ЦГК «ДІЙ!-Вінниця» через 9 місяців знову відвідав Тиврівський обласний будинок-інтернат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку. За цей час серед мешканців не було зафіксовано жодного випадку захворювання на СOVID-19. На сьогодні переважна більшість мешканців та персоналу отримали бустерну дозу вакцини. Вирішення проблеми з підйомником на другий поверх, де проживають лежачі мешканці, з місця не зрушилось.
Журналісти поспілкувались з директором Олександром Колкевичем та завідувачкою лікувально-профілактичним відділенням Наталею Лавренчук.
– Дякуємо, що нас знову запросили відвідати ваш заклад. Ми у вас були в червні минулого року, майже одразу після того, як в інтернаті від СOVID-19 другою дозою були вакциновані майже всі мешканці та більшість персоналу. Тоді якраз ввели адаптивний карантин. Хочемо дізнатись, що змінилося за цей час.
– Я на нашому прикладі побачив результат вакцинації. Хто б мені тепер і що не говорив, я бачу як це працює. За цей час у нас не захворів жоден мешканець. Навіть ОРВІ не було.
Серед працівників були захворювання на ОРВІ, але без госпіталізації та ускладнень У нас стовідсотково вакцинований двома дозами весь персонал, – розповів директор.
– Уже 104 працівники отримали бустерну дозу (60%), у кого підійшов термін. А мешканці майже всі вакциновані бустерною дозою – 163 людини (інформація станом на 4.02.2020). Нам сказали, що уже можна, і ми одразу відреагували.
Завідувачка лікувально-профілактичним відділенням Наталя Лавренчук уточнила, що бустерну дозу не отримали лише кілька мешканців, які потрапили в інтернат минулого року і були вакциновані пізніше. За її словами лише одна пацієнтка, яка має психічні розлади не вакцинована взагалі. Каже, що вона від усього відмовляється з нецензурною лайкою. А під час отримання бустерної дози ще один пацієнт також категорично відмовився. Вакцинація проводилась силами сімейної медицини РНК-вакцинами Pfizer та Модерна.
– У нас багато підопічних наслухались ЗМІ про бустерну дозу та ще в листопаді почали запитувати, коли вона нарешті буде. Якщо першу дозу доводилось вмовляти ледве не кожного окремо, як в радянські часи казали методом санітарно-просвітницької роботи, то за третьою дозою вони самі просились. Крім того ми показували на власному прикладі, – розповіла лікарка.
– Чи оформляли мешканці картки з тисячею «E-підтримки»?
– Ні. У них немає смартфонів. Ми намагалися з’ясувати в банку, як це можна зробити без них. Але нам сказали, що ніяк. Було б добре, щоб нам надали якусь окрему інструкцію для таких закладів. Нашим підопічним тисяча гривень, яку можна витратити на ліки була б дуже у нагоді, – говорить керівник закладу.
Журналісти надіслали запити на міністерство соціальної політики та міністерство цифрової трансформації України.
запит_Інформагентства
– В закладі за цей час стало більше мешканців?
– Ні. В цьому є велика проблема. Геріатричне відділення не заповнене, а от нещодавно відкрите психо-неврологічне на 30 місць переповнене. Можливо доведеться, щоб рятувати заклад і не скорочувати персонал, розширяти відділення психо-неврології до 60 ліжко/місць, – каже директор.
– З чим це пов’язано?
– Можливо, з тим, що тепер в кожному ОТГ організовують щось схоже на інтернати для людей похилого віку. На кожну таку людину виділяють кошти, а ОТГ не хочуть їх втрачати. Наш заклад фінансується з обласного бюджету, нам ніхто нічого не доплачує. Кого нам направив по путівці департамент, той до нас і потрапив. За минулий рік до геріатричного відділення направлено лише дві людини. – Психіатричні відділення в лікарнях поскорочували і розформували, тому таких людей немає куди дівати. Відповідно на такі місця великий попит, – вважає Олександр Колкевич.
– Чи є зрушення у вирішенні проблеми з підйомником на другий поверх, де проживають лежачі мешканці?
– Всі наші звернення ні до чого не привели. Ось дивіться яка папка з перепискою, – розповідає керівник. – Звертались і до народної депутатки Ірини Борзової, яка у нас була під час введення в дію психо-неврологічного відділення. Вони були разом з заступницею голови облдержадміністрації Наталією Заболотною. Вона собі занотувала, але до цього часу нічого не вирішилось.
Ми намагалися укласти договір з організацією, яка мала виконати передпроектні роботи, зробити шурф, оцінити навантаження на стіни. Лише після цього можна робити проект. За ці роботи потрібно було заплатити близько 50 тисяч гривень, але нам їх не виділили.
Журналісти також направили запит до Вінницької ОДА, щоб дізнатись чи закладені кошти у бюджеті 2022 на проектно-кошторисну документацію для встановлення підйомника. Але у відповідь отримали інформацію, що ні в бюджеті 2021-го, ні в цьогорічному бюджеті коштів на це не було та не буде.
Ми також запитували, як корелюється відсутність підйомника з правилами пожежної безпеки. Департамент цивільного захисту ОДА надав відповідь, що вихід до підйомника не відповідає вимогам ДБН в частині евакуаційних виходів, а у разі пожежі ліфтами користуватись заборонено.
Тиврівський обласний будинок-інтернат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку розрахований на 230 підопічних, наразі тут проживає 172 людини, більше сотні з них лежачі. Більша частина з них мешкає на другому поверсі, де немає ліфта чи підйомника.
Працівникам доводиться для прогулянок ліжкохворих на свіжому повітрі використовувати терасу другого поверху.
Публікація створена за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках програми COVID-19 Solidarity Programme for the Eastern Partnership. Зміст цієї статті не обов’язково збігається з їхньою позицією.