У психоневрологічній лікарні імені Ющенка від ковіду з початку пандемії ніхто не помер, але перехворіло більше сотні працівників та пацієнтів. Таку інформацію ЦГК «Дій!-Вінниця» отримав у відповідь на інформаційний запит станом на кінець квітня 2021 року.
Однотипні запити журналісти «ДІЙ!-Вінниця» у рамках проекту «Моніторинг дотримання прав людини в умовах карантинних заходів із запобігання та поширення COVID-19 у закритих установах Вінницької області» надіслали до всіх таких установ. Ми запитували про кількість хворих, дотримання санітарно-епідеміологічних норм, забезпеченість індивідуальними засобами захисту та медикаментами.
Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної ради була однією з перших установ, яка в повному обсязі з дотриманням термінів надала відповідь.
Як повідомила директорка лікарні Софія Кучерук у відповіді на запит, станом на 8 квітня 2021 року, на гостру респіраторну хворобу COVID-19 спричинену коронавірусом SARS-CoV-19, з початку пандемії перехворіли 84 працівники лікарні та 46 пацієнтів, летальних випадків не було.
Згідно минулорічного наказу лікарні «Про посилення заходів безпеки та захисту медичних працівників, що працюють з COVID-19» організовано проведення температурного скринінгу безконтактним термометром осіб, як звертаються в реєстратуру поліклініки та на амбулаторний прийом безпосередньо при вході. Пацієнтам лікарні вимірювання температури проводиться згідно розпорядку дня два рази на добу: 7.00-8.00; 17.00-18.00 та при потребі. Пацієнтам психіатричних відділень захисні маски видаються при виході з відділення.
За інформацією директорки, працівники закладу забезпечені засобами індивідуального захисту у повному обсязі. Дії персоналу при виявленні випадку захворювання серед пацієнтів регламентується наказом КНП «ВОКПЛ ім. акад. О. І. Ющенка ВОР» від 15.03.2021р. №121 «Про порядок тестування пацієнтів, що вступають у заклад на період карантину коронавірусної хвороби COVID-19».
У відповіді також повідомили, що на державні кошти, які були виділені на запобігання поширення коронавірусної хвороби, 104 тисячі гривень, було придбано три кисневих концентратори.
На момент надання відповіді у лікарні уже було провакциновано 233 працівники, пацієнти були не вакциновані.
З засобами захисту але без інтернету
Останній цільовий моніторинговий візит представника Уповноваженого у центральних областях Валерія Ольхового, начальника відділу регіонального представництва у центральних областях Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Олени Ярошенко, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Вінницькій області Наталії Гурковської у заклад відбувся рік тому. Перевіряли дотримання прав людини в умовах карантинних заходів із запобігання та поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-19. Під час візиту члени моніторингової групи ознайомились із службовою документацією закладу в частині проведення протиепідемічних заходів, поспілкувалися з персоналом, відвідали відділення, в яких перебувають пацієнти та провели їх опитування.
Станом на 12 травня 2020 року у лікарні перебували 418 пацієнтів, персонал закладу був забезпечений засобами індивідуального захисту, проводилась підготовка медичного персоналу з питань епідеміології, клінічного перебігу, діагностики та лікування коронавірусу COVID-19, щоденний температурний скринінг персоналу та пацієнтів, у відділеннях лікарні були інформаційні листи щодо профілактики та попередження інфекційних хвороб, підготовлено окреме ізольоване відділення на 11 ліжко-місць для тимчасової ізоляції та надання медичної допомоги особам з підозрою на коронавірус COVID-19, лікарня була забезпечена швидкими тестами на грип А та В, SARS-CoV-19, витратними матеріалами для відбору проб для проведення лабораторних досліджень, заклад було забезпечено дезінфекційними засобами відповідно до потреби.
Разом з тим, під час моніторингового візиту було виявлено ряд недоліків, які можуть вплинути на стан поширення коронавірусної хвороби COVID-19. Зокрема, на вході до адміністративного корпусу у день візиту була відсутня інформація про запровадження карантину, на входах до відділень наявні лише оголошення про карантин, інформація про запроваджені у зв’язку з ним заходи відсутня, у закладі було лише 4 безконтактні термометри, відсутні дезковрики, деякі відділення закладу були не забезпечені кварцовими лампами з потужністю, достатньою для повної дезінфекції всієї площі.
Через відсутність необхідного технічного обладнання в закладі не проводились судові засідання в режимі відеоконференції. Також не в повному обсязі було забезпечено зв’язок пацієнтів із зовнішнім світом. У зв’язку з відсутністю технічного обладнання для доступу до мережі Інтернет, скайп-зв’язок пацієнтів з близькими особами не забезпечувався. Право пацієнтів на телефонні розмови реалізовувалось тільки з дозволу персоналу.
Пацієнтів залучали до проведення дезінфекцій палат, коридорів та санітарно-побутових приміщень, перенесення брудної білизну до пральні. Дезінфекційна обробка посилок та передач не проводилась.
За результатами візиту було надано рекомендації керівництву закладу.
Фото: vn.20minut.ua
Публікація створена за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках програми COVID-19 Solidarity Programme for the Eastern Partnership. Зміст цієї статті не обов’язково збігається з їхньою позицією.