Верховний суд України проінформував, що у Вінниці в 2015 році було майже 484 гектари вільної землі. А вінничани досі судяться з муніципалітетом за отримання інформації про вільні ділянки під забудову.
Інформація про вільні земельні ділянки у Вінниці й досі не оприлюднена, як того вимагає закон.
Представники муніципалітету посилаються на те, що така інформація не створена, оскільки не проведена інвентаризація землі на території міста. Кажуть, що в бюджеті на це немає коштів .
У Секретаріаті Уповноваженої Верховної Ради з прав людини фактично визнають факт порушення Виконкомом вінницької міськради законодавчих положень та зазначають, що вінницька міськрада всупереч їм не володіє інформацією про вільні землі. Проте у Секретаріаті не бачить достатньо підстав для відповідного реагування.
Таку відповідь отримали п’ять вінничан, які, звернулися з скаргами до Уповноваженої з справ людини ВРУ, яка за здійснює парламентський контроль за порушеннями прав людини, у тому числі й в доступі до інформації.
– Починалось з того, що до мене як до адвоката звернулись ці люди за допомогою. Вони, як учасники АТО, один член сім’ї загиблого, які мають першочергове право на отримання земельних ділянок, хотіли отримати їх у межах Вінниці, – розповідає колишній юрист ЦГК «Дій-Вінниця», адвокат Сергій Корнійчук. – Вінничани довгий час не можуть реалізувати своє право, отримують лише якісь формальні відписки. Закон гарантує, що кожен громадянин може подивитись інформацію про вільні земельні ділянки, яка розміщена у вільному доступі та самостійно визначити бажане місце. Тобто не міська рада має йому десь виділити землю, а він сам визначає. У вільному доступі цієї інформації по Вінниці немає. А тому були написані відповідні звернення до Уповноваженої, щоб вона відреагувала та надіслала відповідні подання на міську раду, щоб вони оприлюднили необхідну інформацію у відповідності до закону.
Адвокат каже, що за Законом, інформація про містобудівну документацію має бути публічною та бути у відкритому доступі. Це Генеральний план міста, план зонування територій, детальні плани з відповідними умовними позначеннями, а також інформація про вільні земельні ділянки, які кожен громадянин може використати за цільовим призначенням.
Сергій Корнійчук
За словами Сергія Корнійчука, у відповідь усім цим громадянам надійшли листи, де чітко визнано порушення їх прав, але вказано, що захистити їх ніяк не можуть. Люди з цим не погодились, оскільки законом передбачено, що Уповноважена має направляти подання до держустанов, органів місцевого самоврядування, а ті мають виконати їх та відновити порушені права людини.
– Повинно було бути відкрите провадження та перевірені усі обставини. Цього не було. Ми змушені були звернутися до суду. Усі позови об’єднали в одне провадження. В квітні ми частково виграли суд першої інстанції. Тоді суд визнав протиправними дії Уповноваженої та зобов’язав розглянути звернення громадян. Представник Уповноваженої та представник міськради у суді не заперечували, що є порушення. Але представник міськради посилався на те, що інвентаризація землі не проведена, оскільки на це немає коштів – каже адвокат, Сергій Корнійчук.
Секретаріат Уповноваженої з прав людини оскаржив постанову, але Вінницький апеляційний адміністративний суд 30 серпня 2018 року залишив її без змін за виключенням одного абзацу та зобов’язав Уповноважену з прав людини належно розглянути звернення громадян.
– Аналогічні позови вже подавалися громадянами, суди ухвалювали на їхню користь судові рішення, тим саме підтверджували порушення вимог закону Виконавчим комітетом Вінницької міської ради. Але віз і нині там. Ніхто так і не отримав переліку вільних земельних ділянок. Відповідають, що його немає тому, що землі немає. Це неправда хоча б тому, що на кожній сесії міської ради надають десятки дозволів на виготовлення проектів щодо відведення земельних ділянок, – говорить Сергій Корнійчук.
Журналісти неодноразово писали про судові справи, щодо ненадання інформації про вільні землі у Вінниці. В червні 2017 року Вінницький апеляційний адміністративний суд присудив залишити в силі рішення міського суду про штраф, накладений на керівника суб’єкта владних повноважень виконкому Вінницької міськради. Згідно з ухвалою Вінницького міського суду від 20 квітня 2017 року, Вінницький міський голова Сергій Моргунов мав заплатити штраф у розмірі 32 тисяч гривень. Половину цієї суми мав отримати вінничанин, учасник АТО, якому виконком не надав відповідь на запит стосовно вільних ділянок землі на території міста. Проте, за словами Сергія Корнійчука, штраф досі не виплачений, а справа знаходиться в Верховному суді.
За інформацією Інституту Масової Інформації, з початку 2018 року, одразу чотири справи стосувалися доступу до інформації про наявність вільних земельних ділянок для будівництва. Загалом суд у всіх чотирьох справах дійшов висновку, що муніципалітет порушив закон, не надавши повну та вичерпну відповідь. Суди зобов’язували надати необхідну інформацію, але вінничанам досі розповідають, що землі немає, інвентаризація не проведена, а в чотиримільярдному бюджеті міста немає грошей.