У Вінниці з 17 вересня 2019 року розпочали свою роботу дві робочі групи реагування на вчинення домашнього насильства. Серед цих груп є «Поліна» (Поліція проти насильства) /. Але статистики про те чи фіксують ці групи домашнє насильство у ЛГБТ-парах н існує. За неофіційними даними, у таких парах іноді конфлікти виникають частіше, ніж у різностатевих парах. У нашій державі така статистика відсутня.
Згідно з дослідженням американського Національного центру запобігання та контролю за травмами (2014 рік) опитані лесбійки стикалися з насильством з боку партнерки частіше (43,8%), ніж гетеросексуалки (35%). У чоловіків показники нижче: 29% – серед опитаних гетеросексуалів, 26% – серед геїв. Найвищий відсоток виявили серед бісексуальних жінок – 61,1%.
Журналісти надіслали запити на інформацію усіх обласних управлінь національної поліції, щоб дізнатись чи хоч раз правоохоронні органи в Україні фіксували випадки домашнього насильства саме у ЛГБТ-парах. Відповіді – нуль випадків.
Чому так відбувається?! Згідно частин 2 статті 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на таких осіб:
1) подружжя;
2) колишнє подружжя;
3) наречені;
4) мати (батько) або діти одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя (колишнього подружжя);
5) особи, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти;
6) особи, які мають спільну дитину (дітей);
7) батьки (мати, батько) і дитина (діти);
8) дід (баба) та онук (онука);
9) прадід (прабаба) та правнук (правнучка);
10) вітчим (мачуха) та пасинок (падчерка);
11) рідні брати і сестри;
12) інші родичі: дядько (тітка) та племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри, двоюрідний дід (баба) та двоюрідний онук (онука);
13) діти подружжя, колишнього подружжя, наречених, осіб, які мають спільну дитину (дітей), які не є спільними або всиновленими;
14) опікуни, піклувальники, їхні діти та особи, які перебувають (перебували) під опікою, піклуванням;
15) прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти та прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають (проживали) в сім’ї патронатного вихователя.
Дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству поширюється також на інших родичів, інших осіб, які пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, за умови спільного проживання, а також на суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
Після складання протоколу за статтею 173-2 КУаАП у відношенні вищеперерахованих категорій осіб, відомості про особу вносяться до інформаційно-телекомунікайної системи «інформаційний портал Національної поліції України», розбивки щодо категорій осіб серед гомосексуальних пар (ЛГТБТ-спільноти) в органах Національної поліції не затверджено відомчими наказами Національної поліції та Міністерством внутрішніх справ України.
Дійсно, у ЛГБТ-парах в Україні є домашнє насильство, особливо в жіночих. Звернутись у таких випадках ЛГБТ-парам є до кого, але вони бояться дискримінації і виносити це на публіку. Проблема така є, але поки ніхто цим питанням не займався, – каже директор ГО «Правозахисне бюро «Ми є!» Володимир Косенко
Публікація створена у рамках Програми партнерства з організацією GenderZ