикладів порушення закону стало опубліковане рішення Вінницького міськвиконкому від 06.10.2016 р. № 2323 Про приватизацію державного житлового фонду в м. Вінниці. На офіційному сайті його оприлюднили з формулюваннями “Особа1, Особа 2″, замість прізвищ людей, що отримали квартири.  Виконком цим рішенням безоплатно  передав  квартири  державного  житлового  фонду  у  власність громадян . Мова йде про  п’ять квартир та три кімнати в гуртожитках.

Щоб отримати повне рішення журналіст центру громадського контролю “ДІЙ! Вінниця” надіслав запит на публічну інформацію. Рішення надали у повному обсязі. Тобто, розуміння того, що приховуючи цю інформацію чиновники чинять незаконно є, але на сайті вони вперто продовжують публікувати документи із загадковими “Особами”…

Ще згідно одного рішення виконкому Вінницької міської ради від 18.08.2016 року № 1936 року сім квартир державного житлового фонду безоплатно передали у власність 19 “Особам”. Окрім цього, у приватну власність передали п’ять квартир у гуртожитках 13 особам. Шість людей з доплатою за надлишки загальної площі отримали у власність чотири квартири.

У запиті на доступ до публічної інформації  журналісти попросили надати копію цього рішення виконкому. Сподіваючись на те, що отримають його в повному обсязі –  з прізвищами та іменами людей, які отримали квартири. Натомість, чиновники надіслали рішення виконкому у тому ж форматі, який вживається на сайті Вінницької міської ради.

Журналісти надіслали повторний запит та нагадали про порушення Закону України “Про доступ до публічної інформації”. У відповідь отримали список з даними про 39 громадян України, дані про яких зазначені в рішеннях виконкому. В наявності всі прізвища, імена та по батькові. Ймовірно, квартири надали родинам, що підтверджує велика кількість людей з однаковими прізвищами. Ідентифікувати цих осіб через пошук в інтернеті не вдалося.

Нагадаємо, що журналісти, громадські активісти та місцеві депутати намагались вирішити проблему обмеженого доступу до інформації, якою розпоряджається Вінницька міськрада, з травня 2015 року: скаржилися до Уповноваженого з прав людини, заступнику міського голови, що відповідає за антикорупційну діяльність, створили відповідну петицію, депутатське звернення до міського голови. Але міська влада вперто наполягала на тому, що захищає персональні дані та конфіденційну інформацію, і приховувала публічну інформацію.

У березні 2016 року група активних журналістів звернулася за допомогою до Інституту розвитку регіональної преси. Медіа-юрист Олександр Бурмагін надав допомогу у складанні судового позову за фактами приховування публічної інформації Вінницькою міською радою та виконкомом.

Позов був складений, але до суду не дійшов. Інформацію про нього активно обговорювали у соцмережі Фейсбук. Активісти створили публічну кампанію зі збору коштів на судовий збір. І сталося диво. Неофіційно з міськради надійшла інформація, що давати хід цій справі не потрібно – інформація буде відкритою.

– Коли журналісти звернулись за юридичною допомогою я спочатку не повірив, що таке може бути, – каже медіа-юрист Олександр Бурмагін. – Ще й письмові спроби ВМР пояснити необхідність такого обмеження посиланням на захист персональних даних. Стаття 5 Закону України “Про захист персональних даних” прямо говорить, що саме у випадку отримання фізичними особами бюджетних коштів їх ПІБ не захищається даним законом.

З тих пір минуло більше, ніж півроку, але свою обіцянку чиновники виконали лише частково. Опублікованих рішень з прихованою публічною інформацією стало набагато менше, але вони є…

Джерело corruptua.org

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *