Вінницька агенція журналістських розслідувань
Главная » Новини » Від знищення дореволюційну будівлю лікаря Цукермана у центрі Вінниці рятує лише статус пам’ятки архітектури 

Від знищення дореволюційну будівлю лікаря Цукермана у центрі Вінниці рятує лише статус пам’ятки архітектури 

Двоповерховій старовинній будівлі у центрі Вінниці повезло більше, ніж, наприклад, унікальному глиняному будинку другої половини XIX століття . Єдине, що рятує від знищення історії нашого міста – статус пам’ятки архітектури. Будинок, що знаходиться на Симона Петлюри, 24, має статус пам’ятки архітектури та містобудування місцевого значення . Якби не це, то цілком можливо, що цю будівлю знесли ще в 1990-х роках. Або повністю перебудували, і була б втрачена вся її історична цінність. 

Дореволюційний та радянський період 

У быльшосты  джерел дата будівництва будівлі зазначена як 1910 – 1912 роки, але інколи зазначають 1914 – 1915 роки. Будинок належав лікарю Цукерману. 

(Мапа 1811 року. Ділянка, де через 100 років лікар збудує собі двоповерховий дім)

Радянська влада на початку 1920 років розташувала тут поштове відділення. Після звільнення міста від німецької окупації, навесні-влітку 1944 року у будинку тимчасово перебувало управління  НКВС у Вінницькій області. Потім знову сюди переїхало поштове відділення, яке тут було до самої Незалежності України, до 1992 року. 

У цій будівлі ще у 1970-х роках розміщувалось міське агентство “Союздрук”, де працювала моя мама. Я був у ті часи ще дитиною і бігав до мами на роботу. Ми жили поряд на Першотравневій, 5 (Магістратська). Там був чудовий колектив. Дружили сім’ями, часто святкували разом. Пізніше, коли побудували будівлю міськвиконкому (Соборна, 59), агентство “Союздрук” переїхало до цієї будівлі на восьмий поверх – каже Станіслав Іванчук 

 

(фото колективу “Союзпечать” в приміщенні теперішньої закинутої будівлі)

За кілька місяців до розпаду СРСР, рішенням виконкому обласної ради народних депутатів від 14 лютого 1991 року було надано будинку статус пам’ятки архітектури, який, ймовірно, врятував споруду від знищення у 90-х роках.  

 

Часи Незалежності 

Я жила у будинку навпроти. У 1990-х роках багато хто хотів придбати будівлю. Чула, що планували тут розмістити готель, але влада міста нікому не давала приватизувати будинок. У 90-х почали реставрувати дореволюційну споруду. Зробили тільки дах й на цьому все, – говорить Ганна Мора 

 

Комунальне підприємство “Центр історії Вінниці” кілька років тому публікували фото цієї реставрації, за яку казала пані Ганна. 

Вже майже 30 років як будівля закинута та поступово руйнується. З 2015 року пішов процес передачі будівлі з державної власності до комунальної. Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 1 жовтня 2020 року № 2058 затверджено акт приймання-передачі з державної у комунальну власність Вінницької міської ОТГ. 

Щоб дізнатись подальшу долю будівлі, ми надіслали запит до Вінницької міської ради. 

Виходячи з цієї інформації, міська влада таки планує відреставрувати будівлю за бюджетні кошти. 

 

Сучасний стан 

Зараз будівля перебуває в дуже занедбаному стані, але її ще можна врятувати. На вікнах встановлені решітки, заднє подвір’я загородили парканом. 

Збереглась дореволюційна ліпнина

 

та дореволюційний кований паркан 

На автентичні, які чудом збереглись до наших днів, двері вчепили  новий замок 

Що буде розташовуватись у будівлі після реставрації – немає точної інформації. Є лише припущення, наприклад, що сюди перенесуть торгово-промислову палату . Лише час це покаже. Для початку цю будівлю треба реконструювати, а це чималі кошти для місцевого бюджету.

Один відгук про “Від знищення дореволюційну будівлю лікаря Цукермана у центрі Вінниці рятує лише статус пам’ятки архітектури 

  1. Андрей

    Поштове відділення було на першому поверсі з самого початку. Сімїя Цукермана мешкала на другому поверсі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *