Звіти
Про нас
Контакти
Запропонувати новину

Імунолог Ольга Бондарчук: «До 25 відсотків щеплених не реагують на перше введення протикорової вакцини»

Імунолог Ольга Бондарчук: «До 25 відсотків щеплених не реагують на перше введення протикорової вакцини»

Навіщо від кору вакцинують двічі та чи можна захворіти на нього повторно, Depo.Вінниця розповіла доцентка ВНМУ ім. М.І. Пирогова, експертка з питань клінічної імунології, алергології Департаменту охорони здоров`я Вінницької ОДА

Україна – європейський лідер за кількістю хворих на кір, свідчать дані Всесвітньої організації охорони здоров`я. У 2018 році на цю недугу в Європі  захворіло найбільше за останні десять років число людей – 82 000. І 53 000 з них – в Україні. Основною причиною такої кількості недужих українців фахівці називають низький рівень щеплення проти кору. І хоча останнім часом число вакцинованих зростає, а скептицизм щодо необхідності вакцинації почав затухати, питання все ж залишаються. На деякі з них відповіла співрозмовниця видання.

Чому дитину щеплять від кору саме в рік та шість років?

Календар щеплень складається на підставі низки умов, одною з них є відсутніть або низький рівень материнських захисних антитіл у дитини. Дитина захищена материнськими антитілами до 9-12 місяців. Є думка, що вводити вакцину в цей період недоцільно, тому що материнські антитіла можуть завадити продукції захисних антитіл після щеплення. Колись (в Радянському Союзі) перше щеплення проти кору проводили до року, але було відмічено, що рівень антитіл після вакцинації був низький. Та й вакцина тоді була іншою. Протикорові материнські антитіла зникають до 12 місяців, тому перше щеплення проводять саму у рік. Ревакцинація відбувається у шість років, тому що до цього періоду, починаючи з трьох-чотирирічного віку формується клітинний набутий імунітет дитини. В країнах Євросоюзу ревакцинацію проводять у віці від трьох-чотирьох до шести років/

Чи є особливості формування імунітету до кору, якщо терміни вакцинації змістилися?

Механізм формування імунної відповіді на живу вірусну вакцину у будь-якому віці однаковий, але з віком ризик виникнення побічних реакцій значно зростає. Згідно з календарем щеплень, планово рекомендують вводити вакцину до 18 років. У календарі ще є розділ за епідемічними показаннями. Тож в осередку спалаху захворювання дозволяється проводити щеплення особам до 30 років в перші 72 години після контакту з хворим.

Що відбувається з імунною системою, якщо ввести вакцину від кору під час інкубаційного періоду хвороби? І чи захистить щеплення від захворювання у цьому випадку?

Фаза зростання антитіл при введені вакцини проти кору становить три-чотири дні. Тобто за цей час наростає їхній максимальний титр і завдяки цьому встигає сформуватися специфічний протикоровий імунітет. Якщо в цей період не провели щеплення, то за відсутності протипоказів можна ввести нормальний імуноглобулін людини.

У соцмережах ходить інформація про те, що ревакцинацію потрібно робити щодесять років. Чи правда це?

Ні. Дитина має отримати дві дози вакцини за календарем щеплень. При цьому другу дозу ми вводимо не для посилення імунітету, а для захисту тих, чия імунна система не відповіла на першу дозу. Наприклад, в Австрії, Німеччині, Франції та Швейцарії дитина отримує другу дозу через місяць після першої.

Чи є різниця у формуванні імунітету до кору після щеплення та після перенесеного захворювання?

Коли ви контактуєте з вірусом кору, у вас формується природній імунітет. В результаті перенесеної хвороби ви двічі не хворієте. Але за цей природній імунітет можна заплатити іншу ціну – життя. В довакцинальний період серед тих, що захворіли, один зі ста випадків закінчувався смертю, а не лише ускладненнями.

Після щеплень формується напружений тривалий імунітет, але збереження протикорових антитіл чи клітин імунологічної пам’яті залежить від багатьох факторів, зокрема стану вакцини (тут важливо, чи порушувався холодовий ланцюг) або наявності у людини хронічних захворювань. Вважають, що після першого введення десь 20-25 % осіб внаслідок різних причин можуть не відповісти на антиген. І ревакцинацію проводять для того, аби зменшити цю кількість. Після другого введення вакцини на неї можуть не дати відповіді один-два відсотки. Але тут спрацьовує колективний (популяційний) імунітет, який може захистити цих осіб від захворювання. Жодна вакцина у світі на сто відсотків не гарантує від хвороби, але попереджає тяжкий перебіг та летальні випадки.

Імунітет до кору після захворювання є пожиттєвим. Чи можна сказати те ж про імунітет після двох вакцинацій?

Щодо пожиттєвого імунітету після перенесеного кору – дискусійне питання, але більшість науковців так вважають. Хоча якщо після захворювання імунітет з тих чи інших причин не сформувався, можна захворіти повторно.

Ведення вакцини сприяє формуванню високоспецифічного імунітету на вакцинний препарат та формує тривалий напружений популяціонний імунітет, який потрібен для зменшення кількості тих, хто може захворіти.

Якщо щеплення мають 95 та більше відсотків населення, це формує прошарок із 90 відсотків тих, хто має імунітет до кору. Це сприяє зниженню циркуляції збудника захворювання та, в свою чергу, зниженню захворюваності.

Але треба розуміти, що «захищений» та «імунний» – це різні потяття. «Імунний» – гуморальний тип імунітету (це титр захисних, протикорових антитіл – імуноглобуліни G, які можна визначити в крові). «Захищений» – це більш широке поняття (неспецифічні фактори захисту, гуморальний (імуноглобуліни, в тому числі) та клітинний типи імунітету). Саме всі ці фактори формують імунітет проти вірусу кору.

Протикорова вакцина – жива вірусна, тому після її введення повинен формуватися як гуморальний, так і клітинний тип імунітету, але на практиці не завжди так буває.

До якого віку можна захворіти на кір?

На кір можна захворіти в будь-якому віці при відсутності природнього чи поствакцинального імунітету.

Чому дорослі переносять кір важче, ніж діти?

Знову ж таки, все це залежить від стану імунної системи, наявности імунопатології. Діти раннього віку і старші вікові групи більш тяжко переносять хворобу. Але на практиці бачимо, що від кору помирають молоді люди, які не відносяться до вищезазначених вікових категорій. У той же час у разі летального випадку при проведенні розслідування з`ясовується, що частіше від кору та грипу помирать люди з порушеннями в імунній системі.

Якщо дитина перехворіла на кір після першої вакцинації, чи потрібно робити ревакцинацію?

Потрібно визначити специфічні антитіла (імуноглобуліни G) проти кору. Це те, що ми можемо зробити на сьогодні. При їх наявності повторне щеплення не потрібно.

Що відбудеться з імунною системою, якщо зробити щеплення людині після того, як вона перехворіла на кір?

Все залежить від рівня антитіл на момент вакцинації. Може не статися нічого, або може знизитися рівень антитіл, які з`явилися після захворювання, або виникнуть побічні реакції. У наших інструктивно-методичних документах зазначено, що введення комбінованої вакцини проти кору, краснухи та епідемічного паротиту не є протипоказанням, якщо людина перехворіла на якусь із цих інфекцій.

Аналіз на антитіла до вірусу кору показує тільки їх наявність чи відсутність?

Якщо ми говоримо про дорослих і людина не знає, чи має імунітет проти кору, можна перевірити наявність специфічних антитіл (імуноглобуліну G ) до вірусу кору в крові. Якщо вони є, це означає,  що людина мала контакт чи з вакцинним препаратом, чи з диким вірусом. Цей контакт був – отже, ви вже маєте імунітет. Але треба розуміти, що це «умовно» захисні рівні антитіл. Досі ведеться дискусія, які рівні протикорових антитіл слід вважати мінімальними захисними.

Як часто виникає алергія на вакцину від кору? І чи можна проводити вакцинацію, якщо була реакція після першого щеплення?

На корову вакцину частіше виникають не алергічні реакції, а побічні, які за симптомами схожі на кір або токсичний шок. Абсолютним протипоказанням на повторне введення будь-якої вакцини є  системна, генералізована реакція та/або сильна місцева реакція.

Як у випадку ускладнень після вакцини від кору визначають, чи виникли вони саме внаслідок щеплення чи це був збіг у часі?

Спочатку лікарі  говорять  про несприятливі події після імунізації. Проводять разом з епідеміологами розслідування і в кожному конкретному випадку встановлюють причину. Це регулюється Наказом МОЗ №996 від 29.06.2016 року.

Яка статистика ускладнень після вакцинації від кору?

Інформація щодо частоти проявів побічних реакцій після застосування вакцини КПК за даними Фармнагляду України за ІV квартал 2018 року: місцеві реакції – 0,005%, загальні – 0,006%, інші побічні реакції – 0,002%

Поділитися:

Катерина Баркалова

Writer & Blogger

Considered an invitation do introduced sufficient understood instrument it. Of decisively friendship in as collecting at. No affixed be husband ye females brother garrets proceed. Least child who seven happy yet balls young. Discovery sweetness principle discourse shameless bed one excellent. Sentiments of surrounded friendship dispatched connection is he. Me or produce besides hastily up as pleased. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини

 • All Post
 • Інтерв'ю
 • Аналітика
 • Анонси
 • Без рубрики
 • Журналістам
 • Журналістські розслідування
 • Звіти
 • Корупція в історії
 • Новини
 • Новини партнерів
 • Проекти
 • Регіональні
 • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
 • Суспільство
 • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)

Lillian Morgan

Endeavor bachelor but add eat pleasure doubtful sociable. Age forming covered you entered the examine. Blessing scarcely confined her contempt wondered shy.

Ми в Instagram

Погода
Edit Template

Останні новини

 • All Post
 • Інтерв'ю
 • Аналітика
 • Анонси
 • Без рубрики
 • Журналістам
 • Журналістські розслідування
 • Звіти
 • Корупція в історії
 • Новини
 • Новини партнерів
 • Проекти
 • Регіональні
 • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
 • Суспільство
 • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)
© 2024 Вінницька агенція журналістських розслідувань. Всі права захищено.

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds