Замість суми доходу в декларації викладача Вінницького національного технічного університету – фраза «відповідно до нарахувань заробітної плати за місцем роботи та відсотки за банківськими вкладами».
Вінницький національний технічний університет виявився найвинахідливішим у своїх відповідях на інформаційні запити щодо надання копій декларацій співробітників вишу. Спочатку заклад відмовився надати повну інформацію та просив надати докази права на подання такого запиту. На що отримав повторний запит з вказанням того, що ці вимоги не міститься в Законі України «Про доступ до публічної інформації». На повторний запит надійшла така ж сама відмова. Після публікації Вінницький технічний університет продовжує ховати доходи своїх співробітників та третього запиту від юридичної особи, ГО «Агенція журналістських розслідувань», вищий навчальний заклад все ж таки надав копії декларацій. Проте знову не дотримався вимог низки законів. У відповіді, підписаній ректором університету Володимиром Грабком, йдеться про те, що виш не володіє та не зобов’язаний володіти інформацією про майно та доходи витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2014 рік.
Копії декларацій за 2015 рік також викликають безліч запитань. В одній із них у розділі «Про доходи» замість суми сукупного доходу, декларант зазначив фразу «Відповідно до нарахувань заробітної плати за місцем роботи та відсотки за банківськими вкладами».
Інший декларант вказує прізвище, а ім’я та по – батькові вважає при цьому персональними даними.
Перший проректор Вінницького національного технічного університету великими буквами повідомив що відомості про членів сім’ї декларанта – то є персональні дані.
Що каже Закон?
Частина друга статті 12 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» передбачає, що оприлюдненню підлягають усі відомості, зазначені в декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, крім відомостей, що віднесені тільки цим Законом до інформації з обмеженим доступом. – говорить юрист центру громадського контролю «ДІЙ! Вінниця» Сергій Корнійчук. – А Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції» обмежує доступ лише до відомостей про: реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта громадянина України; місце проживання та реєстрації декларанта; місцезнаходження об’єктів, які наводяться в декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. За п.3. ст. 5. ЗУ «Про захист персональних даних» – персональні дані, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформленій за формою і в порядку, встановленими Законом України “Про засади запобігання і протидії корупції”, не належать до інформації з обмеженим доступом, крім відомостей, визначених Законом України “Про засади запобігання і протидії корупції”.
Нагадаємо, Центр громадського контролю «ДІЙ! Вінниця» перевірив на знання Закону України “Про доступ до публічної інформації” державні вищі навчальні заклади Вінниці. Усім їм були надіслані запити на доступ до публічної інформації з проханням надати копії декларацій про майно доходи витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2014 – 2015 роки ректорів, їхніх заступників та деяких співробітників закладу.
З шести вишів одразу відповіли чотири. Найшвидшим з них виявився Донецький національний університет імені Василя Стуса – вичерпна відповідь надійшла на наступний день після отримання запиту.
Також надав усі декларації запитуваних працівників Вінницький національний медичний університет. Вінницький національний аграрний університет надав не всі копії декларацій. Деякі з об’єктивних причин: співробітник почав працювати нещодавно, а отже не надавав декларацію за минулий рік. Але було й формулювання, що університет не може надати декларацію співробітника у зв’язку з «її втратою».
Вінницький державний педагогічний університет спочатку відмовив, пославшись на те, що декларації містять персональні дані, проте після повторного надсилання запиту і публікації не просто надіслав змістовну відповідь на запит, а й перепросив журналістів.