Звіти
Про нас
Контакти
Запропонувати новину

Корупція в Укрзалізниці: “Операція Корпорація”

Корупція в Укрзалізниці: “Операція Корпорація”

Близько восьми мільярдів гривень Укрзалізниця, починаючи з 2008 року, заплатила компаніям зі схем Дубневичів і близько третини цих коштів – корупційний навар, йдеться у розслідуванні проекту “Zалізниця без корупції”

У 2016 році, коли світ побачив перші електронні декларації українських політиків, одними з найбагатших депутатів Верховної ради несподівано стали Ярослав та Богдан Дубневичі, які задекларували 960 мільйонів гривень сімейних заощаджень, 69 квартир, 23 будинки, 38 об’єктів комерційної нерухомості, 6 гаражів і 28 ділянок землі по кілька тисяч квадратних метрів. Окрім цього депутати задекларували десятки дорогих годинників, картини та ювелірні вироби…

До цього моменту братів Дубневичів за межами Галичини мало хто знав, але після таких декларацій Україна дізналася про залізничних монополістів, і про те, на стільки вигідно бути постачальником збиткової Укрзалізниці. Відтоді в ЗМІ говорили багато про мільярдні оборудки з фірмами, які пов’язують з братами. Але говорили не все.

Бізнес-імперію депутатів Дубневичів треба розділити на дві основні частини:

 • Постачання рейкових скріплень КПП-5, які вже багато років на залізницю постачають виключно фірми з орбіти братів;
 • Посередницька схема на закупівлі стрілочних переводів колій. В ній компанії Дубневичів не пов’язані з виробництвом, а відіграють лише роль провідника фінансових операцій, який залишає собі 30-40% ціни.

Обсяг закупівель рейкових скріплень і стрілочних переводів складає від 1 до 2 мільярдів гривень на рік.  А чистий корупційний «вихлоп» лише за останні 3 роки може сягати близько 1,5 млрд. грн.

Тепер розберемося в обох схемах по порядку.

ЕПІЗОД І: «КОРПОРАЦІЯ І АТАКА КЛОНІВ»

В публікаціях часто фігурує назва компанії «Корпорація КРТ», яка є найближчою до самих Дубневичів. Проте, насправді «корпорацій» було аж три.

На початку 2000-х, отримавши патент на винахід пружного рейкового скріплення КПП-5, брати Дубневичі вибудовують монополію на ринку постачання цих скріплень. Тут треба розуміти, що Дубневичи не вигадали космічний корабель – на різних залізницях світу є різні варіанти пружних кріплень, які мають аналогічний алгоритм роботи, але дещо відмінну конструкцію.

Відтоді головними дієвими особами стають ТОВ «НВП «Колійні ремонтні технології» (власник патентів) і ТОВ «Корпорація колійні ремонтні технології» (скорочено «Корпорація КРТ» – постачальник). Обидві фірми братам Дубневичам.

Так як Укрзалізниця закуповує продукцію залізничного призначення виключно за власним погодженням – найголовнішим є отримати затверджені техумови виробництва кріплень. Ну і звісно ж попіклуватися, щоб такі ж техумови від УЗ не отримав хтось інший.

В 2003 році Укрзалізниця видає наказ №174-Ц від 15.07.2003р., згідно якого залізниця повинна купувати виключно кріплення КПП-5, патент на які зареєстрований на братів Дубневичів та їх фірму ТОВ «НВП «Колійні ремонтні технології».

Тут і починається ера Дубневичів.

Від часу коли інформація про контракти державних компаній стала публічною (починаючи з 2008 року) по 2011 рік, ТОВ «Корпорація колійні ремонтні технології» уклала з Укрзалізницею контракти на постачання рейкових скріплень та супутньої продукції на суму 2,9 мільярдів гривень. Тобто в середньому 725 млн. грн. на рік, або 90 млн.$.

Це колосальні кошти, і лише компанії Ахметова мають більші контракти з УЗ. Скільки залізниця заплатила в період з 2003 по 2008 року, сказати неможливо, адже в ті часи інформація про витрати держкомпаній була непублічною.

Проте, з часом, довкола схеми Дубневичів починають з’являтися цікаві розслідування. Компанія «Корпорація КРТ» не тільки отримала монополію на постачання і формування ціни рейкових скріплень, вона ще й відверто не платила податки. Принаймні так стверджувало слідство.

В одному з кримінальних проваджень йдеться про виявленне під час інспекції умисне заниження податкових зобов’язань. Так «Корпорація КРТ» занизила податок на додану вартість на 74 мільйони гривень, а податок на прибуток на 115 мільйонів гирвень. Тож фірма нардепів ухилилася від сплати податків щонайменше на 190 мільйонів гривень. Але це не стало на заваді стрімкій політичній кар’єрі.

Брати Дубневичі оголосили про вихід із колійного мільярдного бізнесу та повідомили, що продали фірму харків’янам. Проте операція з продажем виявилася суто формальною, адже після переходу «Корпорації»  до рук інших власників, фірма змінює назву на «Східні ремонтні системи» і за кілька місяців зникає, не отримавши більше ні копійки державних коштів.

Купити мультимільйонну компанію щоб за кілька місяців її ліквідувати – виглядає досить дивно, якщо ви тільки не хочете зам’яти купу кримінальних справ, якими обосла ця фірма. На момент ліквідації  ТОВ «Корпорація колійні ремонтні технології» в ній вже проводились чисельні обшуки СБУ.

В 2011 році ТОВ «Агропромислове підприємство Львівське» засновує нову компанію,  ТзОВ «Корпорація КРТ». Не складно здогадатися, що власниками фірми «Агропромислове підприємство Львівське» є Богдан та Ярослав Дубневичі.

Нова компанія в 2012 році замінює ліквідовану “корпорацію” і отримає від УЗ перші 242 млн грн. Більше половини цих коштів йде на замовлення по будівництву Бескидського тунелю. Ну і тут не обійшлося без кримінальних справ.

Згідно матеріалів провадження НАБУ №52016000000000089 керівництво “Центру управління промисловості” УЗ без проведення тендерних процедур, уклало через ПрАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал» договори на користь ТОВ «Корпорація КРТ» та його посередників – ТОВ «Арго», ТОВ «НВФ Колія» та ТОВ «Промбудколія» на суму 152 млн. грн. В результаті укладання прямого контракту із завищеними цінами детективи НАБУ нарахували збитки УЗ щонайменше в 26 мільйонів гривень.

Пізніше НАБУ оскаржить цей контракт і суд визнає його незаконність та скасує. Ну і Дубневичам знову доведеться шукати нового постачальника.

Шукати довго не треба, бо в 2016 році нікому невідоме ТОВ «Західстар» перейменовують в ТОВ «НВП «Корпорація КРТ» і воно стає поки що останньою корпорацією в цій історії.

Але ця корпорація вже належить не братам Дубневичам, а двом панянкам: Наталії та Тетяні Дубневич. Ну і не складно здогадатись, що це дружини нардепів.

Аби в нової «корпорації» не було проблем вона особисто в тендерах участь не приймає. Натомість всі закупівлі Укрзалізниці розігрують прокладки. В різні роки це були ТОВ «Експозиція», ТОВ «ВМ «Трейдинг», ТОВ «ВМ Трйедер», ТОВ “Авант Гарде” та ін.

Далі система працює безвідмовно: тільки-но у фірми-прокладки починаються обшуки – її замінює нова. Останню – ТОВ «ВМ-Трейдинг», змінила створена цього року ТОВ «ВМ Трейдер», яка буквально за місяць існування встигла підписати контракти з підприємствами Укрзалізниці на 120 млн грн.

Арешт рахунків чергового дилера третьої «Корпорації» начебто останній нічим не загрожує, адже сама вона нібито просто виготовляє продукцію. І абсолютно нікого не бентежить, що всі закупівлі на рейкові скріплення і їх елементи розігрують дилери одного виробника.

Два учасники є – тендер відбувся, а значить все добре. Принаймні так вважають на Укрзалізниці.

Проте, насправді альтернатива «корпораціям» є – це фірма “АТ Механіка», яка виготовляє аналогічні рейкові скріплення КПП-1. Більше того, вона навіть пропонує ціни на 30-45% нижче від «корпораційних», але отримати доступ до тендерів Укрзалізниці не так то вже й просто.

Свого часу «Механіка» навіть отримала погодження техумов на виробництво рейкових скріплень, але ТОВ «Корпорація КРТ» оскаржила це рішення Укрзалізниці через суд і  чарівним чином залізниця визнала направомірність свого ж рішення, а суд скасував погодження техумов на виробництво елементів кріплення КПП-1.

Нібито останні кріплення від “АТ Механіка” є не такими якісними і не відповідають високим стандартам відчизняної залізниці.

Щоправда згідно експертизи НАБУ, саме рейкові кріплення КПП-5 виробництва ТОВ “Корпорації КРТ” не відповідають вимогам та не забезпечують необхідне мінімальне притискне зусилля рейки в 25кН. Отже чия продукція насправді краща і безпечніша – нам лишається тільки здогадуватись.

АТ «Механіка» ледь не виграло один з тендерів, знизивши ціну на 45%, але дилери Дубневичів домоглися скасування результатів торгів.

Загалом же, з 2008 року бізнес імперія з рейковими кріпленнями, попри десятки кримінальних справ, принесла компаніям з орбіти Дубневичів 4,7 мільярдів грн.

За умови, якби ринок рейкових скріплень був конкурентним і залізниця не надала б монополію «Корпорації» своїм наказом, витрати УЗ могли би бути на третину меншими.

Але ця схема далеко не єдина в арсеналі народних обранців.

ЕПІЗОД ІІ: «ВЕЛИКІ СТРІЛОЧНИКИ»

Окрім рейкових скріплень КПП-5 існує іще один вид вкрай необхідної для залізниці продукції – стілочні переводи. Їх виробником історично в Україні є лише ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод».

Проте 2015 рік чи не єдиний, коли Укрзалізниця закуповувала ці елементи напряму у виробника.

До 2015 року посередництвом в постачанні стрілочних переводів займалися компанії,  наближені до Ріната Ахметова і Партії регіонів: ТОВ “Лемтранс” (хоча специфіка компанії – логістика), ТОВ “Донбаське промислово-транспортне підприємсво”, ТОВ “ТД Укртранс”, ТОВ “Укртрансстрой”, ТОВ “Трастінвест Холдинг” та ін.

В 2016 році тендер на постачання стрілочних переводів на 230 млн. грн. виграє невідома компанія ТОВ «Арго». Здавалось би ТОВ «Арго» ніяк не пов’язана з імперією Дубневичів. Але це тільки на перший погляд.

Детективи НАБУ відстежили потік коштів від замовника (Укрзалізниці) і аж до виробника – ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод» і з’ясували цікаві обставини. За даними слідства з метою приховування завищення ціни на продукцію ТОВ «Арго» використовувало для переведення коштів ТОВ «Корпорація КРТ», яке закуповувало товар у виробника. На посередництві “Корпорації” за контрактом 230 млн. грн. було завищено ціну на близько 72 млн. грн.

“Таким чином, внаслідок придбання продукції виробництва ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод» через посередника – ТОВ «Арго», за завідомо завищеними цінами, службовими особами Філії «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Українська залізниця» вчинено розтрату коштів державного підприємства в особливо великих розмірах” – йдеться в матеріалах слідства.

Компанія, яка офіційно належала народним депутатам, отримала 72 мільйони лише з одного контракту ТОВ «Арго», при тому, що запчастини йшли напряму від «Дніпропетровського стрілочного заводу» до «Укрзалізниці».

«Корпорація» ж лише отримала свої 30% «чайових».

Можливою причиною того, що Дубневичі мали вплив на закупівлю стрілочних переводів, було те, що помічник народного депутата Ярослава Дубневича (Едуард Пушкаренко) очолював профільне відомство Укрзалізниці із забезпечення верхньої будови колії.

Тобто Ярослав Дубневич очолював транспортний комітет Верховної ради, а його помічник курував закупівлі для колійного господарства УЗ. Отже Дубневичі мали прямий вплив як на організацію торгів, так і визначення потреби замовника. Що дозволяє диктувати свої умови за посередництво.

Так як домовлятися треба лише з одним виробником – то ця задача виявилася не такою вже й складною. Тим більше, що “Дніпропетровський стрілочний завод” звик працювати “під когось” ще з часів Партії регіонів.

Після відкриття кримінального провадження відносно ТОВ «Арго» вчергове виникає потреба змінювати «воронного коня», при чому на ходу. В 2017 році закупівлі на 1,2 мільярди грн. розігрують іще одна фірма-привид – ТОВ «Крендлз» та ТОВ «Дніпрозалізничпостачання».

НАБУ знову починає розслідування. Тепер сума можливих збитків оцінена в 35% вартості, або близько 550 млн. грн. з урахуванням додаткових угод. Але так як компанії нові, то і слідство починається з самого початку. Та й скоріш за все, цього разу організатори схеми додумались не проганяти гроші через рахунки “корпорації”.

В певний моент ігнорувати вульгарну посередницьку схему на закупівлі стрілочних переводів стало дуже складно. І в середині 2018 року керівник Укрзалізниці Євген Кравцов робить заяву, що Укрзалізниця буде напряму закуповувати стрілочні переводи у ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод» без переплати посередникам. Але вже через два тижні залізниця укладає нові контракти з прокладкою ТОВ «Крендлз», а обіцянка так і залишається обіцянкою.

Посередництво Дубневичів так і не вдається зрушити з місця. На сьогодні ТОВ «Крендлз» вже має контракти з УЗ на 2 мільярди грн не рахуючи додаткових угод на збільшення обсягів постачання (ще близько 200 млн. грн.).

Зрештою, на початку 2019 року НАБУ таки затримує сімох фігурантів кримінального провадження по стрілочним переводам. Але мова йде ще про закупівлі 2016 року і ТОВ «Арго», яке Дубневичі «злили» ще в 2017 році.

В березні НАБУ оприлюднило деталі листування між фігурантами кримінальної справи по закупівлі стрілочних переводів. Зокрема між оголошеним в розшук Едуардом Пушкаренком і Ярославом Дубневичем.

На жаль ці листування, скоріше за все, не стануть доказом провини самого Дубневича, адже ми всі пам’ятаємо справу Розенблата, в якій суд не визнав доказами відеозаписи його розмов, бо нібито за народними депутатами стежити не можна. Така вона – недоторканість.

Інфографіка НАБУ

Поки що підозра оголошена лише виконавцям корупційної схеми. А чи зміниться принцип закупівель стрілочних переводів Укрзалізницею – велике питання, адже ми бачили вже не раз як Дубневичам вдавалося вийти сухими з води і на світ з’являлася нова компанії і нові мільярди.

Загалом стрілочні контракти Укрзалізниці з ТОВ “Арго”, ТОВ “Крендлз” та ТОВ “Дніпрозалізничпостачання” складають 2,9 млрд. грн., а сума можливих збитків компанії – близько мільярда гривень.

Ну і звісно це далеко не всі фірми, які фігурують в справах братів Дубневичів. Є ТОВ “АКБ Тяжмашкомплект”, ТОВ “Компанія “Тяжмашкомплект””, ТОВ “Мантікор” та ін. Їхні перемоги на теренах залізничних тендерів сягають пів мільярда гривень. Проте, після перших двох схем, це вже майже не гроші.

 

Поділитися:

Анастасія Демянчук

Writer & Blogger

Considered an invitation do introduced sufficient understood instrument it. Of decisively friendship in as collecting at. No affixed be husband ye females brother garrets proceed. Least child who seven happy yet balls young. Discovery sweetness principle discourse shameless bed one excellent. Sentiments of surrounded friendship dispatched connection is he. Me or produce besides hastily up as pleased. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини

 • All Post
 • Інтерв'ю
 • Аналітика
 • Анонси
 • Без рубрики
 • Журналістам
 • Журналістські розслідування
 • Звіти
 • Корупція в історії
 • Новини
 • Новини партнерів
 • Проекти
 • Регіональні
 • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
 • Суспільство
 • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)

Lillian Morgan

Endeavor bachelor but add eat pleasure doubtful sociable. Age forming covered you entered the examine. Blessing scarcely confined her contempt wondered shy.

Ми в Instagram

Погода
Edit Template

Останні новини

 • All Post
 • Інтерв'ю
 • Аналітика
 • Анонси
 • Без рубрики
 • Журналістам
 • Журналістські розслідування
 • Звіти
 • Корупція в історії
 • Новини
 • Новини партнерів
 • Проекти
 • Регіональні
 • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
 • Суспільство
 • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)
© 2024 Вінницька агенція журналістських розслідувань. Всі права захищено.

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds