Вінничанин надіслав на сторінку Агенції у Фейсбуці скрін з оголошення про продаж чорнозему в одній із вінницьких груп. Він звернув увагу на те, що подібні оголошення «гуляють» у багатьох групах, а за зняття верхнього родючого шару ґрунту передбачена кримінальна відповідальність.
Журналісти спробували розібратись чи такі оголошення дійсно мають сприйматись так само, як і оголошення про продаж героїну. Для цього подзвонили за кількома номерами в оголошеннях продавцям чорнозему, представившись журналістами. Виявилось, що вони знають про те, що знімати верхній родючий шар ґрунту заборонено законом.
- Я знайшла у групі «Білий список Вінниця» оголошення про те, що ви продаєте чорнозем. Правильно?
- Землю продаєм, підсипку. Чорнозема немає. Підсипку ми продаєм, дьорн. Верхній слой ми не продаємо. Грунт на підсипку ми возимо, чорнозем ми не возимо.
- Чому ж тоді в оголошені написано, що ви доставляєте якісний родючий чорнозем?
- Возим підсипку, дєвушка
- Це земля з Вінниці?
- Так.
- У вас є дозвіл на зняття грунту?
- Я ж сказав, що ми продаєм підсипку.
Коли журналістка запитала чи є попит на товар, продавець запитав чи журналісту розказати скільки він вдома зберігає коштів та поклав трубку.
Іншого продавця журналістам вдалось ідентифікувати в інтернеті за номером телефону та іншими оголошеннями, як людину, що займається ремонтами та будівельними роботами. Він також на питання щодо продажу чорнозему, одразу запевнив, що чорноземом не торгує.
- У нас іде земля, коли садки чистять, стара така земля, а не те, що ви маєте на увазі чорнозем.
- У вас в оголошенні продаж чорнозему?
- Це я не правильно написав. Ми мали на увазі стару землю, коли чистяться садки, а не те, що ми її копаємо та вивозимо.
- Я зараз дивлюсь ваше оголошення…
- Значить я зайду і його виправлю.
Пан Артур також розповів, що продавав землю з виритого під будівництво котловану в перемішку з будівельним сміттям, продав і все, сказав, що попиту за оголошенням немає та поскаржився, що журналіст задає занадто багато питань, як на допиті.
Чи законно продавати ґрунт в Україні журналісти запитали у юриста ЦГК «ДІЙ!-Вінниця», адвокатки Тетяни Мишковської. Пані Тетяна каже, що відповідальність в Законі передбачена не за продаж, а за зняття та перенесення верхнього шару ґрунту. Власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять наприклад, будівельні чи інші роботи, зобов’язані отримати спецдозвіл у Держкомземі на зняття та перенесення ґрунтового покриву.
Земля є основним багатством України, а тому діюче законодавство направлене на охорону цього нашого «багатства», зокрема вивезення ґрунту за межі території України, крім зразків для проведення наукових досліджень, взагалі забороняється, – говорить Тетяна Мишковська.- Що ж до зняття і використання ґрунту на території України, то в даному випадку регулюванню підлягає не безпосередньо продаж, а зняття та перенесення ґрунтового покриву. Так, власники та користувачі не мають права знімати та переносити верхній шар ґрунту без спеціального дозволу Держкомзему. Дозвіл не вимагається у випадках, якщо переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї й тієї самої земельної ділянки.
Адвокатка каже, дозвіл не вимагається при проведенні робіт пов’язаних з нафтовою та газовою промисловістю, електроенергетикою, енергозабезпеченням, зв’язком, трубопровідним транспортом, також робіт по ліквідації та запобіганню аварійним ситуаціям на вказаних об’єктах. До вказаного переліку робіт, які не потребують спеціального дозволу для зняття ґрунтового покриву з 19 грудня 2019 року віднесено роботи з дослідно-промислової розробки родовищ бурштину, інших корисних копалин загальнодержавного значення та/або їх видобування. При цьому, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюються виключно на підставі робочого проекту землеустрою.
Власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов’язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту. При цьому, власники земельних ділянок та землекористувачі, які зняли ґрунт повинні здійснювати складування і зберігання поверхневого шару ґрунту та по завершенню робіт нанести його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
За словами Тетяни Мишковської, невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту та непроведення рекультивації встановлено адміністративну та кримінальну відповідальність. Зокрема, незаконне заволодіння ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля, – карається штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Крім адміністративної та кримінальної відповідальності встановлено також, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі та обраховується за встановленою методикою, виходячи із площі ділянки з якої незаконно знято родючий шар ґрунту та відповідних коефіцієнтів.
За інформацією Держгеокадастру Вінниччини за порушення земельного законодавства інспектори Держгеокадастру Вінниччини з початку 2020 року нарахували понад 950 тисяч гривень шкоди . Основні порушення – самовільне зайняття земельних ділянок, використання не за цільовим призначенням, зняттям та перенесенням ґрунтового покриву без спеціального дозволу.
Читайте також: Вінницьку землю з будмайданчика на території колишнього м’ясокомбінату вивозять на приватну ділянку за містом
Цей матеріал підготовлено у рамках проекту «ДІЙ!-Вінниця», що реалізується за фінансової підтримки міжнародної Чеської неурядової організації People in Need та Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.