Звіти
Про нас
Контакти
Запропонувати новину

Офшорна Вінниця: які підприємства ховають власників на Кіпрі, Панамі, Віргінських островах, Філіппінах

Офшорна Вінниця: які підприємства ховають власників на Кіпрі, Панамі, Віргінських островах, Філіппінах

Офісний центр у володінні філіппінця, приватизований військовий завод пов’язаний з Панамою, гранітний кар’єр  з власником з Південної Африки, офшорний будівельний поїзд у будівлі суду…  Журналісти з’ясували навіщо вінницькі підприємства  пов’язують свою діяльність з офшорами.

 

Чому Кіпр – не офшор?

Офшор – це слово останнім часом чути все частіше і частіше. Більшість вінничан асоціюють це слово з чимось поганим, але в деталі мало хто вникав. З юридичної точки зору офшор – це держава або територія, де існує нульове оподаткування та захищена інформація про кінцевих бенефіціарних власників (вигодоотримувачів) підприємств. Найпопулярніша офшорна зона для підприємств з Вінниччини та й для всієї України – Республіка Кіпр. Експерти стверджують, що в класичному понятті Кіпр – це не офшор. Це держава,  де низьке оподаткування, непогана репутація місцевих підприємств та розвинута банківська система.

Вони поділяють офшорні зони на три категорії:

 • Нульова податкова ставка, невелика плата за розміщення компанії у цій країні, нерозкриття власників фірми. Такі офшорні зони знаходяться у країнах Карибського басейну, у Африці. Але у цих країнах погана репутація і є ризик розміщення там свого бізнесу.
 • Низька податкова ставка та добре розвинута банківська система (Кіпр)
 • Середня податкова ставка та чудова репутація ( Гонконг)

 – Чому майже всі українські підприємства, які пов’язують свою діяльність з офшорами, обирають країну Кіпр – цілком зрозуміло. З 2013 року набрала чинності конвенція, яка була підписана між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи ( http://zakonrada.gov.ua/laws/show/196_016 ). За цією конвенцією, підприємство сплачує податки тільки в тій країни, де воно зареєстровано. Наприклад, якщо якийсь завод під Вінницею буде зареєстрований на Кіпрі, то розмір податку на прибуток він буде сплачувати 2% у бюджет Кіпру, а не у бюджет України. Але не варто також забувати за ще одну вагому причину, чому українські підприємства пов’язують свою діяльність з офшорами – це захист свого бізнесу від рейдерського захоплення, – каже адвокат Сергій Корнійчук.

Офшорами користуються переважно великі підприємства,  але їх діючих у Вінниці небагато. Нам вдалося знайти приблизно 20 підприємств.

 

«Неприступна фортеця» офісний центр «Кряж»

Офісний центр «Кряж», який розташований на вулиці Максимова 4, побудували приблизно 10 років тому. Належить будівля  фірмі ТОВ «Кряж».  За інформацією бізнес-пошукової системи YouControl статутний капітал ТОВ «Кряж» у 1 000 гривень внесло  підприємство «Лоранж» ЛТД.  Знаходиться воно знаходиться в британському місті Бедфорд,  яке має населення приблизно як у Бердичеві (приблизно 80 тисяч мешканців). ТОВ «Кряж» має два кінцевих бенефіціарних власника: з Республіки Вануату та з Республіки Філіппіни.

В офісному центрі «Кряж» також розташоване ТОВ «Торговий дім «Біл-Обст». Ця фірма займається оптовою торгівлею. Засновник ТОВ «Торговий дім «Біл-Обст» – кіпріотська фірма «Кроппер Індастріал Лімітед».  Вигодоодержувач знаходиться  на Кіпрі.

Щоб запитати, чого «Кряж» та «Біл-Обст» зареєстровані не в Україні,  журналісти пішли у цей офісний центр. На ресепшні не досить привітний охоронець сказав, в офісі нікого немає та попросив залишити свої контакти. Не дочекавшись відповіді, ми знову вирушили до «Кряжу». Але й цього разу отримати коментар не вдалось. Натомість жінка, яка не побажала представитись відвела до офісу керівництва «Кряжу». Працівник офісу, який також не побажав представитись, відповів:

 – У нас немає ніяких офшорних підприємств і коли ми з’ясуємо все що вас цікавить, ми вас наберемо.

На момент публікації матеріалу ніхто журналістам  не передзвонив.

 

Польський «Барлінек» також в офшорах

Одне із найбільших підприємств Вінниці – польська фірма  «Барлінек», яка  робить паркетну дошку. За інформацією бізнес-пошукової системи YouControl, статутний капітал підприємства становить близько 211 мільйонів гривень. 37,63  відсотка  ( 79 333 091,02 гривні) у цей статутний капітал внесло підприємство з Республіки Кіпр – ТОВ «Барлінек Кіпр Лімітед». На письмові звернення до підприємства відповіді не було.  Охорона не пропустила журналістів на «Барлінек», пообіцявши, що нам передзвонять. Але відповіді на те, чому власники підприємства сховані в офшорах , ми так і не отримали.

 

Офшорне приватизоване військове підприємство

Фото: myvin.com.ua

Основною діяльністю «Вінницького авіаційного заводу» був ремонт авіаційної техніки та її агрегатів. На підприємстві проводили капітальні ремонти літаків Ан-2, Як-18 Т, Як-52, вертольотів Ка-26 і Мі-2. У 2011 році підприємство збанкрутувало і тепер належить ПАТ «Мотор Січ», 17 відсотків акцій якого  належить компанії з Панами. Зараз серед засновників авіаційного заводу фігурують дві компанії з Панами, фірма з Великої Британії та з Віргінських островів.

На запит до ПАТ «Мотор Січ» щодо  офшорних компаній – засновників відповіді ми не отримали.

 

Стрижавський кар’єр – кіпріотське підприємство з власником із Південної Африки

Стрижавський гранітний кар’єр територіально належить до села Стрижавка, але сам кар’єр географічно  розташовуються на північних околицях Вінниці. Добувати граніт тут почали 80 років тому. Відповідно до кадастрової карти сьогодні кар’єр належить ТОВ «Стрижавський граніт». За інформацією бізнес-пошукової системи YouControl  серед засновників цього підприємства  – ПрАТ «Стрижавський кар’єр», яке внесло у статутний капітал ТОВ «Стрижавський граніт»   22,94 відсотка (277 630 гривень). Офіційно це підприємство – банкрут. 99,876 відсотків акцій ПрАТ «Стрижавський кар’єр» належить фірмі з Кіпру – «Вікерсіа Холдінгз ЛТД». Кінцевим бенефіціарним власником  ПРАТ «Стрижавський кар’єр» та ТОВ «Стрижавський граніт» – є власник з Південної Африки.

ТОВ «Стрижавський граніт»  пояснює наявність іноземних та офшорних компаній у своїх засновниках тим, що акціонер їх підприємства є іноземною юридичною особою. А це дає можливість залучити більш дешеві європейські кредитні ресурси.

Основним покупцем продукції Стрижавського гранітного кар’єру є Російська Федерація. Продукція застосовується або застосовувалася  у будівництві ділового центру «Москва-Сіті», аеропортів «Домодєдово» та «Внуково».  За інформацією Стрижавської селищної ради,  ПрАТ «Стрижавський кар’єр» сплачує земельний податок та орендну плату за землю, а ТОВ «Стрижавський граніт» сплачує орендну плату за землю. Разом  це склало за 2016-2017 роки понад 566 тисяч гривень. За останні три роки ПрАТ «Стрижавський кар’єр» для благоустрою селища надав благодійної допомоги у вигляді дробовідходів граніту на загальну суму майже у 30 тисяч гривень.

 – Та це тільки офіційна інформація щодо благодійної допомоги Стрижавці. Ми багато чого зробили і робимо для громади цього села. Ми підготуємо інформацію, що саме ми зробили у Стрижавці та надішлемо вам на електронну пошту. Те що у нас кінцевий бенефіціарний власник зареєстрований у Республіці Південна Африка, то це питання до нашого німецького інвестора. Це він реєстрував підприємства свої у Африці, – каже директор підприємства ПрАТ «Стрижавський кар’єр» Костянтин Парамонов.

Інформації про свою благодійну діяльність керівництво кар’єру нам не надало.

АТБ-Маркет ховається від рейдерів

Мережа магазинів АТБ відома по всій Україні. У Вінниці знаходиться 13 магазинів цієї мережі. Магазини АТБ належать підприємству ТОВ «АТБ-Маркет». Зареєстроване підприємство за інформацією бізнес-пошукової системи YouControl у 1999 році у смт. Слобожанське, що на околицях міста Дніпро. Статутний капітал підприємства  пів мільйона гривень. По 28 відсотків коштів у статутний капітал підприємства внесли три підприємства з Кіпру: «Бі Джи Ві Груп Лімітед», «Скаді Холдінгс Лімітед», «Сонато Холдінгс Лімітед». Щоб дізнатися, чому мережа магазинів АТБ пов’язана з офшорами, журналісти надіслали запит на офіційну електронну адресу підприємства. Через добу надійшла змістовна відповідь. За словами представника АТБ, щоб захистити свій бізнес від рейдерських захоплень керівництво мережі магазинів АТБ зареєструвала свій бізнес у Кіпрі. В Україні існує великий ризик для бізнесу. До прикладу, нещодавно певна група депутатів Верховної Ради України на чолі з Олегом Ляшко ініціювала подання законопроекту № 2689 від 21.04.15 року про націоналізацію майна торговельної мережі АТБ. Під звинуваченнями у сепаратизмі, зв’язках з терористами ОРДЛО та Росією, ця депутатська група намагалась заволодіти активами корпорації. За інформацією АТБ, вони за 2016 рік заплатили 5,5 мільярдів гривень податків та зборів і надали робочі місця сьома тисячам особам.

Офшорний будівельний поїзд

Самим незвичайним підприємством, яке пов’язане з іноземними державами у Вінниці, є ВАТ «Вінницький постійно діючий будівельний поїзд №4». Зареєстровано підприємство на вулиці Брацлавській (Островського) 14. За цією адресою знаходиться Вінницький апеляційний адміністративний суд.

Власниками акцій  «будівельного поїзда» є два підприємства: Вердо Кепітал ЛТД та Равенскрофт Холдінгз Лімітед. Невідомо з яких країн ці фірми, але ЛТД та Лімітед зазвичай мають назви тільки компанії з Кіпру. ВАТ «Вінницький постійно діючий будівельний поїзд №4» було ліквідовано у той же день, коли і створили саме підприємство у 2006 році. Також за адресою суду зареєстрована асоціація «Західелеватормлинбуд». Згідно з YouControl, це підприємство діюче і займається будівництвом будівель. «Західелеватормлинбуд» перебуває на обліку в контролюючому органі як такий, щодо якого до ЄДР внесено запис про відсутність юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням. Серед засновників підприємства був і ВАТ «Вінницький постійно діючий будівельний поїзд №4», «Пересувна механізована колона № 27», тощо.

Вінницький апеляційний адміністративний суд щодо цих підприємств, які були або зареєстровані на їх адресу офіційно відповів, що не є розпорядником такої інформації, тому не може відповісти на дане питання.

 

Діючий або не діючий молочний завод

По вулиці Волошковій (Іванова) 51-А знаходиться ПАТ «Вінницямолоко». Статутний капітал підприємства  3 265 000 гривень. 63,9 відсотків акцій ПАТ «Вінницямолоко» належить «Монтефорте Холдінг Лімітед». Ця компанія знаходиться на Віргінських островах. Офіційно у 2015 році ПАТ «Вінницямолоко»  було юридично ліквідовано,  але де-факто журналісти переконались, що завод працює. На їх територію заїжджають та виїжджають молоковози. Співробітники ПАТ «Вінницямолоко» почувши, що ми журналісти, сказали, що ніяких розмов з пресою вести не будуть.

 

Кіпріотський «Вінницький олійножиркомбінат» належить мешканцю Москви

Уродженець Вінниці, а тепер мешканець Москви Віктор Пономарчук, володіє ПАТ «Вінницький олійножировий комбінат». Статутний капітал підприємства 78 098 500 гривень. 88,4 відсотків акцій  олійножирового комбінату належить ТОВ «Вінницька промислова компанія», у котрої  99 відсотків акцій  у володінні «Вартоміо Холдінгз Лімітед», яка зареєстрована на Кіпрі.

У адміністративній частині комбінату знаходиться підприємство «Відас». Статутний капітал підприємства 18 357 500 гривень. «Відас» заснований компанією з Кіпру «Velgevos Enterpises Limited». Директор фірми «Відас» Дмитро Ковальчук у відповіді на запит зазначив, що головною причиною  вивести власника фірми у Кіпр, було бажання захистити свій бізнес від посягання рейдерів та захисту своїх інвестицій.

Газова компанія «ховається» в офшорах від антимонопольного комітету

Акції ПАТ «Вінницягаз» належать трьом компаніям: ПрАТ «Газтек» 48,8 %, ТОВ «Транзит-Інвест» 24 %, Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 25 %.

Засновники ПрАТ «Газтек» – 4 компанії з Кіпру.

У ТОВ «Транзит-Інвест» в засновниках фігурує п’ять кіпріотських компаній. Кінцеві бенефіціарні власники «Транзит-Інвест» – кіпрська фірма та чотири кіпрота.

Остання компанія, яка в засновниках  «Вінницягаз» – це державне підприємство ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України». Засновано підприємство Кабінетом Міністрів України.

 – Те що серед акціонерів «Вінницягаз» є компанії з Кіпру – у цьому нічого немає жахливого. Наші акції є у вільному обсязі на східноєвропейській фондовій біржі. Одна акція «Вінницягаз» коштує 50 копійок. Всього акцій – 5 200 186. Нашу акцію може купити хто завгодно. Але щоб мати вплив на компанію, треба мати достатню кількість акцій. Те що у нас фігурують кіпріотські компанії – це не повинно нікого обурювати. «Вінницягаз» не веде ніякої зовнішньо – економічної діяльності. В нас є рахунок у «Ощадбанку», куди йдуть всі кошти, які люди сплачують за газ. Коли акціонери збираються, то вони вирішують що робити з прибутком, якщо він є. Наприклад, за 2015 рік був збиток у 20 мільйонів гривень. Останній прибуток компанії акціонери вирішили направити на покриття минулорічних збитків, – каже речниця ПАТ «Вінницягаз»  Оксана Поліщук.

Головною причиною, чому «Вінницягаз»  пов’язало свою діяльність з офшорами, журналісти-розслідувачі називають бажання «сховатись»  від антимонопольного законодавства.

 – Якщо відкрити всіх бенефіціарних власників не тільки «Вінницягаз», а й інших подібних газових компаній по всій Україні, то цілком можливо стане відомо, що деяка кількість акцій належить Дмитру Фірташу. Це вже буде підпадати під антимонопольне законодавство, а так велика кількість офшорів не дозволяє довести що газові компанії належить саме йому, – каже головний редактор, співзасновник «Наші гроші» Олексій Шалайський.

У «Вінницягаз» відмовились коментувати їх зв’язок з Дмитром Фірташем. За інформацією YouControl, «Вінницягаз» належить до Group DF. Це диверсифікована міжнародна група компаній, що здійснює свою діяльність у низці країн Європи та Азії. Засновником та власником  Group DF є Дмитро Фірташ, який 2007 року консолідував у групу активи, які йому належали.

 

Забудовники теж пов’язані з Кіпром

Земельні ділянки під ЖК «Резиденція» та ЖК «Рів’єра», які будуються  у Вінниці, належать ТОВ «Приват-Інбуд». Це Хмільницька фірма, яка займається будівництвом багатоповерхових житлових будинків. До 2012 року серед засновників підприємства було кіпріотське ТОВ «Скопіен Холдінгс Лімітед». Також серед засновників ТОВ «Приват-Інбуд» було інше підприємство з Кіпру «Сопасон  Холдінгс Лімітед». Ця кіпрська компанія є серед засновників київського підприємства ТОВ «Наразі», яке також займається нерухомістю.

 

Вінницький хлібзавод пов’язаний з Ліхтенштейном

На території Вінниці раніше було два хлібзаводи. На місці першого сьогодні будується житловий комплекс, а другий – працює і належить львівському підприємству ПрАТ «Концерн Хлібпром». Статутний капітал цієї компанії 163 545 780, 54 гривень. 72 відсотка акцій ПрАТ «Концерн Хлібпром» належить підприємству з Ліхтенштейну «Financial & Investment Energy Holding ( F.I.E.H) Establishment». Генеральний директор ПрАТ «Концерн Хлібпром» Владислав Аверченко у своїй офіційній відповіді на запит зазначив, що Ліхтенштейн не є офшорною зоною і зареєструвалися вони там по тій причині, щоб вийти на європейський ринок.

За інформацією бізнес-пошукової системи YouControl, ПрАТ «Концерн Хлібпром» належить до Універсальної інвестиційної групи (Universal Investment Group) – холдингова компанія, яка координує низку бізнес-проектів в Україні. Засновником та основним бенефіціаром холдингу є український підприємець Віталій Антонов. До основних сфер діяльності підприємств групи відноситься паливно-енергетичний комплекс, хлібобулочна промисловість, девелопмент, фінансовий сектор. Ключові компанії: ПАТ «Концерн Галнафтогаз» (мережа заправних комплексів «ОККО» і ПрАТ «Концерн Хлібпром» (один із найбільших виробників хліба в Україні)

 

Енергетика Вінниччини належить болгарину та росіянину

Кіпріотська компанія «Garensia Enterprises Limited» володіє 22,4 відсотками ПАТ «Вінницяобленерго». ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», яке повністю зареєстроване на Кіпрі,  володіє половиною акцій ПАТ «Вінницяобленерго». Всіма іншими акціями ПАТ «Вінницяобленерго» володіє ТОВ «Компанія з управління активами «Інвестиційний капітал Україна», яка зареєстрована в офшорах на Віргінських островах. Кінцевим бенефіціарним власником ПАТ «Вінницяобленерго» – є Максим Марков, місце проживання якого зареєстровано у Республіці Болгарія.  На наш офіційний запит ПАТ «Вінницяобленерго»  не надало відповіді.

ПАТ «Вінницяобленерго» належить до групи «Енергетичний стандарт» – українська фінансово-просмислова група, що здійснює діяльність у різних  галузях економіки як в Україні, так і за кордоном. Основним бенефіціаром і контролером групи є російсько-український бізнесмен, мільярдер Костянтин Григоришин.

 

Мережа заправних станцій

ПАТ «Концерн Галнафтогаз» володіє мережею авто заправок ОККО, серед них – шість у Вінниці. Також цьому підприємству належить 9,14 гектарів території нафтобази біля залізничного автовокзалу.

90 відсотків акцій ПАТ «Концерн Галнафтогаз» належить компанії з Кіпру GNG Retail Public Limited . Коментар від підприємства журналістам не вдалось отримати ні телефоном, ні у відповідь на запит електронною поштою.

40 відсотками акцій ПАТ «Укрнафта» володіє три компанії з Кіпру. На наш запит, нам відповіли, що ПАТ «Укрнафта» не є власником цих юридичних осіб. Тому треба звернутися до зазначених кіпрських компаній, щоб отримати відповідь, чому вони стали засновниками підприємства.

За інформацією YouControl,  ПАТ «Укрнафта»  належить до групи «Приват». Це одна з найбільш фінансово-промислових груп в Україні, що здійснює діяльність у різних галузях економіки, як в Україні, так і за кордоном. Власниками групи «Приват»  є Геннадій Боголюбов, Ігор Коломойський і Олексій Мартинов. Де-юри групи «Приват» не існує – немає офіційно зареєстрованого об’єднання, холдингу або корпорації. До групи «Приват» входить понад 100 підприємств в Україні та світі. Основний дохід групі приносить нафтогазовий та феросплавний бізнес, партнером по останньому є Віктор Пінчук.

До групи «Приват» також входить ПрАТ «Авіас Плюс». Всі акції компанії належать чотирьом фірмам з Кіпру.

З контактів ПрАТ «Авіас Плюс» журналісти знайшли тільки форму зворотнього зв’язку на сайті компанії. Відповідь на запит ми не отримали.

 

Експерти: в офшорах ховають власників, захищають бізнес та «відмивають»  гроші

 

– Для громадян Кіпру, те що українські підприємці створюють у їх державі свої компанії, є вигода, але не досить велика. Наприклад, громадянин Кіпру, на кого оформлюють підприємства, може мати з цього 1000 доларів на рік. Також це створення робочих місць. Є ж офіс їх на Кіпру, де певний склад людей. А так звані офшори є по всьому світу. Таких дві зони є і в США. З офшорами ніхто не бореться по-справжньому. З однієї сторони  світ хоче знати всіх бенефіціарів офшорних компаній, а з іншої сторони офшори вигідні всім чиновникам, які підкрадають, а такі є всюди. Чому українські підприємства реєструють в офшорах свій бізнес? Якщо це завод, то скоріше за все, щоб захистити свій бізнес, – каже головний редактор, співзасновник «Наші гроші»  Олексій Шалайський

 

Офшори – це спрощене оподаткування та ставки податків менше, і не сплачуються податки в Україну. Ще один плюс офшорів – збереження капіталів більш надійно, ніж в Україні. Раніше вважали, що інформація про бенефіціарів краще зберігається, але після Панама-гейт так вже не вважають, – каже адвокат, медіа-юрист ІРРП, медіа-тренер, ГО “Інститут розвитку регіональної преси” Людмила Панкратова.

 

Взагалі про офшорну юрисдикцію я можу сказати більше позитивних речей для наших бізнесменів, ніж негативних. Серед недоліків офшорів: при володінні офшорною компанією не виникає автоматичної посвідки на проживання; на території країни, де проводилася реєстрація, офшорна компанія не має права вести бізнес; власник як офшорної, так і не офшорної компанії не має переваги при отриманні візи в країну реєстрації компанії; Але це все незначні недоліки і ті, хто користується послугами офшорів, переважно, не потрібні всі ці речі, які я перераховував в недоліках, – каже заступник директора компанії «YouControl» з правових питань, адвокат Данило Глоба.

 

– Офшори використовують для цілей мінімізації податків. Наприклад, Україна має щедру податкову угоду з Кіпром. Також приховують особу власників, які можуть використовуватись як для мінімізації податків, так і для корупції та організованої злочинності – каже Грехем Стек, британський журналіст – розслідувач, який займається темами, пов’язаними з виведенням коштів через офшорні компанії.

Поділитися:

Влад Боднар

Writer & Blogger

Considered an invitation do introduced sufficient understood instrument it. Of decisively friendship in as collecting at. No affixed be husband ye females brother garrets proceed. Least child who seven happy yet balls young. Discovery sweetness principle discourse shameless bed one excellent. Sentiments of surrounded friendship dispatched connection is he. Me or produce besides hastily up as pleased. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини

 • All Post
 • Інтерв'ю
 • Аналітика
 • Анонси
 • Без рубрики
 • Журналістам
 • Журналістські розслідування
 • Звіти
 • Корупція в історії
 • Новини
 • Новини партнерів
 • Проекти
 • Регіональні
 • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
 • Суспільство
 • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)

Lillian Morgan

Endeavor bachelor but add eat pleasure doubtful sociable. Age forming covered you entered the examine. Blessing scarcely confined her contempt wondered shy.

Ми в Instagram

Погода
Edit Template

Останні новини

 • All Post
 • Інтерв'ю
 • Аналітика
 • Анонси
 • Без рубрики
 • Журналістам
 • Журналістські розслідування
 • Звіти
 • Корупція в історії
 • Новини
 • Новини партнерів
 • Проекти
 • Регіональні
 • Сприяння підзвітності та прозорості в центральній Україні
 • Суспільство
 • Центр громадського контролю ДІЙ! (м. Вінниця)
© 2024 Вінницька агенція журналістських розслідувань. Всі права захищено.

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds

Відскануйте qr-код

або перейдіть за посиланням

https://www.privat24.ua/rd/send_qr/liqpay_static_qr/qr_1af699b97eed41db9701ae006df34f46

This will close in 0 seconds