У Вінниці 6 листопада після дворічної перерви відновили рух транспорту вулицею Батозькою. Вулицю закрили на реконструкцію восени 2021 року і планували відкрити у серпні 2022-го, але після початку великої війни ремонт зупинився. Тепер вулиця знову відкрита для транспорту, зокрема відновилося трамвайне сполучення із залізничним вокзалом (маршрути №№ 1,4 і 6). За час ремонту вінничани часто скаржилися на незручності…
А тепер зіграємо в гру: перенесемся у Вінницю 1929 року, коли по місту їздять лише 11 трамваїв 1910 року випуску. Вони курсували туди-сюди з залізничного вокзалу до ринку “Каліча”. Ще була однопутка по теперішній вулиці Замостянській.
У той час транспортна криза у місті одна з найголовніших проблем, тому Ви, як керівник міських комунальних підприємств Рибінський, в підпорядкуванні котрого транспорте підприємство “Елтрамвод”, плануєте пустити трамвай по всій Вінниці (цього так і не було зроблено ). Вам потрібно більше рухомого складу. Що ви робите? Правильно, починаєте шукати де можна придбати трамваї.
Розглянемо події в хронологічному порядку:
1929 рік
Березень
Пишете лист у відділ комунального господарства в місто Харків, де переходять на широку колію, і де можна придбати трамваї на метрову колію, яка є у твоєму місті.
Вересень
Дізнаєшся, що в Харкові на продаж виставлено десять вагонів в доброму технічному стані. Ціна: від 15 до 20 тисяч карбованців. Крім того, у місті Зінов’євськ (нині Кропивницький) продається 15 трамваїв.
Грудень
Надсилаєш лист в москву у “Постійне бюро всесоюзних трамвайних з’їздів”, щоб дізнатись чи підійдуть для твого міста трамваї з Харкова та Зінов’євська.
Але отримавши витяг з постанови президії міської ради, сильно засмучуєшся, тому що виділили дуже малу суму на розширення трамвайного парку. Це означає, що потрібно знайти найдешевші трамваї і забути про харківські та зінов’євські вагони.
1930 рік
Січень
Отримуєш відповідь від “Постійне бюро всесоюзних трамвайних з’їздів”, які підтвердили, що вагони з Харкова та Зінов’євська підходять для експлуатації у Вінниці, адже єдиний трамвайний завод на весь совєтский союз у Митищах (сьогодні тут виробляють гусеничні шасі для оборонного комплексу росії) може виробити вагони для Вінниці не раніше кінця 1931 року.
Квітень
Від “Постійне бюро всесоюзних трамвайних з’їздів” стає відомо, що у Твері виставлені на продаж трамваї, тому надсилаєш їм телеграму, щоб дізнатись технічні характеристики рухомого складу. В травні отримуєш відповідь з запитуваною інформацією.
Червень
У місто Твер їде два працівника “Елтрамвод” Лєбєнзон та Петровський, щоб оглянули трамваї. Якщо вони підходять для експлуатації у Вінниці, їх потрібно буде купити.
Наприкінці місяця приходить лист від пана Лєбєнзона, де він все детально розписав:
Відповідно до акту огляду п’яти вагонів, вони перебувають в поганому стані.
Але ціна у 25 тисяч рублів за п’ять трамваїв говорить сама за себе. За ці кошти не придбаєш навіть два вагона у Харкові. Ба більше, за 25 тисяч, крім трамваїв, місто отримає запчастини до цих вагонів. Тому влада Вінниці прийняла відповідне рішення – купуємо.
Липень
Трамваї з Твері прибули залізницею на станцію Вінниця
Жовтень
У ході ремонту вагонів стало зрозуміло, що при покупці трамваїв нам були надані не ті креслення, тому у Твер направили листа, щоб надіслали всі потрібні нам документи.
P.S
Завдяки єдиному документу, а саме листу до редакції газети “ленінський шлях”, ми можемо зрозуміти, як станом на листопад 1930 року у Вінниці використовували тверські трамваї. Ймовірно, то була відповідь журналістам на тогочасний “запит щодо доступу до публічної інформації”. У листі йдеться, що на той момент закуплені трамваї дали змогу лише зняти з другорядної колії, що йшла на Військове містечко великий трамвай, щоб пустити його по головному шляху – з ринку на вокзал. Всі інші придбані трамваї були в ремонті.
Інформації про самі тверські вагони майже ніякої немає. Є припущення, що це швейцарські трамваї “Бріль” 1901 року випуску. Така компанія дійсно виробляла трамваї, але це підприємство не європейське, а американське.
Фото цих вагонів також немає, крім єдиного знімку під час відкриття трамвайного руху у 1901 році в Твері.
Єдина фотографія цих трамваїв, яка збереглася, у Вінниці зроблена під час стихійного лиха. Коли фотографували затоплене депо десь на початку 1930-х років, в кадр потрапив цей вагон.
Це все, що вдалося знайти в архівах про цей вид електротранспорту.