Журналісти впливають на світогляд і на рішення важливих питань. Висвітлюванні ними факти здатні привернути увагу громади і чиновників до важливих суспільно-важливих подій і проблем. Втім, діяльність незалежної журналістики потрібно підтримувати. У цьому переконана вінницька адвокатка та фінансистка Тетяна Мишковська. Із керівницею Юридичного Бухгалтерського Центру Агенція спілкувалась в рамках проекту “Впливаймо на владу разом”.
Чи вірите Ви в незалежну журналістику у Вінниці?
Незалежна журналістика, на мою думку, може існувати лише в тих галузях, які не стосуються грошей і політики. Там, де у боротьбу вступають гроші і політика, то я так підозрюю, журналістика все ж таки залежна. Тому що оплачувати роботу журналістів потрібно.
Незалежна журналістика, коли вона грантова. Коли вона фінансується
ззовні і без будь-якого політичного напрямку. Навіть грантова журналістика, коли грантодавець задає якісь певні теми, відходить від незалежності.
Чи відчуваєте Ви тиск на свій бізнес з боку влади чи політичних партій?
На адвоката впливати, в принципі, складно. Ні. Не відчуваю абсолютно. Тим паче, що наша адвокатська діяльність далека від політики. Тому — ні.
Чи писали на Вас чи Ваш бізнес замовні матеріали?
Думаю, що ні.
Звідки дізнаєтесь про події в місті?
З інтернет-ресурсів. Переважно це 20 хвилин, RIA, Власно.інфо іноді читаю, сайт 0432. Звісно, читаю публікації Вінницької агенції журналістських розслідувань і Вінницького центру “Дій”.
Чи є улюблений журналіст-сайт-телеканал-друковане видання-You Tube-канал, блог, сторінки в соцмережах?
Моя стрічка у фейсбуці на 80% заповнена юридичними матеріалами, тому що я є учасником груп “Адвокати України”, “Адвокати Вінниччини”, “Судові рішення”.
Більша частина моїх друзів пов’язані зі сферою моєї діяльності, тому ми постимо практично одне й те саме. Тому моя стрічка новин переважно юридична.
Якій тематиці надаєте перевагу?
Стараюсь менше всього читати про політику. Читаю інформацію за своєю спеціалізацією, а також місцеві новини. Особисто я люблю спорт, тому багато читаю за цією тематикою. Читаю про футбол, легку атлетику, про всі зимові види спорту, а особливо – про біатлон.
Чи можуть журналісти вплинути на вирішення важливих для життя міста питань? Яким чином?
Однозначно можуть. Недаремно журналістів називають четвертою владою. Це дійсно правда. Я в цьому абсолютно впевнена і неодноразово в цьому переконувалась. Останній тому приклад — ситуація із розкопками по Монастирській, 24.
Журналісти впливають на світогляд, на рішення важливих питань. Висвітлюванні ними факти можуть спонукати людей до проведення мирних акцій, а також привертати до порушених питань увагу чиновників.
Чи звертались ви до журналістів з проханням поширити чи написати матеріали?
Так. Звертались. Одного разу я зверталась до журналістів, коли був ризик, що справу “замнуть”. Журналісти висвітлювали тему і, думаю, що це нам допомогло. Хоча коли в мене в проваджені з’являються якісь резонансні справи, то частіше журналісти починають просити про інтерв’ю.
Іноді хочеться поділитися із журналістами тією чи іншою інформацією з метою “лікнепу” для громади. Наше законодавство дуже важко знати добре. Його знати взагалі складно, бо воно дуже швидко змінюється. А ще частіше змінюються правові позиції Верховного Суду. Тому є низка питань, які хотілось би, щоб журналісти висвітлювали. Таким чином люди можуть дізнатись інформацію, корисну для них. Інформацію, яка допоможе їм захистити свої права в різних галузях. Я адвокат, тому і говорю, насамперед, про захист прав.
На вашу думку, чи потрібно проводити журналістські розслідування у Вінниці. Якщо так, то на які теми?
Однозначно потрібно. Коли журналістське розслідування провели комплексно, коли глибоко перевірили інформацію і знайшли підтвердження тим чи іншим фактам, ця інформація заслуговує максимум уваги і поваги. Тому я “за” журналістські розслідування.
Їх тематика може бути різною: медицина; освіта; комунальна сфера; тарифи; земельні податки; майно, особливо, комунальне; земельні питання.
Чи готові ви підтримувати (фінансово, експертно, у якості партнера чи якимось іншим чином) діяльність незалежних журналістів?
Експертно готова і займаюсь цим.
Чи вважаєте Ви роботу незалежних журналістів суспільно важливою?
Однозначно так. Незалежних журналістів дуже мало, тому їх потрібно підтримувати. Це дуже важливо. Але, знову ж таки, цього дуже важко добитися. Незалежний журналіст не може бути волонтером. Він же не може працювати абсолютно безкоштовно. Тому дуже важливо, щоб була можливість фінансування діяльності незалежних журналістів від незалежних джерел.
Інтерв’ю проводилось у рамках проекту «Впливаймо на владу разом» за фінансової підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), Програми Партнерства в галузі мас-медіа в Україні (UMPP)