Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Журналістські розслідування » За втрату 404 млн грн “Украероруху” ніхто не поніс покарання

За втрату 404 млн грн “Украероруху” ніхто не поніс покарання

За лічені тижні до краху “Платинум Банку” керівництво державного підприємства “Украерорух” закачало туди 160 млн грн на додачу до розміщених раніше коштів. Усі перевірки виявили серйозні порушення з боку директора і його заступників. Але за два роки Міністерство інфраструктури так і не знайшло способу звільнити директора, Дмитра Бабейчука. Про це йдеться у матеріалі Данила Мокрика для програми “Наші Гроші з Денисом Бігусом”.

“Ми маємо досвід на окремих державних підприємствах, коли люди ідуть в суд і оскаржують своє звільнення. Оскільки стопроцентних правових підстав, на думку Держескретаря Міністерства інфраструктури, не було, то це звільнення не відбулося”, – пояснює BIHUS.Info Міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Таким чином Міністр прокоментував, чому директора ДП “Украерорух” Дмитра Бабейчука не звільнили з посади навіть після того, як таке звільнення погодив голова Київської ОДА. Свою згоду в ОДА надали ще на початку червня 2017 року. Але Державний секретар звільняти Бабейчука передумав.

Ця історія повної безкарності вже триває більше двох років. Коли “Платинум Банк” 10 січня 2017 року офіційно визнали неплатоспроможним, державне підприємство “Украерорух” тримало там на депозиті 404 млн грн. Останні два транші, загалом – на 160 млн грн, керівництво перерахувало до “Платинуму” 28 листопада і 29 грудня 2016 року. Тобто за 44 і 13 днів до краху банку.

На той час проблеми “Платинум Банку” вже були широко відомими. Зокрема, завдяки судовим позовам мобільного оператора МТС (Vodafone), який вимагав у “Платинуму” повернути йому 250 млн грн депозиту, а у Нацбанку – визнати “Платинум” проблемним.

Також на той час Міністерство інфраструктури вже офіційно рекомендувало підвідомчим державним підприємствам виводити гроші з комерційних банків у державні. В ДП “Украерорух” були відповідні внутрішні накази – і навіть графіки виведення коштів. Але замість того, щоб виконувати ці графіки, підприємство закачало в “Платинум” ще більше грошей.

Депозит 29 грудня 2016 року, на 70 млн грн, погодив заступник директора “Украероруху” Сергій Гомболевський. Він сам пояснював, що “Платинум Банк” запропонував вигідний депозит з високими відсотками на святковий період – з 29 грудня 2016 року по 10 січня 2017 року. Однак саме в той день, коли “Украерорух” мав отримати кошти назад, НБУ визнав “Платинум” неплатоспроможним.

У розпорядженні BIHUS.Info також є аудіозапис засідання Ради підприємства 23 березня 2017 року, на якому Сергій Гомболевський каже: “Я відповідаю за 70 мільйонів. І я думаю, що Дмитро Георгійович (Бабейчук – ред.) теж, в принципі, може це питання прояснити. Він теж був учасником цього процесу”.

Окрім того, на цьому ж аудіозаписі Сергій Гомболевський говорить, що транзакція була погоджена із Міністерством інфраструктури.

Втім, Володимир Омелян будь-яке погодження заперечує.

“Це – точно неправда. І я здивований чути таку заяву, бо Міністерству заборонено втручатися в господарську діяльність “Украероруху”. Чи давали б ми згоду, чи ні – вони самі відповідальні за свої дії”, – сказав Міністр у коментарі BIHUS.Info.

Цікаво, що навіть Сергій Гомболевський у розмові з журналістами нині каже, що не пам’ятає таких своїх слів на засіданні Ради підприємства. Директор підприємства Дмитро Бабейчук під час короткої зустрічі з журналістами сказав: “Чесно кажучи, я – не погоджував. А хто там… Приймали рішення тоді, коли мене не було в Києві”.

Всі службові перевірки і розслідування у 2017 році виявили порушення з боку керівництва ДП “Украерорух”. У 2018 році порушення виявила також Рахункова палата. До дисциплінарної відповідальності рекомендували притягнути директора Дмитра Бабейчука і його заступників: Сергія Гомболевського, Ігоря Касьяненка (особисто погоджував депозит на 90 млн грн у листопаді 2017 року) і Тетяну Блідченко.

В результаті догани отримали Сергій Гомболевський та Ігор Касьяненко, але змогли скасувати їх через суд. Ігоря Касьяненка потім звільнили за скороченням посади, але він поновився через суд.

Сьогодні Сергій Гомболевський працює на посаді в.о. заступника директора з господарських питань. Тетяна Блідченко перейшла на роботу в аеропорт “Бориспіль” – очолює там фінансову службу. Звільненим вважається лише Ігор Касьяненко – на початку 2019 року він таки програв свою справу у Верховному Суді. Але й він продовжує працювати в ДП “Украерорух” – радником з організаційних питань.

Дмитро Бабейчук врешті подав заяву на звільнення – за станом здоров’я. Це сталося у той же день, коли до нього підійшли за коментарем журналісти BIHUS.Info. Розмова з журналістами відбулася зранку 4 червня, заяву на звільнення директор подав після обіду. Про такий свій намір він зранку не обмовився.

Кабінет міністрів погодив звільнення Дмитра Бабейчука 5 червня. Станом на день виходу цього матеріалу тимчасовим виконувачем обов’язків директора є Олександр Доценко.

Поміж тим, ще з 2017 року правоохоронні органи розслідують аж 3 кримінальні провадження через втрату “Украерорухом”  404 млн грн. Два із них розслідує поліція, ще одне – НАБУ. Два з цих проваджень зараз перебувають у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.

Однак працівники підприємства стверджують, що правоохоронці їх не допитували. Те ж саме зі свого боку каже і Міністр інфраструктури Володимир Омелян.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *