Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Податковий тягар за землю у Вінниці не зменшать: плати або віддай

Податковий тягар за землю у Вінниці не зменшать: плати або віддай

Вінницька влада не збирається зменшувати податок на землю у місті, що зріс у десять разів. Якими можуть бути варіанти розвитку подій для власників землі, що матимуть податковий борг?

12 липня вінничанка Наталя Макарова зареєструвала петицію, у якій просила переглянути рішення міської ради та знизити ставку земельного податку для населення.  Рішення про збільшення плати ще у червні минулого року прийняли депутати Вінницької міської ради. Тоді розмір податку складав 0,03% нормативної грошової оцінки та з 1 січня 2019 року зріс до 0,3%, що рівно в 10 раз більше.

– Так, відповідно до рішення Вінницької міської ради від № 1231 з 01 січня 2019 р. ставка земельного податку для земель житлового фонду (для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) для фізичних осіб та для «Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку») становить 0,3 % від нормативно грошової оцінки землі. Поміж іншим, до 01 січня 2019 року ставка земельного податку для земель за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) становила всього 0,03 % від нормативно грошової оцінки землі. Таким чином ставка земельного податку в 2019 році в порівнянні з попередніми роками збільшилася в 10 (!) разів. А беручи до уваги те, що нормативна грошова оцінка земель в межах міста Вінниці є досить високою, різке збільшення ставки земельного податку покладає значний фінансовий тягар на власників земельних ділянок. – пише у петиції авторка Наталя Макарова.

Петицію підписали 434 особи з 350 необхідних, і 26 липня на сайті “Єдиної системи місцевих петицій” була опублікована відповідь виконкому Вінницької міської ради за підписом заступника міського голови Владислава Скальського.

У відповіді повідомили, що за Податковим кодексом органи місцевої влади можуть встановлювати земельний податок у розмірі не більше 3% від оцінки землі. Рішення, яким підняли податок з 0,03 до 0,3% — прийнята на виконання вимог постанови Кабміну від 2017 року.

При цьому, земельний податок в розмірі 0,3% є значно нижчим за граничний розмір ставки, передбачений Податковим кодексом України.

Окрім того, рішення про перегляд земельного податку не приймали протягом 22 років (з 1996 до 2019 року).

– Враховуючи вищевикладене, наразі відсутні підстави для вирішення питання, зазначеного у петиції, оскільки ставка податку, встановлена у розмірі 0,3 відсотка від нормативної грошової оцінки землі, є значно нижчою за граничний розмір ставки, передбачений Податковим кодексом України», — йдеться у відповіді, яку підписав заступник міського голови Владислав Скальський.

 

Пільговики та штрафники:

Земельний податок – обов’язковий платіж, який входить до складу податку на майно. Його розмір встановлюється місцевими радами. За інформацією сайту Мінфін зі сплати земельного податку встановлено ряд пільг. Тож від його сплати звільняються:

  • інваліди першої і другої групи;
  • громадяни, які виховують трьох і більше дітей до 18 років;
  • пенсіонери (за віком);
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія закону про статус ветеранів війни;
  • постраждалі від наслідків аварії на ЧАЕС.

Усі ці пільги діють не більше ніж на одну земельну ділянку за кожним з видів:

  • для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більше 2 га;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка): у селах — 0,25 га, в селищах — 0,15 га, в містах — 0,1 га (10 соток);
  • для індивідуального дачного будівництва — 0,1 га;
  • для будівництва індивідуальних гаражів — 0,01 га;
  • для ведення садівництва — 0,12 га.

Вінничани, які мають право на пільгу, мають самостійно звернутися до Вінницького управління ГУ ДФС у Вінницькій області (адреса: вул. Костянтина Василенка, 21) і разом із заявою надати відомості, які дозволять їм скористатися пільгою

Якщо фізична особа має більше однієї земельної ділянки, вона повинна подати до податкової заяву і вказати, який з земельних ділянок буде звільнений від податку.

За несплату податку в термін, фізичних осіб чекає штраф в розмірі 10% суми боргу (при затримці на 30 днів) або 20% при більш тривалому терміні плюс пеня в розмірі 120% річних облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.

Ми з’ясували у юристки ЦГК «ДІЙ!-Вінниця», адвокатки Тетяни Мишковської, якими будуть правові наслідки того, якщо людина не сплатить вчасно земельний податок.

Адвокатка: Борг будуть стягувати через суд. Причому за порушення строків сплати передбачена відповідальність у вигляді штрафів та пені.

 

Журналістка: А чи можуть у людини відібрати землю через заборгованість?

 

Адвокатка: Можуть, в рахунок боргу, але лише за рішеням суду через фіскальну або Державну виконавчу службу, шляхом накладення арешту та послідуючої реалізації в примусовому порядку. Якщо ж земля в оренді, то це буде підставою для розірвання договору. При цьому розірвання договору оренди землі, за нормами ЗК України, передбачено за умови систематичної несплати земельного податку чи орендної плати. Систематичною в даному випадку рахується несплата більше двох раз. Але, знову ж таки, розірвання договору може лише в судовому порядку.

 

Журналістка: Ходять розмови, але ніхто не надав нам жодного факту, що таким чином міська влада планує здійснити перерозподіл землі у Вінниці. Тобто, якщо людина має біля свого будинку понад десять соток, на які має пільгу по сплаті податку на землю, і не може платити за надлишок, то має повернути його у комунальну власність.

 

Адвокатка: говорити про те, що у разі не сплати, особа зобов’язана повернути надлишок землі у комунальну власність не можна. За доброю волею власника ділянки, який розуміє, що не здатний нести такий податковий тягар, він може відчужити на користь іншої юридичної чи фізичної особи надлишок землі. При цьому потрібно буде виділити та переоформити земельні ділянки.

 

Цей матеріал підготовлено у рамках проекту «ДІЙ!-Вінниця», що реалізується за фінансової підтримки  міжнародної Чеської неурядової організації People in Need та Міністерства закордонних справ Чеської Республіки

Головне фото: moemisto.org.ua

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *