Звіти
Про нас
Контакти
Запропонувати новину

Родинна фірма Розенблатів постачатиме Міноборони безпілотники

Родинна фірма Розенблатів постачатиме Міноборони безпілотники

Міністерство оборони планує придбати безпілотники HAWK у фірми дружини нардепа Борислава Розенблата. На демонстраційних польотах в ЗСУ безпілотник HAWK падав. Про це йдеться у сюжеті Лесі Іванової «Розенблат надає крила» в програмі «Наші Гроші з Денисом Бігусом»

У 2018 р. в рамках державного оборонного замовлення  (надалі – ДОЗ) Міноборони запланувало придбати два безпілотних комплекси HAWK виробництва житомирського ТОВ «Українські авіаційні системи» (ТОВ «УАС»).

Комплекс розроблений ТОВ «УАС» в кооперації з іноземними партнерами. Виготовляється здебільшого із імпортних деталей. Таку інформацію на запит програми повідомили у Міноборони.

Офіційно співвласниками ТОВ «УАС» є дружина нардепа Борислава Розенблата Жанна Розенблат, її бізнес-партнер Костянтин Пожидаєв, а також Роман Діденко з Молдови.

Борислав Розенблат не приховує – фірма дружини, однак ідея його: «Я займався цим питанням ще в 2014 р…  І я знайшов команду, знайшов однодумців, знайшов своїх друзів-інвесторів, які вклали гроші дуже серйозні в цей проект, і він, бачите, на протязі  4 років – впроваджений». На думку Розенблата «УАС» потрапив у ДОЗ заслужено, адже їхня «пташка» дослівно  «найкраща в країні», пройшла «усі випробування МО нашої країни» і добре відома учасникам ринку безпілотників в Україні.

Однак ці безпілотники досі не бачив жоден з опитаних українських виробників та експертів, перші випробування HAWKа пройшли невдало, комплектація і конструкція викликають багато питань, а ціну можуть  накрутити за рахунок конструкторських розробок.

Для того, щоб потрапити в держоборонзамовлення, українському виробнику потрібно: 1) успішно пройти визначальні відомчі випробування і 2) отримати допуск до експлуатації в ЗСУ (надається окремим наказом Міністра оборони). Допуск HAWK-у міністр Степан Полторак підписав у грудні 2017 р.

Міністр оборони Степан Полторак

Міноборони щороку закуповує не більше півдесятка різних марок безпілотників і Розенблатівська фірма зі своїми HAWK-ами цьогоріч з’явилися у планах ДОЗ вперше. Однак ці безпілотники Міністр не зміг пригадати ні по назві, ні по виробнику, ні по фото: «Дуже важко відповідати, у нас найменувань в ДОЗі близько 3 тис. Я не пам’ятаю по кожному».

Визначальні відомчі випробування HAWK від родинної фірми Розенблата проходив у Державному науково-випробувальному центрі Збройних сил (ДНВЦ ЗСУ) з 31 травня по 29 липня 2016 р. Випробування комплекс пройшов успішно, заявлені характеристики підтвердив і може розглядатися на підконтрольну експлуатацію – йдеться у відповіді ЗСУ на запит телепрограми. Протокол випробувань – державна таємниця.

Разом з тим, у журналі “Наука і техніка Повітряних Сил ЗСУ” опубліковані результати демонстраційних польотів, які проходив безпілотник HAWK у тому ж ДНВЦ до секретних випробувань.

Публікація датована квітнем 2016 р. Випробовували зліт планера, і з 9 спроб вдалими були тільки 7, два рази безпілотник падав через особливість конструкції. Злітає «пташка» з натяжної стропи. Виявилося, що конструкція HAWK-а має суттєву ваду: площина гвинта перетинає стропу, тож при злеті вона може неочікувано намотатися на гвинт і тоді планер падає, так і не злетівши. Що, власне, і трапилося з HAWK-ом, корпус і гвинт були зруйновані.

Тож загальний висновок був невтішний: вимог до зльоту безпілотників не так уже й багато – це надійність та безпечність механізму зльоту і його передбачуваність і ця «вимога льотної придатності до безпілотного авіаційного комплексу даного класу щодо процесу зльоту безпілотного апарату не виконується».

У журналі описані демонстраційні польоти безпілотника HAWK виробництва молдовської компанії Drone-Tech SRL. На наше запитання, чи є безпілотник Drone-Tech SRL і безпілотник ТОВ «УАС» – одним і тим же комплексом, в ЗСУ достеменно відповісти не змогли. Нардеп Розенблат на це ж питання відповів, що «це абсолютно різні речі, абсолютно різні модифікації».

Однак є підстави вважати, що HAWK від Drone-Tech SRL – це той самий HAWK, котрий невдовзі виставила на випробування компанія «УАС» дружини Розенблата.

По-перше планери виглядають ідентично. Знизу на фото зліва – «молдовський» HAWK, фото із журналу Збройних сил. Справа – «український» HAWK, фото – з офіційного сайту «УАС». Це одне й те ж фото, тільки зліва чорно-біле, а справа – кольорове.

По-друге, молдовська фірма Drone-Tech SRL, яка завалила демонстраційні польоти, афільована з українською компанією дружини Розенблата. Drone-Tech записана на Віталія Диденка з Молдови. Це – батько одного зі співласників українського продавця безпілотників HAWK – Романа Діденка.

По-третє, лише після випробувань ніби “свого” безпілотника українська компанія придбала комплектуючі, із яких він збирається: імпортні запчастини перетнули український кордон на півроку-рік пізніше секретних випробувань.

ТОВ «УАС» засноване у березні 2016 р., випробування її HAWK-а успішно пройшли в червні-липні 2016 р, тобто буквально через пару місяців після створення компанії. При цьому оптичні модулі пройшли розмитнення у листопаді 2016, ноутбук на базі котрого функціонує наземна станція управління, – у грудні 2016, корпуси планерів – у січні, парашути – у лютому, а комп’ютерні плати і антени – у травні 2017.

Не менш дивною виявилася ситуація з постачальниками цих деталей.Низку найважливіших запчастин, таких як оптичні модулі, комп’ютерні плати, антени т.д., «УАС» придбав у ще кількох компаній Віталія Діденка – британської Drone-Tech LP і молдовської Transenergoproiect SA. Остання є транспортно-логістичною фірмою, займається вантажними перевезеннями. Це і є основний бізнес Віталія Діденка, котрий він веде в Молдові уже понад 20 років.

До комплектації та конструкції HAWKа також є низка зауважень у практиків. Згідно з інформацією на сайті «УАС» та офіційними відповідями МО і ЗСУ, в комплект HAWK входять: наземна станція керування, антенний комплекс, 2 “пташки” і 2 оптичні модулі. Заявлене цільове призначення: аеророзвідка.

Керівник проекту «Аеророзвідка» та екс-радник начальника ГШ ЗСУ Натан Хазін звертає увагу: наявність у комплекті лише двох планерів не відповідає ні світовій, ні українській практиці: «Дві одиниці в комплексі – немає такої практики. Є три-чотири пташки. Зазвичай 1 в повітрі, 1 резервна і 1 підмінна. Підмінна – це мені треба прямо зараз летіти в той район де працювала попередня: в той час, як одна повертається, інша летить туди, вони циркулюють таким чином”.

Окрім того, за словами Хазіна, зліт зі стропи є застарілим і травматичним рішенням з великою вірогідністю втрати планера уже на злеті, закріплена під фюзеляжем камера – також у зоні ризику з вірогідністю ураження при посадці, а зображена на наданому Міноборони фото антенна – одна з найпримітивніших. Тому, на думку експерта, «Мова йде про простий, пересічний комплекс, який не вирізняється особливими тактичними показниками».

Ціна на HAWK-и, згідно з відповіддю Міноборони, поки ще не визначена.

Разом з тим, у випадках, коли закупівля продукції оборонного призначення здійснюється в засекреченому режимі, без застосування конкурентних процедур, ціна на товар має обраховуватися за затвердженою КМУ окремою формулою. Згідно з нею, у вартість продукції можуть бути зараховані витрати на оплату робіт і послуг сторонніх підприємств щодо виготовлення (розроблення, модернізації) деталей до виробу та щодо вдосконалення технології і організації виробництва.

Під цю групу цілком можуть потрапити витрати фірми дружини Розенблата «УАС» на конструкторські послуги від фірм того ж Віталія Діденка. За даними телепрограми, фірми молдовського вантажоперевізника не тільки перепродають «УАС» запчастини – їм також замовлялися специфічні послуги. Так компанії «Transenergoproiect SA» було виплачено 1,67 млн грн. за модифікацію друкованої плати вбудованого комп’ютера. А фірмі «Drone-Tech LP» перерахували 1,11 млн грн. за розробку конструкції адаптера кріплення корисного навантаження (це той самий оптичний модуль) і проектування внутрішнього нагрівача. Таким чином на послуги і роботи сторонніх підприємств уже витрачено близько трьох мільйонів.

На запит програми «Наші гроші з Денисом Бігусом», котрий на прохання компанії «УАС» журналісти в паперовому вигляді привезли в Житомир, так і не відповіли.

Віталій Діденко з питаннями про безпілотники скерував до сина. Роман Діденко зазначив, що не уповноважений сам розмовляти на цю тему, тому обговорить питання  з керівництвом компанії і дасть знати, чи можливий коментар, однак на зв’язок більше не виходив.

Борислав Розенблат на прохання «Наших Грошей» показати безпілотник, спершу пообіцяв поговорити з представниками фірми, однак після подальших запитань про невдалі демонстраційні польоти молдавського HAWK-а та конструкторські послуги від транспортної фірми Діденка-старшого – заявив, що це все «секретна інформація».

Поділитися:

Анастасія Демянчук

Writer & Blogger

Considered an invitation do introduced sufficient understood instrument it. Of decisively friendship in as collecting at. No affixed be husband ye females brother garrets proceed. Least child who seven happy yet balls young. Discovery sweetness principle discourse shameless bed one excellent. Sentiments of surrounded friendship dispatched connection is he. Me or produce besides hastily up as pleased. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини

 • All Post
 • Інтерв'ю
 • Аналітика
 • Анонси
 • Без рубрики
 • Журналістам
 • Журналістські розслідування
 • Звіти
 • Корупція в історії
 • Новини
 • Новини партнерів
 • Проекти
 • Регіональні
 • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
 • Суспільство
 • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)

Lillian Morgan

Endeavor bachelor but add eat pleasure doubtful sociable. Age forming covered you entered the examine. Blessing scarcely confined her contempt wondered shy.

Ми в Instagram

Погода
Edit Template

Останні новини

 • All Post
 • Інтерв'ю
 • Аналітика
 • Анонси
 • Без рубрики
 • Журналістам
 • Журналістські розслідування
 • Звіти
 • Корупція в історії
 • Новини
 • Новини партнерів
 • Проекти
 • Регіональні
 • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
 • Суспільство
 • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)
© 2024 Вінницька агенція журналістських розслідувань. Всі права захищено.

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds