Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Депутати не можуть розібратись із земельним податком для вінничан, який є найвищим в Україні

Депутати не можуть розібратись із земельним податком для вінничан, який є найвищим в Україні

Через рік після прийняття рішення щодо підвищення удесятеро ставки земельного податку для домогосподарств Вінниці депутати вирішили нарешті розібратися у питанні та запросити інформацію у податківців.

Нагадаємо, 5 серпня, у порядку місцевої ініціативи група громадських організацій зареєструвала проект рішення Вінницької міськради «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.06.2018 року № 1231, зі змінами». Ініціатива, яку підтримали одразу кілька громадських організацій, передбачає повернення ставки податку з 0,3 % до 0,03% для земель з цільовим призначенням «Для городництва», «Для індивідуального садівництва», “Землі житлової забудови”, “Для індивідуального дачного будівництва” та “Для колективного дачного будівництва”.

Проект рішення, відповідно до якого пропонується переглянути ставки земельного податку для вінничан, перед членами постійної комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин і охорони природи представила депутатка Ганна Давиденко. Питання мали заслухати наприкінці комісії. Втім, розпочали роботу комісії саме з нього.

– Сьогодні наше місто має найвищий земельний податок в Україні. Такої ставки податку більше немає ніде, – зауважила Ганна Давиденко. У підтвердження своїх слів вона представила присутнім порівняльну таблицю зі ставками податку в інших містах України.

– У Вінниці ставка податку становить 0,3 %, в той час, коли він нижчий у Хмельницькому, Житомирі, Чернівцях, Тернополі, Луцьку, Кропивницькому і, навіть, у курортній Одесі, де ставка податку у 10 разів менше, ніж у Вінниці, – підкреслила депутатка і зауважила, що питання дуже резонансне. – Якщо минулого року люди отримували платіжки на 300 гривень, то цього року – на 3, 4, 5, 8 тисяч гривень.

Депутатка також зазначила, що стикнулись із даною проблемою 13 тисяч домогосподарств, а пільгу на сплату земельного податку мають лише інваліди 1 і 2 групи.

Вона також додала, що відповідно до інформації, яку надали податківці, збільшення земельного податку з 0,03 % до 0,3 % збільшить надходження до бюджету лише на 10 мільйонів гривень.

– Як ви вважаєте, імідж Вінницької міської ради вартий тих грошей? І чи змінять радикально наповнення бюджету ці 10 мільйонів гривень, щоб залізти в кишеню до людей остаточно? Через тарифи, через усе інше? І давайте доб’ємо їх ще оцим податком, – зауважила депутатка.

Вона також додала, що згідно всіх законів, чинних в Україні, Вінницька міська рада може прийняти рішення і зменшити податок на землю у 10 разів.

Попри змістовний виступ депутатки, її колеги, присутні на комісії, зазначили, що не готові приймати рішення щодо того, підтримувати запропонований ініціативною групою проект чи ні. Мовляв, у питанні потрібно розібратись та запросити фіскальну службу, яка б надала уточнювальну інформацію.

– А чого податкова не дала сьогодні конкретну розшифровку? – запитував депутат Павло Задорожнюк.

– Ні один орган сьогодні не може дати чітку відповідь, – зауважила на це Ганна Давиденко.

– То що вони будуть нараховувати, якщо вони не знають, – продовжував Задорожнюк.

– Ми не всю інформацію маємо. Потрібно, щоб податкова тут була, – зауважив і депутат Микола Тихонюк.

– А може це один олігарх цих 10 мільйонів має заплатити? Тобі теж буде його шкода? – продовжував депутат Павло Задорожнюк.

Депутат Володимир Околіта визнав, що підвищення земельного податку справді викликало серйозний резонанс серед мешканців Вінниці.

– Я зустрічався багато із людьми, особливо по приєднаним територіям. Дійсно, податкова розіслала всім листи. Суми були вказані досить суттєві.

Депутат також додав, що згодом людей проінформували, щоб вони звернулись до податкової служби повторно, для уточнення розміру податку.

– Думаю, що нам потрібно сформувати перелік питань і звернутись із запитом до податкової, – зазначив Володимир Околіта. – Потрібно статистику проаналізувати до дрібниць. Для яких соціальних груп збільшується податок, які соціальні групи звільняються від цього податку.

Ганна Давиденко також додала, що зауваження до проекту, які надійшли від департаменту фінансів, а також департаменту правової політики досить дивні. Вони, зазначила депутатка, абсолютно суперечать чинному законодавству України. Зокрема, що стосується того, що ВМР не має права вносити зміни до оподаткування. Адже місцеві органи самоврядування мають право вносити такі зміни. Про що свідчить як чинне законодавство, так і практика Верховного Суду.

За словами депутатки, переглядати ставки податку міська рада має право відповідно до Перехідних положень Податкового Кодексу України.

– Те, що ВМР не має права приймати рішення, що стосуються внсення змін до оподаткування, не відповідає дійсності, – зазначила вона.

Проект рішення, який передбачає зменшення податку на землю для домогосподарств Вінниці, не підтримав жоден член постійної комісії.

Зокрема, Микола Тихонюк зауважив, що вирішуватиме на сесії.

– Я голосуватиму, коли отримаю всю необхідну інформацію, – зауважив він.

По завершенню комісії Ганна Давиденко на своїй сторінці у фейсбук написала, що, на її думку, така ситуація буде відбуватись на кожній постійній комісії, де виноситимуть на обговорення дане питання.

На її думку, «За» зменшення земельного податку проголосують не більше 15 обранців. Решта ж – утримаються, тобто, фактично, проголосують «Проти». А відтак – рішення прийнято не буде і, відповідно, земельний податок для вінничан залишиться найвищим в Україні.

У своєму дописі депутатка також зауважила, якщо депутати не підтримують дане рішення цього разу, питання про зменшення земельного податку виноситимуть на кожну сесію, доки депутати «не розберуться у питанні».

Цей матеріал підготовлено у рамках проекту «ДІЙ!-Вінниця», що реалізується за фінансової підтримки  міжнародної Чеської неурядової організації People in Need та Міністерства закордонних справ Чеської Республіки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *