Закинута міська лазня у центрі міста на вулиці Магістратській, 82 чекає того “щасливого” дня, коли її викуплять та зруйнують задля будівництва ТЦ чи ЖК. Зараз це аварійна споруда, яка “прикрилася” парканом, за яким забудовник планує продавати квартири в житловому комплексі, який активно будується поруч.
Історія
Вінницький міськвиконком у 1956 році вирішив виділити земельну ділянку під будівництво міської лазні з пропускною здатністю 100 осіб на годину.
28 травня 1957 року розпочалось будівництво. У 1960 році інспекція Держбудконтролю провело перевірку лазні, щоб надати свій дозвіл на експлуатацію. У ході перевірки було встановлено, що не були виконані сантехроботи по теплообміннику і взагалі загальна оцінка забудови – задовільно (оцінка “три” по п’ятибальній системі). Тобто, відразу щось пішло не так.
Для прикладу візьмемо міську дитячу лікарню на 50 місць, яку також перевіряла інспекція Держбудконтролю у 1960 році. Сьогодні це Центр первинної медико-санітарної допомоги №5. Цей комплекс побудували краще, тому висновок комісії був – добре.
Від розквіту до занедбання
Міська лазня подобалась мешканцям міста, про що кажуть коментарі людей в групі “Старі фото Вінниці” у фейсбуці.
У роки Незалежності лазня для міської влади була тягарем, яка не приносила прибутку. У 2000-х роках, коли керівником МКП “Міська лазня” був теперішній керманич КП “Вінницька транспортна компанія” Олександр Нечаєв, постало питання передати лазню у приватні руки. Але замість цього, у 2012 році МКП “Міська лазня” було ліквідовано і правонаступником виступило КП “Комбінат комунальних підприємств”, яке займається організацією поховання померлих, благоустрою кладовищ та меморіалів, транспортування померлих з місця подій до судово-медичного моргу, охорони життя людей на водних об’єктах міста, забезпечення фізичного комфорту(душ, сауна), облаштування, утримання та обслуговування зон відпочинку, в т/ч пляжів та штучних водойм.
Всі наші питанні стосовно лазні ми надіслали до КП “Комбінат комунальних підприємств”, як до балансоутримувача об’єкта. У відповідь нам зазначили, що у вересні 2019 року споруда була передана на баланс КП “Агенція муніципальної нерухомості”.
Тоді всі наші запитання ми переадресували цьому комунальному підприємству. Там нам дали відповідь лише не одне запитання, що будівля з квітня 2020 року офіційно вважається аварійною.
Тоді остання надія була на Вінницьку міську раду, куди ми й перенаправили листа. З отриманої відповіді ми дізналися ще два важливих момента:
- Огороджена парканом територія перед будівлею лазні сьогодні на праві земельного сервітуту користується ТОВ “БМУ-6”. Таке право користування ділянкою не дає права її забудовувати, тому департамент архітектури та містобудування Вінницької ради видав паспорт прив’язки ТОВ “БМУ-6”, який дозволяє будівельні роботи на ділянці.
ТОВ “БМУ-6”, скоріше за все, хотів тут збудувати центр продажу квартир у ЖК “Central Park”, який будується поруч, але поки все затихло.
- Будівля міської лазні включена до переліку об’єктів інвестування.
Сьогодення
Будинок напівпорожній. Коли ми фотографували будівлю, тут працювала лише перукарня.
Логічно припустити, що будівлю рано чи пізно викуплять та знесуть задля будівництва ТЦ чи ЖК в перспективно-комерційному місці.
Був “Центр історії Вінниці” – став “Офіс туризму Вінниці”
Замість постскриптуму. Журналістам отримувати інформацію про історію Вінниці стало набагато складніше. У 2017 році Вінницька міська рада створила КП “Центр історії Вінниці”. За назвою підприємства можна зрозуміти, з якою метою воно створювалось. Якщо раніше у журналістів виникало питання історичного характеру, можна було відправити запит до КП “Центр історії Вінниці” і отримати на нього відповідь. Але у “містичну” дату (02.02.2022) міськрада перейменувала це комунальне підприємство на “Офіс туризму Вінниці” й змінила керівника. Тепер журналістам відповідають, що не є розпорядниками відповідної інформації та посилають до архіву…
Проект реалізується за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.